Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnica dźwięku

Redakcja
Parafrazując tytuł komedii Woody Allena można powiedzieć, że w tej książce jest wszystko co chcielibyście wiedzieć o organach, ale boicie się zapytać.

Parafrazując tytuł komedii Woody Allena można powiedzieć, że w tej książce jest wszystko co chcielibyście wiedzieć o organach, ale boicie się zapytać.

<!** Image 2 align=right alt="Image 172957" sub="Organom Torunia poświęcona jest książka Mariana Dorawy / Fot. Nadesłana">„Organy są bez wątpienia najwspanialszym instrumentem stworzonym przez ludzki umysł. Są kompletną orkiestrą, która dzięki wymogom sprawnej ręki jest zdolna wszystko wykonać” - fascynował się słynny francuski pisarz Honoré de Balsac. Jego fascynację od wielu lat podziela Marian Dorawa, prekursor ochrony i konserwacji zabytkowych organów w powojennej Polsce. Swoją miłość do tego instrumentu postanowił po raz kolejny przelać na papier. A pomógł mu w tym Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Sam Dorawa jest postacią nietuzinkową. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zrekonstruował wiele zniszczonych zabytkowych organów w Polsce m.in, w katedrze świętych Janów, bazylice mariackiej w Gdańsku, czy bazylice w Pelplinie. Pasja konserwatorska idzie u niego w parze z muzyczną. Na swoim koncie na także tytuł profesora muzyki kościelnej. Był również prezenterem muzycznym organów w katedrze Oliwskiej.

<!** reklama>W swojej książce „Organy Torunia i okolicznych kościołów” zaprezentował kompleksowy przegląd wszystkich tego typu instrumentów w regionie. Praca prekursorska, ponieważ do tej pory nie było jeszcze publikacji, która zajmowałaby się tym tematem tak kompleksowo. A szkoda, ponieważ jak pisze sam autor we wstępie „Toruń w dziejach budownictwa organowego w Polsce zapisał się wieloma faktami, które w sposób wystarczający predestynują go do miana organowego miasta”.

W jaki sposób? To właśnie w Toruniu powstały pierwsze organy na terenie Prus Królewskich. We wszystkich toruńskich kościołach mieściły się organy zbudowane zarówno przez miejscowych, jak również zagranicznych organmistrzów, co widać po okazałych szafach organowych z ubiegłych stuleci. Nie bez przyczyny to właśnie w Toruniu odbywa się co roku Świętojański Festiwal Organowy. Czytając zawarte w książce historie poszczególnych instrumentów zupełnie inaczej spojrzymy na ich bogate brzmienie.

Wydawcą - podobnie jak w przypadku niezwykle entuzjastycznie przyjętej książki „Toruń jest... jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie” - jest Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Publikacja została wydana dzięki stypendium Urzędu Marszałkowskiego. Już 20 czerwca w Piwnicy Pod Świętymi Janami (ul. Żeglarska 16) odbędzie się premiera książki Mariana Dorawy. Początek godz. 18.


Warto wiedzieć

Dla Czytelników mamy 5 książek „Organy Torunia i okolicznych kościołów”. Trafią do osób, które dziś o godz. 13 na adres: [email protected] prześlą odpowiedź na pytanie: W którym z toruńskich kościołów znajdują się pokazane na zdjęciu organy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska