Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia na koronawirusa w Polsce już po świętach? To możliwe! Kto będzie mógł zaszczepić się na COVID-19 jako pierwszy?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę przeciwko koronawirusowi wyprodukowaną przez firmę Pfizer. Dzięki temu szczepienia w Polsce możliwe będą jeszcze w grudniu
Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę przeciwko koronawirusowi wyprodukowaną przez firmę Pfizer. Dzięki temu szczepienia w Polsce możliwe będą jeszcze w grudniu Archiwum
Choć mogło się wydawać, że szczepienia na koronawirusa w Polsce ruszą dopiero w2021 roku, to okazuje się, że są duże szanse na to, by zaczęły się one już po świętach. Jak zapowiadają przedstawiciele rządu, pierwsze 10 tys. osób w Polsce zaszczepi się na koronawirusa jeszcze pod koniec grudnia tego roku. Jako pierwsze szczepionki na COVID-19 otrzymają osoby z personelu medycznego. Ilu medyków z Wielkopolski zdecydowało się zaszczepić? Kiedy i gdzie będą mogły zaszczepić się pozostałe osoby? Które przychodnie w Wielkopolsce będą szczepić pacjentów na koronawirusa?

W poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) podjęła decyzję o zatwierdzeniu szczepionki na koronawirusa wyprodukowanej przez firmę Pfizer.

Kolejnym etapem, by szczepionka została dopuszczona do poszczególnych państw wchodzących w skład Unii Europejskiej, jest decyzja Komisji Europejskiej. Ta zwykle trwa dość długo, jednak w przypadku szczepień na koronawirusa została ona przyspieszona. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w nocy z poniedziałku na wtorek lub we wtorek rano.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Przypomnijmy, że szczepionkę firmy Pfizer już wcześniej zatwierdziły Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i Szwajcaria. Kolejną szczepionką rozpatrywaną przez europejskie organy ma być produkt firmy Moderna. W tej sprawie eksperci EMA mają spotkać się 6 stycznia.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce już po świętach?

Jak zapowiadała na Twitterze Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, po zatwierdzeniu szczepionek firmy Pfizer, szczepienia w UE rozpoczną się jeszcze pod koniec grudnia.

- Nadeszła chwila Europy. W dniach 27, 28 i 29 grudnia w całej UE rozpoczną się szczepienia. Razem chronimy naszych obywateli - pisała.

Podobnie termin pierwszych szczepień w Polsce szacuje minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

- Jeżeli dzisiaj Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę firmy Pfizer, to wszystko wskazuje, że 26 grudnia wieczorem do Polski dojedzie pierwsze blisko 10 tys. dawek szczepionki. 27 grudnia zaszczepionych zostanie pierwszych 10 tys. osób

- przyznał w poniedziałek w rozmowie z RMF24.

Czytaj też: Epidemiolog o decyzjach rządu: "Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że nie leci z nami pilot". Statystyki dotyczące zakażeń nie są już wiarygodne?

Pierwsi zaszczepieni będą medycy, później reszta

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, w Polsce jako pierwsi zaszczepić się będą mogli pracownicy medyczni. W tym celu Narodowy Fundusz Zdrowia zbiera deklaracje dotyczące liczby chętnych do szczepień. Placówki medyczne mają czas na podjęcie decyzji i poinformowanie o nich NFZ do 28 grudnia.

Jak udało nam się dowiedzieć, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu zgłosił 100 proc. personelu do szczepień.

- Na ten moment zgłosiliśmy wszystkich. W momencie gdy pojawią się u nas szczepionki, każdy sam będzie decydował o tym czy chce się szczepić, czy nie. Ale szpital przygotowany jest na wszystkich pracowników

- tłumaczy Bartosz Sobański, rzecznik szpitala.

Oto lista szpitali i placówek medycznych w Wielkopolsce, które zaczną jako pierwsze szczepić przeciw koronawirusowi. To tu w pierwszej kolejności trafią szczepionki COVID-19. Zobacz listę ---->

Oto szpitale w Wielkopolsce, w których odbędą pierwsze szcze...

Podobnie jest w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Słupcy, gdzie aż 95 proc. pracowników do poniedziałku wyraziło chęć zaszczepienia się.

- Od początku angażowaliśmy się w akcje uświadamiające, jak bardzo ważne są szczepienia. Na ten moment większość naszego personelu widzi zalety szczepień i jest przekonana, że są one zasadne - tłumaczy Rafał Spachacz, dyrektor SPZOZ w Słupcy.

Sporą chęć zaszczepienia się wykazują także pracownicy Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu.

- Na ten moment 75 proc. naszych pracowników deklaruje, że zaszczepi się przeciwko koronawirusowi

- mówi Lesław Ciesiółka, rzecznik placówki.

Około 50 proc. pracowników chętnych do zaszczepienia się było w poniedziałek w szpitalach w Kaliszu i Puszczykowie.

Do szczepienia personelu medycznego powołano specjalne szpitale węzłowe. W samej Wielkopolsce jest ich ponad 40. Na szczepienia w nich mogą liczyć zarówno pracownicy tych szpitali, jak i personel innych placówek medycznych.

Kiedy rozpoczną się szczepienia dla pozostałych osób?

Po etapie „0”, który obejmuje szczepienia personelu medycznego, zaplanowano kolejne, przeznaczone dla: pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osób powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służb mundurowych, nauczycieli - etap „I”.

Etap „II” zakłada szczepienia osób w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, osób bezpośrednio zapewniających funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażonych na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W etapie „III” planuje się zaszczepić przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń związanych z wystąpieniem epidemii oraz pozostałej części populacji dorosłej.

Nieskuteczne, niebezpieczne, wywołujące efekty uboczne, potrzebne, czy dobrowolne - szczepionki przeciwko koronawirusowi budzą kontrowersje, przez co w intenecie można znaleźć wiele teorii na ich temat. Część z nich jest prawdziwa, a część nie. Sprawdź w galerii, które teorie są faktami, a które jedynie mitami --->

Czy szczepionki mają w sobie mikrochipy i zmieniają nasze DN...

Szczepienia w Wielkopolsce - kiedy będzie lista placówek?

Zgłoszenia placówek chętnych do tzw. szczepień populacyjnych odbywają się w dwóch etapach.

- Liczba podmiotów zgłoszonych w pierwszym naborze pozwala na zaszczepienie 90 proc. mieszkańców Wielkopolski

- mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego NFZ.

W całej Wielkopolsce jest 226 gmin. NFZ planuje, by w większości z nich mieszkańcy mieli możliwość zaszczepienia się, w związku z czym zorganizowany został drugi nabór, który dotyczy około 60 gmin.

Placówki mogą wysyłać swoje wnioski do wtorku do północy. Następnie do czwartku weryfikować je będą pracownicy NFZ. W związku z tym, listę placówek szczepiących pacjentów w Wielkopolsce poznamy dopiero po świętach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska