PS
Robert Baran wywalczył złoty medal na Memoriale Wacława Ziółkowskiego w Warszawie
Sześć medali w tym dwa złote wywalczyli polscy zapaśnicy stylu wolnego podczas międzynarodowego 31. Memoriału Wacława Ziółkowskiego, w którym uczestniczą reprezentanci trzydziestu trzech krajów z całego świata.

W pierwszym dniu rywalizacji Eduard Grigorev, zawodnik LKS Mazowsze Teresin w kapitalnym stylu wygrał kategorię wagową do 65 kg.Popularny Edek rozpoczął warszawski turniej od zwycięstwa 3:2 nad Chińczykiem Wurenibai Nuerlanbieke. W kolejnej rundzie spotkał się z mistrzem świata, Gruzinem Beka Lomatadze, którego nadzwyczaj łatwo wypunktował 7:0. W boju półfinałowym na naszego zawodnika czekał już aktualny mistrz świata do lat 23 Ukrainiec Arushanian Erik, którego nasz reprezentant ograł na punkty 2:1. W finale zawodnik z Teresina znów pokazał wielką klasę i po kapitalnym pokonał 7:0 reprezentanta Mongolii Tsereensurenem Tsegbadrakh.

Drugie złoto wywalczył Robert Baran. Zawodnik reprezentujący barwy LKS Ceramik Krotoszyn w pierwszym pojedynku wygrał 4:0 z Ukraińcem Aleksandrem Koldowskim. W kolejnym boju Polak pokonał 10:7 brązowego medalistę mistrzostw Europy Węgra Daniela Ligetti, a w walce w walce o turniejowe złoto niczym profesor zapasów zwyciężył 3:0 amerykańskiego zapaśnika Anthony Cassiopima.

– Realizowałem założenia taktyczne trenera. W finałowej walce postanowiłem wyczekać przeciwnika i dać mu możliwość popełnienia błędu. To się opłaciło i dało mi możliwość zdobycia dwóch cennych punktów na wagę zwycięstwa – mówi aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy.

Na drugim stopniu podium Memoriału im Wacława Ziółkowkiego stanął Sebastian Jezierzański, który po wygraniu dwóch walk w kategorii do 86 kg, dopiero w finale musiał uznać wyższość Chińczyka Lin Zuschen. Drugi srebrny medal zdobył w kategorii wagowej do 92 kg Radosław Marcinkiewicz. Z kolei na trzecim stopniu podium stanęli Patryk Dublinowski oraz Kamil Kościółek.

– Bardzo mnie cieszy postawa reprezentantów w stylu wolnym, tym bardziej, że memoriał im. Ziółkowskiego to takie małe mistrzostwa świata. Przyjechali do nas czołowi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wagowych. Sześć medali bardzo mnie cieszy, ale to tylko przystanek w drodze do imprezy docelowej czyli wrześniowych mistrzostw świata – mówi Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego. Sponsorem polskich zapasów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

W kolejnych dniach święta polskich zapasów do rywalizacji przystąpią kobiety, a w sobotę walki rozpoczną zapaśnicy w stylu klasycznym.