Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuką reagują na cień

Redakcja
"Statek kosmiczny Ziemia" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu to pierwsza propozycja nowej kurator programowej tej placówki Dobrili Denegri.

"Statek kosmiczny Ziemia" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu to pierwsza propozycja nowej kurator programowej tej placówki Dobrili Denegri.

Część eksponatów na tę wystawę podróżowała w specjalnie chronionych gablotach. Obejrzymy prace cenionych w świecie artystów zaprezentowane w dość ascetycznej oprawie.

Ekologiczne ubrania zaprojektowane z taśm magnetofonowych, które mówią i wydają dźwięki. Niezwykle delikatne konstrukcje stworzone z łodyg i kwiatostanów, które przypominają kruchą miniaturową architekturę. Wielofunkcyjne ubiory, czy urządzenia awaryjne jak np. kamizelko-spadochron, które mają służyć samowystarczalnemu utopijnemu społeczeństwu. A nawet cząsteczki węgla, które reagują na ekranie na cień odwiedzających CSW. Na nowej wystawie będzie można nawet poczuć pole magnetyczne.

- Skupiłam się na wielorakości języków, które funkcjonują w sztuce. Zaskakujące jest to, że niektóre prezentowane prace pochodzące z lat 60. i są nadal nowoczesne - mówi Dobrila Denegri. Wystawa "Statek kosmiczny Ziemia" jest otwarciem jej 4-letniego programu kuratorskiego. - Chciałabym realizować w Toruniu koncepcję muzeum dyskursywnego. Nie chcemy skupiać się wyłącznie na wystawach, ale również przywiązywać ogromną rolę do spotkań i wykładów o sztuce - dodaje.

Wystawa pokazuje je fascynację przenikaniem się świata sztuki i nowoczesnych technologii. Nazwę "Statek kosmiczny Ziemia" zaczerpnęła od tytułu wydanej w 1969 roku książki jednego z wizjonerów XX wieku, Richarda Buckminstera Fullera. Ten amerykański architekt, wynalazca, filantrop, ekolog starał się obudzić w ludziach świadomość kruchości naszej planety i jej ograniczonych zasobów. Wątek ekologii jest zresztą niezwykle mocno powiązany z ekspozycją w CSW.

Denegri wspomnianą fullerowską ideę statku kosmicznego Ziemia uczyniła punktem wyjścia swojej pierwszej wystawy. Wśród twórców, których prace zobaczymy na wystawie są m.in. Ernesto Neto, Martin Rille, Piotr Kowalski, Vladimir Bonačić, Victoria Vesna, Johannes Vogl, Christiane Löhr, czy Jarosław Kozakiewicz, który szuka analogii między mikroskalą człowieka a makroskalą kosmosu.

Wystawę "Statek kosmiczny Ziemia" można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 22 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska