Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły wyższe nie reklamują swojej oferty i stąd małe zainteresowanie studiami w Grudziądzu

Anita Etter
Władzom Grudziądza zależy na współpracy z UMK. Zaoferowały m.in. utrzymywanie budynku przy ul. Sienkiewicza, gdzie ma się mieścić oddział zamiejscowy UMK
Władzom Grudziądza zależy na współpracy z UMK. Zaoferowały m.in. utrzymywanie budynku przy ul. Sienkiewicza, gdzie ma się mieścić oddział zamiejscowy UMK Karol Piernicki
Toruński uniwersytet chce uruchomić w Grudziądzu unikatowe studia, które mają pomóc znaleźć absolwentom atrakcyjną pracę. Na razie nie ma jednak na taki kierunek wielu chętnych.

[break]
Proponowane studentom Uniwersytetu Mikołaja Kopernika studia menedżersko-finansowe to unikatowy w Polsce kierunek studiów ekonomicznych, ale nastawiony na procesy gospodarcze zachodzące w przedsiębiorstwach. Jak twierdzą na toruńskiej uczelni, dwa najważniejsze problemy ekonomiczne firm, czyli zarządzanie i finanse, będą dominowały na zajęciach.

Planowane jest uruchomienie trzech specjalności: menedżer biznesu, menedżer finansowo-księgowy oraz menedżer projektów inwestycyjnych. W Grudziądzu miałyby się odbywać studnia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne nastawione na praktykę.

W pierwszej rekrutacji, która powinna zakończyć się jak na innych uczelniach na początku lipca, zgłosiło się zaledwie dziewięć osób.

- Dlatego rekrutacja wciąż trwa i mamy nadzieję, że uda się zebrać odpowiednią liczbę studentów. Kierunek zaplanowany jest na 90 miejsc - mówi Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.
- Podobny kierunek, ale głównie teoretyczny, uruchomimy w Toruniu. W Grudziądzu nastawiamy się na współpracę z biznesmenami, którzy będą mieli u nas wykłady.

Warto dodać, że dwa lata temu UMK podjął decyzję o wycofaniu się z Grudziądza. Decyzja Senatu UMK była ekonomiczna i trudna, ale powrót okazuje się jeszcze trudniejszy.

Dziwi, że uczelnia kształcąca specjalistów od marketingu sama nie zadbała o reklamę kierunku. Dopiero kilka dni temu na budynku UMK w Grudziądzu pojawił się baner reklamowy. Z kolei grudziądzkie władze samorządowe bardzo wspierają toruńską uczelnię. Po decyzji UMK o powrocie do Grudziądza zaoferowały nawet mieszkanie dla wykładowców i utrzymywanie pochodzącego z XIX wieku budynku przy ul. Sienkiewicza.

W Grudziądzu na studentów czekają też trzy inne uczelnie niepubliczne, które również liczą na rekrutacje bez jakichkolwiek reklam. Próbowaliśmy porozmawiać o ofercie edukacyjnej, ale nie było to proste. Nabór niby jest, ale reklam z informacją praktycznie nie ma.

Grudziądzanie mogą wybierać między politologią a kierunkami technicznymi. Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna z Włocławka prowadzi nabór na kierunek inżynieria mechaniczna, a Szkoła im. Edwarda Herzberga przymierza się do mechaniki budowy maszyn ze specjalnością obsługi obrabiarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska