ZOBACZ WIDEO: Brak ruchu powoduje cięższy przebieg koronawirusa?
COVID-19. Szczepienia trzecią dawką nie dla wszystkich
W poniedziałek (23 sierpnia) do rozmów z rządem zasiadła Rada Medyczna. Jednym z tematów dyskusji było szczepienie trzecią dawką na koronawirusa. Po spotkaniu prof. Magdalena Marczyńska zapowiedziała, że na prośbę rządu Rada Medyczna wyda taką rekomendację. To oznacza, że chętne osoby będą mogły po raz trzeci zaszczepić się przeciw COVID-19. Nie będzie to jednak dotyczyć wszystkich. Rada Medyczna otrzymała również zadanie określenia grup, które powinny przyjąć tzw. dawkę uzupełniającą.
- Rozmawialiśmy z rządem m.in. na temat trzeciej dawki szczepionki. Mamy jako Rada wydać rekomendację w tej sprawie. Wyszczególnimy grupy, które takie szczepienie powinno objąć - poinformowała prof. Marczyńska.
Polecamy
Kto zatem będzie mógł zaszczepić się po raz trzeci? Prof. Marczyńska z Rady Medycznej w pierwszej kolejności wskazała osoby z niedoborami odporności. Możliwość przyjęcia dawki uzupełniającej być może będzie miał też personel medyczny.
- Rząd po tej rekomendacji rady ma szybko wydać przepisy w tej sprawie - dodaje profesor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Będzie kolejny lockdown? Rząd stawia sprawę jasno
Podczas poniedziałkowej narady nie mogło zabraknąć tematu ewentualnego jesiennego lockdownu. Okazuje się, że zarówno Rada Medyczna, jak i strona rządowa nie są zwolennikami takiego rozwiązania. Otwarcie mówi się jednak o regionalizacji obostrzeń. O włączeniu danego regionu w strefę restrykcji decydować będzie liczba nowych zakażeń i odsetek zaszczepionych mieszkańców.
- Reagowanie ma być na możliwie jak najmniejszym terenie. Zostanie to zrobione za pomocą znanych już stref czerwonych, żółtych i zielonych. Liczby zakażeń kwalifikujące dany powiat do określonej strefy będą wyższe niż rok temu. To dlatego, że przykłady innych krajów pokazują obecnie mniejszy procent osób trafiających do szpitali spośród zakażonych - zapewnia prof. Marczyńska.
Polecamy
Obowiązkowe szczepienia w Polsce?
Rząd nie zamierza także wprowadzać obowiązku szczepień. Jak stwierdzono na spotkaniu z Radą Medyczną, takie rozwiązanie jeszcze bardziej zniechęciłoby Polaków do przyjęcia szczepionki. Obecnie zaszczepionych jest około 18,5 mln osób - najwięcej w woj. mazowieckim, śląskim i małopolskim.
Najwięcej zaszczepionych jest w grupie wiekowej 61-70 - to ok. 7,2 mln osób. Z kolei w grupie wiekowej 41-50 na szczepienie zdecydowało się ok. 6 mln osób. W grupie 75+ jest to raptem 3,4 mln osób. Szczególnie niepokojące są dane dot. osób powyżej 90 roku życia, o czym również rozmawiano na spotkaniu Rady Medycznej z rządem. - Trzeba im maksymalnie ułatwić ten proces, a mówiąc wprost: dotrzeć do nich ze szczepionkami - uznała prof. Marczyńska.
źródło: dorzeczy.pl, businessinsider.com.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?