MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 12 przy ulicy Strzałowej będzie gotowa do przyjęcia dzieci od 1 września

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Budowa szkoły przy ulicy Strzałowej jest już na ukończeniu
Budowa szkoły przy ulicy Strzałowej jest już na ukończeniu Grzegorz Olkowski
Wszystko wskazuje na to, że nie będzie żadnego opóźnienia. Rozpoczął się właśnie finisz przygotowań do otwarcia nowej szkoły podstawowej na Rudaku.

Przypomnijmy, że nowoczesna szkoła z oddziałem przedszkolnym i mediateką przy ulicy Strzałowej na lewobrzeżu miała zostać oddana do użytku 25 listopada 2024 roku. Wykonawca budowy - firma Strabag - postarała się jednak o niespodziankę i zadeklarowała, że skończy prace 30 czerwca, by SP 12 mogła ruszyć już od początku najbliższego roku szkolnego.

Trwają prace wykończeniowe

- Jeśli chodzi o budowę szkoły, to firma Strabag wykonuje już prace wykończeniowe, na przykład przy drogach dojazdowych czy boiskach - mówi Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. - Nie ma w tej chwili żadnych przesłanek ku temu, by obawiać się, że zadeklarowany przez nią termin oddania budynku ulegnie zmianie.

Budowa szkoły przy ulicy Strzałowej jest już na ukończeniu
Budowa szkoły przy ulicy Strzałowej jest już na ukończeniu Grzegorz Olkowski

Były lekkie perypetie z wyborem dyrektora placówki (pierwotnie konkurs na to stanowisko nie został rozstrzygnięty), aż w końcu 14 marca ówczesny prezydent Michał Zaleski poinformował, że zostanie nim Barbara Iwanowska, była dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 17, ostatnio zatrudniona w Kujawsko - Pomorskim Centrum Nauczycieli. To właśnie na jej barkach spoczywa teraz skompletowanie kadry nauczycielskiej i wyposażenia placówki.

Nie będzie "łapanki"

- Skończyliśmy już etap zgłaszania dzieci do szkoły i przedszkola i właśnie złożyłam do Wydziału Edukacji wniosek o zgodę na utworzenie odpowiedniej liczby oddziałów - twierdzi Barbara Iwanowska. - Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu ją otrzymam. Ostateczna decyzja należeć będzie do prezydenta Pawła Gulewskiego. Po decyzji będę mogła przystąpić do rekrutacji nauczycieli oraz pracowników obsługi. Jest mi naprawdę bardzo miło, bo wpłynęła ogromna liczba CV od nauczycieli. Cieszę się, że tyle osób chce ze mną współpracować, że podziela moją wizję edukowania młodzieży, rozwijania jej w nowatorski sposób. Nie przewiduję żadnych kłopotów ze skompletowaniem kadry. Nie będzie "łapanki", a nawet - wręcz przeciwnie.

Budowa szkoły przy ulicy Strzałowej jest już na ukończeniu
Budowa szkoły przy ulicy Strzałowej jest już na ukończeniu Grzegorz Olkowski

Dyrektorzy ruszyli z pomocą

Kto wie, czy większym wyzwaniem nie okaże się skompletowanie wyposażenia szkoły.

- Większe wyposażenie, typu meble, stoły, krzesła czy tablice multimedialne zapewni firma Strabag - kontynuuje dyrektorka SP 12. - Reszta należy do mnie. Jestem bardzo wdzięczna pani dyrektor Wydziału Edukacji Annie Łukaszewskiej, która zainicjowała moją współpracę z dyrektorami dziesięciu szkół i przedszkoli. Te osoby bezinteresownie doradzają mi, co trzeba zamówić. To nieoceniona pomoc, za którą bardzo dziękuję. Uzbierało się już kilkaset pozycji, kto wie, czy liczba nie przekroczyła już tysiąca. Chodzi na przykład o wyposażenie stołówki, komputery, zabawki do przedszkola, dywany, sprzęt do utrzymania czystości, książki do biblioteki, przyrządy do sali gimnastycznej i tego typu rzeczy, które trzeba będzie kupić w przetargach. Skala tego jest ogromna, ale muszę dać radę, tak sobie obiecałam. Nie ma innego wyjścia. Szkoła i przedszkole będą gotowe do przyjęcia dzieci od 1 września.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Szkoła, przedszkole i mediateka

W wybudowanym obiekcie mieścić się będzie zarówno szkoła podstawowa, do której uczęszczać będzie mogło 800 uczniów, jak i przedszkole dla 200 dzieci oraz nowoczesna biblioteka - tzw. mediateka służąca rozwojowi życia kulturalnego na lewobrzeżu.

Powierzchnia użytkowa nowego obiektu przy ulicy Strzałowej wyniesie 9125 metrów kwadratowych. Szkoła podstawowa zajmie 6021 metrów, sala sportowa 1114, przedszkole wraz z kuchnią i stołówką 1397, a mediateka 593. Z tej ostatniej korzystać będą mogli mieszkańcy lewobrzeża. Będzie to filia Książnicy Kopernikańskiej. Kolejny etap tej inwestycji zakłada budowę pływalni o powierzchni użytkowej 1849 metrów kwadratowych. Budynek będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Całkowity koszt inwestycji to 76,8 miliony złotych, z czego blisko 85 procent, czyli 65 milionów zł stanowi dofinansowanie pozyskane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałą część kwoty – około 12 milionów zapewniło miasto.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska