Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia nie dla branży pogrzebowej? "Strach przy odbiorze zwłok w domach". PIBP apeluje do ministra zdrowia

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Pogrzeb Katarzyny Zawady, pielęgniarki zmarłej na koronawirusa. Toruń, maj 2020 rok.
Pogrzeb Katarzyny Zawady, pielęgniarki zmarłej na koronawirusa. Toruń, maj 2020 rok. Polska Press
Szczepienia przeciwko COVID-19 to temat, który elektryzuje całą Polskę. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na szybkie zaszczepienie. Jak donosi Polska Izba Branży Pogrzebowej, pracownicy boją się jeździć do domów odbierać zwłoki. Czy uda im się wywalczyć szczepienie w szybszym terminie? Jak do tej pory branża dwa razy apelowała o pomoc w tej sprawie do ministra zdrowie. Na razie bezskutecznie.

Rekordowa liczba zgonów Polaków w pandemii oznacza dla całej branży funeralnej więcej pracy, ale i coraz większe ryzyko. Część tych zgonów bowiem to przecież wynik potwierdzonych lub niepotwierdzonych zakażeń koronawirusem. Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej podkreśla w rozmowie z "Nowościami", że ze strony resortu zdrowia i rządu w ogóle zrozumienia dla sytuacji branży brak.

Branża pogrzebowa też chce mieć szczepienia

- O ile sam odbiór zwłok ze szpitali, w tym tzw. covidowych, najczęściej przebiega w reżimie sanitarnym zachowywanym z obu stron (lecznicy i firmy pogrzebowej-przyp.red.), o tyle inaczej sytuacja wygląda w przypadku odbioru zwłok z domów. To te sytuacje stanowią największe zagrożenie dla pracowników. Ryzykiem nie jest kontakt ze zwłokami, tylko z domownikami. Nigdy do końca nie wiemy, czy stykamy się z krewnymi, którzy się zarazili czy nie - podkreśla prezes Robert Czyżak.

Według pracowników firm pogrzebowych i cmentarzy, a także reprezentującej ich izby branżowej, ta grupa zawodowa bezwzględnie uwzględniona powinna zostać już w I etapie programu szczepień. Pierwszy apel w tej sprawie Polska Izba Branży Pogrzebowej wystosowała do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, dokładnie 30 listopada 2020 roku. Nie doczekała się odpowiedzi. Wniosek ponowiła zatem 20 stycznia br.

Warto przeczytać

- Niestety, do dziś (27 stycznia) znów odpowiedzi brak. Tymczasem prośby z całego kraju do nas o interwencje, tak od zrzeszonych w Izbie jak i niezrzeszonych pracowników branży, wciąż płyną. Najwięcej obaw mają, zasadnie, pracownicy po 50 roku życia - podkreśla Robert Czyżak.

W styczniowym piśmie do ministra Izba podkreśliła, że "personel, z racji bezpośredniego kontaktu z osobami zmarłymi na Covid-19, jest szczególnie narażony na zarażenie. (...) Niestety, nasza grupa zawodowa została pominięta w ustalaniu grup wytypowanych do szczepień w etapie I. Równocześnie znalazły się w nim grupy zawodowe w stopniu nieporównywalnie mniejszym narażone na kontakt z Covid-19 i ryzyko zakażenia".

Tak wygląda pogrzeb w dobie pandemii koronawirusa

Od początku pandemii gdy chory na koronawirusa umierał w szpitalu, wyjeżdżała po niego ekipa z zakładu pogrzebowego w pełnym rynsztunku. -Wszyscy pracownicy udający się do szpitalnego prosektorium muszą być ubrani w specjalne kombinezony i wyposażeni w gogle, ochraniacze na buty, rękawiczki, maski itd. Inaczej zwłoki nie zostaną im wydane - objaśniał nam Bartłomiej Sobczak, przedsiębiorca branży pogrzebowej z Torunia.

  • Odebrane ciało pracownicy umieszczają w specjalnie przygotowanej trumnie, którą zamykają i dezynfekują. Otwierać jej już nie można.
  • Ciało karawan przewozi do siedziby zakładu pogrzebowego. Zaraz po tym musi być dokładnie zdezynfekowany; identycznie jak sprzęty i pomieszczenie zakładu.
  • W 8 na 10 przypadków zmarły na Covid-19 jest poddawany kremacji - takie są przynajmniej doświadczenia toruńskiej firmy Sotor, prowadzonej przez Bartłomieja Sobczaka.

-Obecnie, po wielu miesiącach pandemii, pracownicy zakładów pogrzebowych w pełnym rynsztunku odbierają zwłoki już praktycznie zewsząd. Przynajmniej tych profesjonalnych, zachowujących standardy. W charakterystycznych białych kombinezonach dokonują odbioru zwłok także z mieszkań i domów. Jak podkreśliłem jednak na wstępie, to nie tylko kontakt ze zmarłymi na Covid-19 stanowi zagrożenie, ale i z domownikami - podsumowuje prezes Robert Czyżak.

Pogrzeb Katarzyny Zawady, pielęgniarki zmarłej na koronawirusa. Toruń, maj 2020 rok.

Szczepienia nie dla branży pogrzebowej? "Strach przy odbiorz...

Jak postępować ze zwłokami podczas epidemii koronawirusa?

Rozporządzenia precyzują, jak należy postępować ze zwłokami osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Zalecają:

  • Przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym,
  • Odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności
  • Unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok
  • Umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku
  • Zdezynfekować powierzchnię zewnętrzną kolejno każdego worka przez spryskanie płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym
  • Zwłoki zabezpieczone, umieścić w: kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium, wykonanej z materiału umożliwiającego jej mycie i dezynfekcję, która po przekazaniu zwłok do spalarni podlega standardowej dekontaminacji środkami powierzchniowoczynnymi albo w trumnie do pochówku, w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu
  • Umieścić na dnie trumny do pochówku warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm
  • Niezwłocznie po złożeniu zwłok w trumnie lub kapsule transportowej trumnę lub kapsułę transportową zamknąć szczelnie i spryskać płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym
  • Transport zwłok, jeżeli jest to możliwe, prowadzić jednym zespołem przewozowym
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska