Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Mostu Paulińskiego w Toruniu. Kiedy znów będzie można go zobaczyć?

Sara Watrak
Sara Watrak
Ukryte pod ziemią ruiny Mostu Paulińskiego można było do tej pory zwiedzać podczas święta ulicy. W tym roku jednak wydarzenie się nie odbyło i raczej nie odbędzie. Przedsiębiorcy odrabiają straty po pandemii. "Nowości" w ramach cyklu "Wakacje z duchami" przypominają historie i tajemnice Mostu Paulińskiego.
Ukryte pod ziemią ruiny Mostu Paulińskiego można było do tej pory zwiedzać podczas święta ulicy. W tym roku jednak wydarzenie się nie odbyło i raczej nie odbędzie. Przedsiębiorcy odrabiają straty po pandemii. "Nowości" w ramach cyklu "Wakacje z duchami" przypominają historie i tajemnice Mostu Paulińskiego. Grzegorz Olkowski
Ukryte pod ziemią ruiny Mostu Paulińskiego można było do tej pory zwiedzać podczas święta ulicy. W tym roku jednak wydarzenie się nie odbyło i raczej nie odbędzie. Przedsiębiorcy odrabiają straty po pandemii. "Nowości" w ramach cyklu "Wakacje z duchami" przypominają historie i tajemnice Mostu Paulińskiego.

Zobacz wideo. Wyjątkowe nazwy ulic w Toruniu

Zapomniany most w Toruniu

Ile mostów ma Toruń? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Myśląc o toruńskich mostach, zapominamy o przeprawie ukrytej pod ziemią. Tak, drodzy Czytelnicy, pamiętajmy, że Toruń może pochwalić się "niewidzialnym" mostem. Niewidzialnym - przynajmniej na co dzień. Wystarczy zejść pod ziemię, by móc zobaczyć pozostałe przęsła. Nie jest to jednak wcale łatwe...

Pisząc o moście, którego nie widać, mamy oczywiście na myśli Most Pauliński. Nazwa obiektu pochodzi od dominikanów, którzy w XIII wieku osiedlili się między obecnymi Wałami gen. Sikorskiego, Mostem Paulińskim a Zaułkiem Prosowym. Zakonnicy przybyli do Torunia z Lubeki, gdzie ich siedzibą był tamtejszy Kościół pw. św. Pawła. To właśnie dlatego dominikanów nazywano paulinami (od łacińskiej wersji imienia Paweł - Paulus).

Polecamy

Dawniej w tym samym miejscu, gdzie obecnie spacerujemy ulicą Most Pauliński, faktycznie istniał najpierw drewniany, a od końca XIV wieku murowany most. Zdaniem niektórych formalnie powinniśmy nazywać obiekt wiaduktem, gdyż był przerzucony nie nad rzeką, lecz doliną, która stanowiła koryto dla strumienia Postolec i Strugi Toruńskiej. Średniowieczna konstrukcja miała bardzo ważną funkcję, łączyła Stare Miasto z Nowym. Mówi się, że szerokość mostu wynosiła 15 metrów. Znajdowały się tam stragany, powstawały kamienice. Gdy strumień zasypano, konstrukcję mostu wykorzystano do stworzenia piwnic w ówczesnych budynkach.
Południową część mostu zlikwidowano w XIX wieku.

Nie ma kto zapłacić za Święto Mostu Paulińskiego w Toruniu

Święto ulicy Most Pauliński odbywało się w Toruniu od ponad 20 lat. Głównymi atrakcjami jednodniowej imprezy od zawsze był Toruński Jarmark Pierogów, organizowany przez Pierogarnię "Stary Toruń", połączony w ostatnich latach z konkursem na Wielkiego Pierogożercę, oraz możliwość zejścia pod ziemię i zwiedzenia z przewodnikiem, zupełnie za darmo, ruin średniowiecznej przeprawy. Na co dzień jest ona niedostępna dla turystów.

Zapraszamy na przejażdżkę po Toruniu sprzed lat i przegląd pojazdów, jakie w tamtych czasach przetaczały się po ulicach miasta. Produkowanych seryjnie i tych niepowtarzalnych, jakie można było zobaczyć tylko w Toruniu. Czarna wołga przed toruńskim Ratuszem Staromiejskim. Ucharakteryzowana, ponieważ pojazd wziął w 1992 roku udział w inscenizacji, jaką redakcje "Nowości" oraz "Radia Toruń" przygotowały "z okazji" 75 rocznicy rewolucji październikowej.  WIĘCEJ NA KOLEJNCYH STRONACH >>>

Syrenki, nysy, trabanty i inne cuda techniki... One jeździły...

Chętnych do odkrycia tajemnic Mostu Paulińskiego wpuszczano pod ziemię tylko przy specjalnych okazjach – dawniej m.in. podczas Międzynarodowego Dnia Przewodnika Miejskiego, w ostatnich latach zaś tylko jeden raz do roku, właśnie podczas święta ulicy. Śmiałków, którzy chcieli zejść pod ziemię i podziwiać niedostępną na co dzień atrakcję Torunia, nie brakowało. Kiedy znów będzie taka okazja? Niestety, nie mamy dobrych wieści.

- Święto Mostu Paulińskiego przygotowywali przedsiębiorcy, ale w tym roku nie zgłosili takiej chęci - wyjaśnia Aleksandra Iżycka z Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Po trudnych czasach pandemii nie mają dostatecznie dużo pieniędzy, by sfinansować przedsięwzięcie. Ruin zatem również zwiedzać nie można, tym bardziej że wejście zlokalizowane jest w piwnicy Pierogarni.

A gdzie znajdują się obecnie klucze do ruin mostu? - My tych kluczy nie mamy. Biuro Toruńskiego Centrum Miasta nie zajmuje się udostępnianiem zabytków - poinformowała Aleksandra Iżycka i skierowała nas do CK Zamek Krzyżacki, który rzekomo ma w swoich zasobach klucze do ruin. Skontaktowaliśmy się z instytucją. Ku naszemu zaskoczeniu od dyrektora, Andrzeja Nowickiego, usłyszeliśmy, że CK Zamek Krzyżacki nigdy Mostem Paulińskim się nie zajmowało.

- Zamek nie partycypował w tych akcjach. Była kiedyś próba, abyśmy wzięli ruiny pod siebie, ale to przepadło - twierdzi Andrzej Nowicki.

Polecamy

Szukamy więc dalej. Dzwonimy do Muzeum Okręgowego. Tam również otrzymujemy odpowiedź odmowną. W końcu docieramy do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Okazuje się, że klucze do ruin znajdują się właśnie tam. Na razie jednak żadnego zwiedzania w planach nie ma. Dodajmy, że w ruinach trudno zachować dystans, więc w czasach epidemii zwiedzanie byłoby utrudnione. Warto jednak zauważyć, że podziemne trasy turystyczne, w tym m.in. w Sandomierzu czy Lublinie, już ruszyły. Ograniczono liczebność grup, a zwiedzający muszą nosić maseczki.

Most Pauliński. Niewykorzystany potencjał Torunia?

Tymczasem mieszkańcom Torunia i turystom pozostaje obejść się smakiem. Może to być smak pierogów, tym bardziej że ulica Most Pauliński, oprócz ruin średniowiecznej przeprawy, skrywa również inne tajemnice. Nie każdy wie, że w tamtejszej restauracji, przez specjalne okienko w podłodze, można podziwiać Strugę Toruńską, czyli tzw. Baszkę.

Zobacz także

Wydaje się jednak, że nieudostępnianie ruin dla zwiedzających to spora strata dla Torunia, miasta, które żyje z turystyki. O ile legenda o moście, którego nie widać, może intrygować, o tyle okazja do zwiedzenia jednego z nielicznych, zachowanych do dziś mostów gotyckich w Polsce, choćby kilka razy do roku, byłaby jeszcze większą atrakcją. Tym bardziej że do naszych czasów zachowały się cztery przęsła mostu.

Jeśli ruiny nie zostaną udostępnione, turystom na Moście Paulińskim, pozostają inne atrakcje, głównie kulinarne. Oprócz restauracji z pierogami działa tam pizzeria oraz kawiarnia. Warto też rzucić okiem na kamienicę pod numerem 12, gdzie we wnęce między piętrami umieszczono figurę św. Jerzego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska