Nasza Loteria

Tadeusz Rydzyk udzielił wywiadu w TVP! „Kościół im przeszkadza. To jest walka z kościołem, z duchowieństwem”.

TW
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Wywiad z toruńskim redemptorystą pojawił się w poniedziałkowym programie TVP 1. „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Co bardziej znamienne o. Rydzyk przyzwyczaił opinię publiczną do udzielania wypowiedzi raczej we własnych mediach. Tematem przewodnim rozmowy było życie nienarodzonych i życie w zgodzie z sumieniem. W wywiadzie z o. Rydzykiem nie mogło zabraknąć również nawiązania do środowisk LGBT oraz ataków na Kościół.

To jest nienawiść. Szatan bardzo nienawidzi Matki Najświętszej i tych, którzy kochają Matkę Najświętszą. To jest też uderzenie w naszą tożsamość narodową. Częstochowa, Jasna Góra, obraz Matki Bożej Częstochowskiej – w nim się skupia właściwie nasza historia. I widzimy, idzie ta rewolucja idzie przez szkoły, uniwersytety media, parlamenty. Skąd to wychodzi? Zatrute umysły, zatrute umysły, zatrute serca – diabeł tak działa - mówił dyrektor Radia Maryja. - Ta rewolucja kulturowa, która idzie to przecież jest diabelskie. Po owocach poznacie. Nie trzeba się bać, że będziemy nienowocześni. Całą rzeczywistość trzeba przyjmować – nie tylko co dotykamy, ale to czego nie dotykamy zmysłami.

POLECAMY: Kobieta spod Torunia wyganiała demony z córki i męża?

Redemptorysta z Torunia ustosunkował się też do kwestii nadużyć seksualnych wśród księży.

Sprawy trzeba nazywać po imieniu. Trzeba absolutnie z korzeniami wyrwać i nie można tego usprawiedliwiać - powiedział duchowny, po czym dodał: - Tylko to jest znalezienie maczugi, bicie w Kościół. Jak przekonywał, "chodzi o zniszczenie Kościoła". - Kościół im przeszkadza. To jest walka z Kościołem, z duchowieństwem. Zrobili z tego co?, że wszyscy księża to pedofile - podkreślił o. Rydzyk.

Tadeusz Rydzyk udzielił wywiadu w TVP! „Kościół im przeszkadza. To jest walka z kościołem, z duchowieństwem”.
Andrzej Muszynski

Redemptorysta tłumaczył, że Kościół "atakowano w ustrojach totalitarnych".

Kto walczył z Kościołem? Socjalizm nazistowski i socjalizm marksistowski - stwierdził duchowny. - Za czasów Stalina wymordowano 200 tys. duchownych. Za czasów Hitlera, tylko w diecezji pelplińskiej, o ile dobrze pamiętam, jedną trzecią księży. Komunizm to samo zrobił, ile księży zostało zamordowanych w kazamatach ubeckich. Ilu księżom odebrali dobre imię i to do dziś się dzieje. Kościół to są ludzie i to ludzie grzeszni. - mówił.

Mimo tych stwierdzeń dyrektor Radia Maryja przekonywał, że sytuacja w Polsce i na świecie nie jest aż tak zła.

Jestem optymistą i widzę bardzo dużo dobra w Polsce i w świecie. Nawet jeżeli te góry w Kościele, tam gdzie jest ten kryzys, gdzie idą w stronę protestantyzmu, to ja widzę na dole, że ludzie się modlą. Spotykam ludzi młodych, którzy pociągają innych - przekonywał.

POLECAMY: Korek na A1? Wypadek? Utrudnienia na autostradzie pomiędzy Toruniem a Gdańskiem? Oto aktualne informacje z A1

Na sam koniec wywiadu Rydzyk wezwał do wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego.

Ta rewolucja idzie również przez media. Zagarnęli też media, również w Polsce. Ale idzie wiosna. Słuchajmy Ducha Świętego, nauki kościoła. Dziękuję panu Bogu, bo w Polsce jest bardzo dobrze, a może być jeszcze lepiej - zapewnił. - Pan Jezus żyje. Cywilizacje bez Boga upadają. To jest samozagłada – dodał.

Fundacja Lux Veritatis nie ujawniła informacji publicznych

Będzie jednak śledztwo w sprawie ewentualnego popełnienia przestępstwa przez fundację Lux Veritatis, w tym ojca Tadeusza Rydzyka. Chodzi o nieudostępnianie informacji publicznej stowarzyszeniu Watchdog.

Tadeusz Rydzyk udzielił wywiadu w TVP! „Kościół im przeszkadza. To jest walka z kościołem, z duchowieństwem”.
Grzegorz Olkowski / Polska Press

Jest to już druga decyzja warszawskiego sadu nakazująca jednej z prokuratur w tym mieście wszczęcie postępowania w tej sprawie.
Gdy pierwszy raz półtora roku temu prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania dotyczącego nieujawniania stowarzyszeniu informacji publicznych dotyczących Lux Veritatis, stowarzyszenie zaskarżyło ją do sądu, który przyznał rację stowarzyszeniu. Nie tylko polecił rozpocząć postępowanie, ale też wskazał, jakie czynności śledczy powinni wykonać.

POLECAMY: Pomoc dla ofiar przemocy domowej w Toruniu. Schronienie, telefon, eksperci czekają - zapewnia MOPR

Warszawska prokuratura czynności wykonała, ale postępowanie umorzyła. Stowarzyszenie Watchdog wniosło do sądu kolejne zażalenie. 6 czerwca tego roku sąd drugi raz uznał je za zasadne i cofnął do prokuratury, aby nadal je prowadziła.
- W uzasadnieniu postanowienia sądu podkreślono, że sądy administracyjne dwóch instancji potwierdziły, że fundacja Lux Veritatis była bezczynna z rażącym naruszeniem prawa, czego prokurator zdaje się nie dostrzegać. Ponadto zaakcentowano, że nieprawdopodobne jest, aby członkowie zarządu tej fundacji nie znali swoich ustawowych obowiązków, a nawet jeśli ich nie znali, to nie jest to usprawiedliwiona niewiedza – czytamy na stronie stowarzyszenia Watchdog, które czeka na to, co tym razem zrobi prokuratura.

Rydzyk - inwestor

Przypomnijmy, że od kilkunastu lat w Porcie Drzewnym w Toruniu powstają inwestycje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem i założoną przez niego fundacją Lux Veritatis. Obok Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej trzy lata temu powstał ogromny Kościół Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Na tym jednak nie koniec projektów toruńskiego redemptorysty.

Niepubliczną Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej założono w Toruniu w 2001 roku. Założycielem uczelni był ojciec Tadeusz Rydzyk. Szkoła prowadzi płatne studia, również na kierunkach podyplomowych. Niektóre z nich są dofinansowywane z publicznych pieniędzy.

POLECAMY: Kleszcze 2019: Naukowcy alarmują! Plaga groźnych kleszczy w Polsce! Jak chronić się przed atakiem?

Uczelnia wielokrotnie otrzymała dofinansowanie ze środków publicznych, np. w 2018 roku studia podyplomowe „Polityka gospodarcza, finanse i bankowość” uzyskały dofinansowanie Narodowego Banku Polskiego w wysokości 246 tys. 290 zł.

Z kolei w 2016 roku odbyła się konsekracja nowego kościoła ojca Rydzyka, świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Uroczystość ściągnęła kilkanaście tysięcy wiernych i władze - od szczebla samorządowego po centralny. Do świątyni przylega amfiteatr. Stoi przy niej też wiele rzeźb, a jej wnętrze jest bardzo okazałe, pełne malowideł i pięknych zdobień.

POLECAMY: Pogoda na wakacje 2019: długoterminowa, amerykańska prognoza pogody na lato

Ojciec Rydzyk myśli wszechstronnie pod kątem przybywających do Torunia pielgrzymek. W czerwcu 2017 r. przy kościele w Porcie Drzewnym została otwarta kawiarnia. Od tamtej pory o. Rydzyk zadbał o parkingi, zieleń, stojaki rowerowe, księgarnię i sklepik z pamiątkami. Tuż za kawiarnią chce wznieść kolejne dzieło - salę kinoteatru.

Kawiarnia nie tylko kusi przysmakami w przystępnych cenach. Robi też wrażenie wystrojem (marmury!). W menu kawiarni są dostępne m.in. lody, napoje i zupy (popularna „rywalka”, czyli połączenie pomidorowej z ogórkową). Liczba pielgrzymujących do nowej świątyni rośnie, więc trzeba o nich zadbać. Tym bardziej, ze Port Drzewny, w którym wzniesiono kościół, leży daleko od centrum Torunia.

Tadeusz Rydzyk udzielił wywiadu w TVP! „Kościół im przeszkadza. To jest walka z kościołem, z duchowieństwem”.
Adam Guz

Tereny nad wodą w Porcie Drzewnym również stają się coraz bardziej atrakcyjne. Można tam znaleźć plac zabaw (choć w pobliżu nie mieszkają dzieci), miejsce na ognisko, siłownię zewnętrzną, stojaki na rowery, boisko do siatkówki plażowej i ścieżkę rowerową, której mogą pozazdrościć mieszkańcy wielu innych części miasta. Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej mogą korzystać także z nowoczesnego boiska, które powstało w ostatnim czasie dzięki pieniądzom z toruńskiego budżetu obywatelskiego. Ponadto Toruń już pewien czas temu inwestowało w tym rejonie m.in. wyremontowano drogę, wybudowało boisko sportowe (w ramach budżetu obywatelskiego) oraz budowę ścieżki rowerowej.

Najnowsza inwestycja w toruńskim Porcie Drzewnym wystartowała 6 maja. Budowa muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma potrwać niecałe dwa lata.

O początku prac na terenie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu poinformował ojciec Tadeusz Rydzyk oraz dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk za pośrednictwem Telewizji Trwam.

Przypomnijmy, że umowa dotycząca utworzenia muzeum została podpisana pomiędzy wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Lux Veritatis, w zeszłym roku. Z kolei 16 kwietnia 2019 roku zarząd RAFAKO S.A. podpisał umowę, której przedmiotem jest budowa siedziby wspomnianego muzeum. Wartość umowy to 117,7 mln PLN netto (czyli około 144,7 mln PLN brutto).

POLECAMY: Ponad 47 stopni! Sprawdziliśmy, gdzie w Toruniu znajduje się przedsionek piekła

Do inwestycji dołożyło się także MKiDN, ale nie jak pierwotnie zakładano w kwocie ponad 70 mln. Po wzroście kosztów budowy ministerstwo postanowiło dotować projekt ojca Rydzyka w kwocie 117 mln zł.

Coraz bardziej widać już konstrukcję przyszłej geotermii w Porcie Drzewnym. W budowę włączyła się także państwowa spółka PGE. Inwestycja prawdopodobnie pochłonie co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Budowa ciepłowni geotermalnej ma się zakończyć za rok. Ojciec Rydzyk chce, aby wyprodukowane tu ciepło trafiało do zachodniej części Torunia. Odpowiedzialnym za budowę kompleksu jest konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Energy Solutions,

Na początku 2020 r. ma być gotowy także ciepłociąg, który zostanie pociągnięty z Portu Drzewnego w stronę miasta. Energią geotermalną mają być ogrzewane też budynki w Porcie Drzewnym: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość.

POLECAMY: Baza amerykańskich żołnierzy w Toruniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Usuńcie go

Weźcie ludzie się opamiętajcie... Usuńcie tego typa Rydzyka on wogole nie powinien być duchownym

G
Gość
kiedy Rydzykiem zainteresuje sie CBS? To oszust i hochsztapler
G
Gość
Jestem dumny, że żyję w czasach, w których powstało Radio Maryja i telewizja Trwam. Teraz dostrzegam jak ciężko jest walczyć o prawdę
G
Gość
2019-06-29T07:39:23 02:00, Gość:

kosciol im przeszkadza " ? pod przykrywka wiary obraca milionami !! rydz to nie ksiac a cwany biznesmen w sutannie ktora ulatwia mu robienie polakow w bambuko !

2019-06-29T21:25:48 02:00, Krzyś:

Prawda!!!!!

Kłamstwo!!!

G
Gość
2019-06-30T13:47:31 02:00, Gość:

jateż mogę założyć fundacje i doić państwową kasę

To na co czekasz?

I
Iza
2019-06-28T23:40:23 02:00, Gość:

Jak można tak łgać???????

TO NIE WALKA Z KOŚCIOŁEM A Z DEPRAWACJĄ NA JAKĄ NARAŻONE SA

D Z I E C I.

PEDOFILIĄ W KOŚCIELE DZIĘKI TAKIEMU PODEJŚCIU MA SIĘ WPROST

W S P A N I A Ł E??????????

Lidzkie pojęcie przechodzi na co pozwala sobie tek zakonnik.

Gdzie przełożony jego???????

Jego przełożonym jest diabeł Boruta!

G
Gość
diabeł z kołnierzyka mu wychodzi
G
Gość
jateż mogę założyć fundacje i doić państwową kasę
P
Prawda
Co ma wiara wspólnego z waszą chciwością na kasę Księzulka.Dać wam wypłatè 1500 zł i zobaczymy jak wieżycię w Boga .
G
Gość
Zaraz się okaże że ten przekop mierzei i nowe lotnisko to jest na potrzeby o. Rydzyka. To nie tak jak twierdzi o. Rydzyk, że jest to atak na wiarę, na Boga. Nie jest to sprzeciw tzw. pośrednikom Bożym, księżom i obecnej podłej, chciwej i fałszywej władzy
K
Krzyś
2019-06-29T07:39:23 02:00, Gość:

kosciol im przeszkadza " ? pod przykrywka wiary obraca milionami !! rydz to nie ksiac a cwany biznesmen w sutannie ktora ulatwia mu robienie polakow w bambuko !

Prawda!!!!!

G
Gość
2019-06-28T12:31:27 02:00, jk:

Są naciski na kościół , żeby się zmienił ... pod dyktando jego wrogów .

WypowiedzIeć konkordat, opodatkowac Kościół,kasy fiskalne i niech oddadzą grunta za bescen kupione

P
Pies Baskervill
Panie Rydzyk!!!

Pan jest najlepszym i niezaprzeczalnie dowodem na to, że Bóg NIE Istnieje!!!

Nie wyobrażam sobie, aby pozwalał na twoje świństwa, chamstwo, kłamstwa w jego imieniu!!!
G
Gość
kosciol im przeszkadza " ? pod przykrywka wiary obraca milionami !! rydz to nie ksiac a cwany biznesmen w sutannie ktora ulatwia mu robienie polakow w bambuko !
G
Gość
2019-06-28T18:58:59 02:00, Mieszkaniec:

Dokładnie. Zgadzam się z tym co powiedział Rydzyk. To co się teraz dzieję to jakieś szaleństwo. Krytykuje się dobre rzeczy a chwali złe. To istne szaleństwo !!!

Dzięki nie rozumieniu tematu i sprawy pisze Pan bzdety i gnioty.

Myślenie nie boli człowieku.

Deprawacja dzieci to grzech śmiertelny dla księdza pedofila

Takim przyklaskujesz??????

Z B O C Z E N C O M?????????

WSTYD JAK C I E M N O T A

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska