Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szklane oczka w centrum

Redakcja
Instalacja nowych kamer kosztowała 240 tys. złotych. Przy czym to również cena przeniesienia z policyjnej dyżurki głównego stanowiska zarządzania siecią monitoringu.

Instalacja nowych kamer kosztowała 240 tys. złotych. Przy czym to również cena przeniesienia z policyjnej dyżurki głównego stanowiska zarządzania siecią monitoringu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 80475" sub="Wczoraj na jednym z bloków przy ul. 3 Maja instalowano ostatnią z czterech kamer / Fot. Paweł Kędzia">Od kilku lat brodnicki samorząd systematycznie instaluje kamery w najbardziej newralgicznych miejscach. Pierwsze urządzenia pojawiły się trzy lata temu na Dużym i Małym Rynku. W kolejnym roku miasto rozbudowało monitoring o trzy kolejne aparaty: przy ul. Wyspiańskiego i Ceglanej.

Od ubiegłego roku trwa kolejny etap rozbudowy monitoringu.

Kosztem ok. 240 tys. zł na ulicach pojawiły się cztery nowe urządzenia: na skrzyżowaniu ul. Przedzamcze z św. Jakuba, skrzyżowaniu Nowej Kolonii z Krótką, przy I LO z widokiem na kładkę i Lidzbarską oraz jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań ul. Sienkiewicza - 3 Maja - Mazurskiej - Mostowej - Paderewskiego.

<!** reklama>Właśnie przy ul. Sienkiewicza zakończyła się wczoraj instalacja ostatniej kamery.

- Ten etap rozbudowy sieci monitoringu trwa od grudnia ubiegłego roku. Wówczas przeniesiono główne stanowisko z policyjnej dyspozytorni na pierwsze piętro, do pokoju informatyka. Jednocześnie dyspozytorzy nadal mają podgląd obrazu z kamer - informuje Zdzisława Marciniak, pełnomocnik miasta do spraw informacji.

<!** Image 3 align=right alt="Image 80475" sub="Kamera przy I LO swoim zasięgiem obejmuje m.in. kładkę / Fot. Paweł Kędzia">W pierwszej wersji instalacja nowych urządzeń miała kosztować 233 tys. złotych. Ostatecznie koszt rozbudowy monitoringu zamknął się sumą ok. 240 tys. złotych. - Wzrost kosztów to skutek zmiany typu kamer. W pierwszej wersji miały to być aparaty analogowe. Ostatecznie są to urządzenia cyfrowe o znacznie lepszych parametrach - zapewnia Zdzisława Marciniak.

Realizowany etap inwestycji ma zakończyć się 30 kwietnia.

W najbliższych latach sieć monitoringu z pewnością się rozrośnie.

Gdzie powinny pojawić się kolejne urządzenia?

- Płyta Karbowska, osiedla przy wylocie na Toruń, rejon ulic Mostowej i Mazurskiej, gdzie często dochodzi do zakłóceń porządku - jednym tchem wylicza nadkom. Mirosław Dąbrowski, naczelnik sekcji prewencji i ruchu drogowego brodnickiej policji.

- Na pewno przydałaby się kamera na Mieszka. I co pięćdziesiąt metrów na drodze powrotnej ze „Stajni”, gdzie zdarza się, że dzieciaki biegają po samochodach - dodaje mieszkaniec ul. Mieszka.

- Wiadomo, że im więcej kamer tym bezpieczniej. Jednak, żeby system spełniał swoją rolę, to większy nacisk trzeba położyć nie na wykorzystywanie nagrań jako dowodów w sprawach, ale na funkcję prewencyjną - uważa nadkom. Mirosław Dąbrowski.

Dziewięć kamer

  • Miejski monitoring to obecnie dziewięć kamer, łącznie z tymi zainstalowanymi ostatnio.
  • Pierwszy etap budowy miejskiego systemu kamer kosztował 80 tys. zł, przy czym to był koszt montażu dwóch kamer i urządzenia stanowiska operatorskiego w komendzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska