Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitalna opieka nad kobietami. Gdzie w Kujawsko-Pomorskiem jest najgorzej? Szokujący raport NIK

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Raport NIK wykrył wiele nieprawidłowości, jeśli chodzi o opiekę nad pacjentkami, które urodziły martwe dziecko lub poroniły. Często kobiety nie mają nawet zapewnionej intymności podczas badań.
Raport NIK wykrył wiele nieprawidłowości, jeśli chodzi o opiekę nad pacjentkami, które urodziły martwe dziecko lub poroniły. Często kobiety nie mają nawet zapewnionej intymności podczas badań. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W lutym ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący opieki nad pacjentkami po poronieniach i martwych urodzeniach. NIK wziął pod lupę pięć szpitali w Kujawsko-Pomorskiem. Kontrole odbyły się w Bydgoszczy, Żninie, Inowrocławiu, Rypinie i Radziejowie. Pominięto Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku. O to, by oddziały położniczo-ginekologiczne w tych lecznicach były skontrolowane, wnioskowali do Urzędu Wojewódzkiego przedstawiciele Partii Razem z Torunia z posłanką Darią Gosek-Popiołek.

Zobacz video: Ulgi podatkowe

Przedstawiciele Partii Razem chcą kontroli w sprawie opieki nad pacjentkami w przypadku poronień i urodzeń martwych w dwóch wojewódzkich szpitalach, które zostały pominięte w najnowszym raporcie Najwyższej Izbie Kontroli. Ten pokazał, że w żadnym z 37 podlegających kontroli szpitali nie zapewniono pacjentkom prawidłowej i wystarczającej opieki.

Opieka dla kobiet w szpitalach w Kujawsko-Pomorskiem

- W skontrolowanych przez NIK szpitalach pacjentkom, które poroniły, urodziły martwe dziecko lub których dziecko zmarło tuż po porodzie, nie zapewniono prawidłowej i wystarczającej opieki. Winna jest wadliwa organizacja procesu udzielania świadczeń oraz nieprzestrzeganie obowiązujących uregulowań, w tym standardów opieki okołoporodowej. Kierujący podmiotami leczniczymi nie dostrzegali specyfiki pracy z takimi pacjentkami - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym opieki nad pacjentkami, które poroniły lub urodziły martwe dziecko.

1. Najlepsze zdjęcie konkursu (Members' Choice Awards), The Greatest Love In The World, Anne Lucy Silva Barbosa, Brazylia Jak co roku rozdano nagrody w konkursie na najlepsze zdjęcia porodów. Również jak co roku fotografie budzą liczne kontrowersje. Wychodząc jednak z założenia, że "nic co ludzkie nie jest nam obce" warto zobaczyć, jak wielkim cudem są narodziny. Spośród 26 nagrodzonych fotografii prezentujemy 20. Zobacz je w galerii.credits: birthphotographersAnne Lucy Silva Barbosa

Oto najlepsze zdjęcia porodów. Te fotografie narodzin przeła...

Problem dotyczy wielu kobiet. Jak podaje NIK W Polsce w latach 2017-2019, każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u ok. 40 tys. kobiet ciąża zakończyła się poronieniem. Szacuje się, że około 10-15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem. Pacjentki te wymagają szczególnej opieki. Powinno się im zapewnić m.in.

  • pomoc psychologiczną
  • możliwość wsparcia ze strony bliskiej osoby lub kontakt z duchownym- jeśli pacjentka sobie tego życzy
  • możliwość pożegnania ze zmarłym dzieckiem
  • opiekę laktacyjną
  • odseparowanie od kobiet, które urodziły zdrowe dziecko lub są tuż przed porodem

Polecamy

Pacjentka powinna też uzyskać od personelu medycznego wyczerpujące informacje o swoim stanie zdrowia, swoich prawach, a także o możliwościach wsparcia ze strony różnych organizacji np. wspierających rodziców po stracie czy możliwościach pochówku. Niestety jak informują kontrolerzy NIK, często opieka nad pacjentkami doświadczającymi tych bardzo trudnych sytuacji, ograniczała się do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej, bez szerszego wsparcia.

Szpitale w Kujawsko-Pomorskiem: lista nieprawidłowości

NIK w Kujawsko-Pomorskiem skontrolował pięć szpitali: w Bydgoszczy, Żninie, Inowrocławiu, Rypinie i Radziejowie. Wyniki kontroli są szokujące. Szczegóły w galerii poniżej:

Raport NIK wykrył wiele nieprawidłowości, jeśli chodzi o opiekę nad pacjentkami, które urodziły martwe dziecko lub poroniły. Często kobiety nie mają nawet zapewnionej intymności podczas badań.

Szpitalna opieka nad kobietami. Gdzie w Kujawsko-Pomorskiem ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szpitalna opieka nad kobietami. Gdzie w Kujawsko-Pomorskiem jest najgorzej? Szokujący raport NIK - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska