Szklanka z promilami pełna do połowy

Szklanka z promilami pełna do połowy

Joanna Posadzy

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Dostępność sklepów z alkoholemObowiązujące limity punktów sprzedaży alkoholu w wybranych miastach

Dostępność sklepów z alkoholem Obowiązujące limity punktów sprzedaży alkoholu w wybranych miastach ©Kamil Mójta

Radni przegłosowali przed chwilą zwiększenie liczby koncesji na alkohol wysokoprocentowy, ale... tylko w połowie.
Dostępność sklepów z alkoholemObowiązujące limity punktów sprzedaży alkoholu w wybranych miastach

Dostępność sklepów z alkoholem Obowiązujące limity punktów sprzedaży alkoholu w wybranych miastach ©Kamil Mójta

Do 125 a nie tak jak wcześniej wnioskowano do 200 zwiększy się liczba pozwoleń na sprzedaż alkoholu w mieście. To efekt kompromisu pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej uchwały.

Przypomnijmy. Obecnie w Toruniu działa 100 punktów sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 procent alkoholu. Projekt obywatelski zakładał, by liczbę tę zwiększyć do 200, ponieważ zwiększa się liczba podmiotów, które są zainteresowane pozyskaniem koncesji.
Na to nie zgodzili się jednak radni klubu PiS, którzy argumentowali, że zwiększenie liczby pozwoleń wpłynie na pogłębianie się problemu alkoholowego u mieszkańców Torunia. Wczoraj radni klubu Czas Gospodarzy zaproponowali rozwiązanie kompromisowe.

- Chcielibyśmy zaproponować poprawkę w postaci zwiększenia liczby koncesji do 125 do końca roku. Intencja jest taka, żeby rozwiązać problem tego roku a w przyszłym będzie kolejna rada i już ona to będzie rozwiązywać. Myślę, że to jest rozwiązanie właściwe – Andrzej Jasiński.

- Światowa Organizacja Zdrowia jako jedną z metod przeciwdziałania alkoholizmowi rekomenduje ograniczenie punktów jego sprzedaży – argumentował z kolei Michał Jakubaszek, radny PiS. - Tak czy inaczej będziemy głosować przeciwko tej uchwale w jakiejkolwiek formie.

Projekt uchwały w takiej formie został zaakceptowany i przegłosowany (mimo sprzeciwu radnych PiS za poprawką zagłosowało 14 radnych). Jak twierdzą jednak radni klubu PO, sprawa nadal nie jest rozwiązana.

- Nie mam pojęcia, jak to będzie wyglądać w praktyce – mówi z kolei Arkadiusz Myrcha. - Zwiększenie o 25 koncesji w zasadzie nic nie da, ponieważ podmiotów starających się o przyznanie jest więcej i one, jeżeli nie otrzymają pozwolenia, zaskarżą decyzję do sądu.

- Prawda jest taka, że rada nie uporała się z tym problemem i będzie musiała do niego wrócić już niebawem. Rozwiązany jest tylko połowicznie – podsumowuje Aneta Naworska, prawniczka reprezentująca wnioskodawców.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wiechu (gość)

Zgłoś naruszenie treści

poczytaj w temacie a nie rżniesz głupa. takich bzdur dawno nie czytałem. To oczywiscie twoja opinia, tyle że nie ma punktów stycznych z rzeczywistością.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

klf (gość)

Zgłoś naruszenie treści

to jest PiS - jak ktoś będzie chciał się napić to i tak to zrobi bez względu ile będzie sklepów a jak będzie miał za daleko to zamiast pójść to pojedzie samochodem i co jest bardziej niebezpieczne,

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo