Grzegorz Kończewski

Tajemnice krzyżackiej warowni

Dr Bogusz Wasik: - Krzyżacy wykorzystali ukształtowanie terenu i zbudowali zamek w miejscu prehistorycznego grodu obronnego Fot. Bogusz Wasik Dr Bogusz Wasik: - Krzyżacy wykorzystali ukształtowanie terenu i zbudowali zamek w miejscu prehistorycznego grodu obronnego
Grzegorz Kończewski

To, co podczas październikowych badań na zamku w podtoruńskim Bierzgłowie odkryli naukowcy z UMK, można określić archeologiczną sensacją.

Wzniesiony pod koniec XIII wieku zamek w Bierzgłowie uchodzi za jedną z najlepiej zachowanych krzyżackich warowni na ziemi chełmińskiej. Choć w ciągu wieków był niszczony przez wojny i pożary, cały czas tętni życiem - obecnie należy do diecezji toruńskiej, która prowadzi w nim diecezjalne centrum kultury i dom rekolekcyjny.

Możemy mówić o archeologicznej sensacji, bo cofnęliśmy historię zamku mocno wstecz, do prehistorii


Prehistoria w Bierzgłowie

- Do tej pory jednak zamek ten nie był badany archeologicznie - podkreśla dr Bogusz Wasik, który w ramach prowadzonego przez naukowców z UMK projektu Castra Terrae Culmensis „Na rubieży chrześcijańskiego świata” współkieruje prowadzonymi od początku października pracami archeologicznymi w Bierzgłowie. - Chcieliśmy więc uzyskać jak najwięcej informacji o tej budowli, ale naszym głównym celem było ustalenie, czy zamek murowany Krzyżacy wznieśli na miejscu swojego wcześniejszego obiektu drewniano-ziemnego.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Kończewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.