Szwedzi zatopili marzenia. Puchar ETTU nie dla ASTS Olimpii-Uni

Wang Yang miał wygrać w trzecim spotkaniu, ale uległ swojemu rywalowi. Postawił ASTS Olimpię-Unię w trudnej sytuacji, z której ta już nie wyszła Gerard Szukay
Puchar Europy nie dla grudziądzkich pingpongistów. Zespół po raz drugi uległ rywalom ze Szwecji, ale i tak osiągnął największy sukces w swojej historii.

Tenisiści ASTS Olimpii-Unii musieli we własnej hali odrabiać minimalną stratę ze Skandynawii. Wczorajsze spotkanie rozpoczęło się zgodnie z przewidywaniami, bo od zwycięstw liderów swoich drużyn. Najpierw Yoshida Kaii pokonał Roberta Svenssona.

Grudziądzki Japończyk mógł to uczynić bardziej efektownie, jednak w pierwszym secie przy stanie 10:7 pokpił sprawę i oddał partię rywalowi. Potem już jednak kontrolował wydarzenia przy stole i odniósł zasłużony triumf.

Jeszcze mniej problemów miał Chińczyk z Eslovs Al Xu Hui, który Patrykowi Zatówce nie oddał nawet seta. Młody grudziądzanin miał w tej potyczce dobre momenty, ale to było za mało na czołowego pingpongistę świata, który w tegorocznej edycji pucharu ETTU nie zwykł przegrywać, a w pierwszym starciu obu ekip wywalczył dwa punkty.

Bardzo ważne dla losów pucharu było trzecie starcie. Faworyzowany reprezentant gospodarzy Wang Yang przegrywał już w setach 0:2, ale zdołał wyrównać. Gdy wydawało się, że zdobędzie dla swojej drużyny drugi, ważny punkt, w decydującej partii przegrał do ośmiu. Gra długo toczyła się piłka za piłkę, lecz w końcowych momentach więcej zimnej krwi zachował Mattias Oeversjo, jednocześnie rewanżując się za domową porażkę w pierwszej potyczce.

Gospodarze stanęli pod ścianą i potrzebowali dwóch zwycięstw meczowych w jak najwyższych rozmiarach. Pojedynek liderów – Yoshidy i Huia – stał na wysokim poziomie. Ten pierwszy wygrał pierwszego seta i prowadził też 7:2 w trzecim (przy stanie 1:1). Przegrał jednak 10:12, a za moment Chińczyk dopełnił formalności. Wygrał ostatniego seta 11:3, dzięki czemu Eslovs Al triumfowało 3:1 i to ten zespół zgarnął puchar ETTU.

WYNIKI

ASTS Olimpia-Unia Grudziądz – Eslovs Al 1:3. Pierwszy mecz 3:2 dla Szwedów, którzy sięgnęli po trofeum.

Poszczególne mecze: Yoshida Kaii – Robert Svensson 3:1 (11:13, 11:6, 11:7, 11:5), Patryk Zatówka – Xu Hui 0:3 (7:11, 4:11, 8:11), Wang Yang – Mattias Oeversjo 2:3 (6:11, 9:11, 11:9, 11:6, 8:11), Yoshida Kaii – Xu Hui 1:3 (11:6, 9:11, 10:12, 3:11).