Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale w Toruniu przyjmują lekarzy i pielęgniarki z Ukrainy

Sara Watrak
Sara Watrak
Grzegorz Olkowski
Od 24 lutego do Polski, według danych straży granicznej, przybyło blisko 2,4 mln uchodźców z Ukrainy. Wśród nich wielu ekspertów i specjalistów - programistów, ekonomistów, ale także przedstawicieli zawodów medycznych, w tym lekarzy i pielęgniarek. Oni właśnie nowe miejsca pracy mogą znaleźć w toruńskich szpitalach, od dawna cierpiących na braki fachowej kadry medycznej.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Spacerkiem po Chełmińskim i Mokrem

od 16 lat

Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu już zatrudnił uchodźców z Ukrainy. Chętnie przyjmie do pracy kolejnych

- Od kwietnia w naszym szpitalu rozpocznie pracę co najmniej ośmiu lekarzy różnych specjalności (między innymi internistów, anestezjologów, ginekologów i neurologów) i około dziesięciu pielęgniarek - informuje dr n. med. Janusz Mielcarek, rzecznik lecznicy, ale nie ukrywa, że niebawem te liczby mogą ulec zmianie, bo szpital cały czas zatrudnia medyków z Ukrainy.

Większość z nich na początku, do czasu zakończenia uproszczonej obecnie procedury uzyskania prawa do wykonywania zawodu w Polsce, zostanie zatrudniona w charakterze asystenta lekarza lub, w przypadku pielęgniarek, sanitariuszki. Dodajmy, że szpital udziela też pomocy w organizacji kursu językowego dla tych pracowników, którzy nie znają języka polskiego.

Janusz Mielcarek zachęca wszystkich obywateli Ukrainy, którzy chcieliby pracować w szpitalu na Bielanach, do kontaktu telefonicznego 56 6793532 lub mailowego: [email protected].

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu również zatrudnia uchodźców z Ukrainy, nie ujawnia jednak dokładnych liczb.

- Do SSM zgłaszają się zarówno lekarze różnych specjalizacji, jak i pielęgniarki oraz opiekunowie medyczni - informuje Marta Niespodzińska, p.o. kierownika Działu Zarządzania i Obsługi Pacjenta i dodaje, że procedura zatrudniania osób, które po 24 lutego przybyły do Polski z Ukrainy, jest zgodna z zasadami wskazanymi przez Ministerstwo Zdrowia oraz z obowiązującymi przepisami prawa.

Zapewnia jednocześnie, że osoby nieposługujące się jeszcze płynnie językiem polskim mogą liczyć na pomoc innych pracowników szpitala na Batorego, którzy znają język ukraiński.

W Toruniu brakuje lekarzy. Ukraińcy zapełnią tę lukę?

Możliwość zatrudnienia uchodźców z Ukrainy może okazać się ratunkiem dla toruńskich szpitali. Przypomnijmy, że lecznice zmagają się ze sporymi brakami kadrowymi. W marcu pisaliśmy o dramatycznej sytuacji na Oddziale Klinicznym Nefrologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Według nieoficjalnych informacji aż ośmiu lekarzy z interny złożyło wypowiedzenia. Ich termin mija w kwietniu. Lekarze domagają się przede wszystkim zmian organizacyjnych. Są przeciążeni pracą na dwóch oddziałach - oddziale chorób wewnętrznych i na szpitalnym oddziale ratunkowym. Wszyscy mieli nadzieję, że 1 kwietnia, wraz z otwarciem SOR-u w szpitalu na Batorego, sytuacja ulegnie zmianie.

- W naszej ocenie konieczny jest powrót do naprzemiennego dyżurowania dwóch największych szpitali Torunia, aby w sytuacji braku personelu medycznego zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentów naszego miasta - mówił rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Niestety, z uwagi na kwestie formalne związane z funkcjonowaniem oraz finansowaniem świadczeń opieki zdrowotnej w powstającym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przekształcenie obecnej Izby Przyjęć w SOR przesunięto na bliżej nieokreślony termin.

- Dokładamy wszelkich starań, by w możliwie najkrótszym czasie ustalić termin uruchomienia drugiego w naszym mieście SOR-u. Współpracujemy w tym celu z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Nieprzerwanie trwają ustalenia dotyczące warunków umowy - zapewnia Justyna Wileńska.

Nie wiadomo jednak, kiedy nowy SOR może zacząć działać.

Szpitale z innych miast również zatrudniają Ukraińców

W Warszawie, od początku wojny, pracę znalazło już ponad 100 medyków z Ukrainy. Chętni mogą liczyć na szkolenia z języka polskiego. Lekarzy szukają także poznańskie szpitale. Wielkopolska Izba Lekarska organizuje dla nich kurs języka polskiego. Obywateli Ukrainy zatrudniają również szpitale z sąsiedniej Bydgoszczy. W tamtejszym szpitalu miejskim do 30 marca wpłynęło osiem podań o pracę. Medycy zgłaszają się także do innych placówek. Na początku, do czasu nostryfikacji dyplomu, zwykle wykonują obowiązki opiekuna medycznego. Przypomnijmy, że aby uchodźcy mogli pracować w polskich szpitalach, muszą najpierw zdobyć zezwolenie na wykonywanie zawodu. Procedura ta, za sprawą rządowej specustawy, została znacznie uproszczona. W szpitalach podkreślają jednak, że największą przeszkodę nadal stanowi bariera językowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska