Szczypiorniak po francusku

Sławomir Kabat
Drużyna Francji dopiero po dogrywce pokonała Duńczyków 37:35 w finale mistrzostw świata w Szwecji. Brązowy medal przypadł Hiszpanom, którzy jedną bramką pokonali Szwedów (24:23).

Francuzi od 2008 roku są hegemonami w tej dyscyplinie. Wygrali trzy poprzednie wielkie imprezy: IO w Pekinie w 2008 r., MŚ w Chorwacji w 2009 oraz mistrzostwa Europy w 2010 r. w Austrii. W niedzielę obronili tytuł mistrzów świata.

<!** reklama>

Emocjonujący finał

Na pół minuty przed końcem finału Duńczycy wyrównali, a to oznaczało dogrywkę (31:31)! Wynik po pierwszej części dogrywki - 34:33 dla Francji. Po zmianie stron sędziowie obdarowali obie drużyny po rzucie karnym. Następnie fatalny błąd popełnił Spellerberg, co na bramkę zamienił Fernandez (36:34). To był decydujący cios dla Danii. Francja wygrała 37:35 i po raz drugi z rzędu została mistrzem świata w piłce ręcznej. W spotkaniu o 3. miejsce Hiszpania pokonała Szwedów 24:23 (11:11).

Mamy szanse

Po porażce z Węgrami 28:31, Polacy zajęli 8. miejsce na mistrzostwach świata i nie zdołali zapewnić sobie awansu do jednego z trzech olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych. Nie oznacza to, że stracili szansę na igrzyska. O wszystkim zadecydują mistrzostwa Europy w Serbii - wyjaśnia „Przegląd Sportowy”. Mistrzem Europy musi zostać jedna z ekip, która w Szwecji zajęła miejsce 1-7, czyli Francja, Hiszpania, Dania, Szwecja, Chorwacja, Islandia, Węgry. Jeśli tak się stanie, Polacy wystąpią w turnieju I z wicemistrzem świata, najlepszą drużyną z ME spośród tych, które wcześniej nie wywalczyły prawa gry w igrzyskach lub turnieju kwalifikacyjnym oraz wicemistrzem Afryki. Jeśli mistrzem Europy zostanie mistrz świata, prawo występu w Londynie wywalczy bez eliminacji wicemistrz Starego Kontynentu. W takiej sytuacji z Polską zagra trzeci zespół mistrzostw świata.