Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak budowano kościół na Mokrem! [RETRO, DUŻO ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ]

Szymon Spandowski
Komitet zaciągnął pożyczkę w banku na 100 tysięcy złotych, cały czas organizował też zbiórki, m.in. organizując Dni Kwiatka. Jedna z takich akcji przyniosła ponad 1300 złotych dochodu. Kwiaty dostarczył magistrat, korzystając z miejskich ogrodów, które Toruń wtedy posiadał.
Komitet zaciągnął pożyczkę w banku na 100 tysięcy złotych, cały czas organizował też zbiórki, m.in. organizując Dni Kwiatka. Jedna z takich akcji przyniosła ponad 1300 złotych dochodu. Kwiaty dostarczył magistrat, korzystając z miejskich ogrodów, które Toruń wtedy posiadał. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
30 maja 1929 roku w fundamenty budowanego na Mokrem kościoła Chrystusa Króla został wmurowany kamień węgielny. Wśród uczestników uroczystości na szczęście był fotograf. Ne zabrakło także reportera. Jego relacja pojawiła się w "Słowie Pomorskim" 1 czerwca A. D. 1929.

"Ostatnim aktem minionego kongresu (Pomorskiego Kongresu Eucharystycznego - przyp. "Nowości"), co prawda luźno tylko z nim związanym, lecz będącym jakby czynnem przypieczętowaniem tego wszystkiego co się w służbie ku chwale Bożej na kongresie mówiło - było poświęcenie kamienia węgielnego pod kościół na Mokrem przy ulicy Kościuszki - pisało 89 lat temu "Słowo Pomorskie". - Poświęcenia dokonał o godz. 17 biskup sufragan chełmiński ks. Dominik w obecności przedstawicieli władz, komitetu budowy kościoła oraz tysięcznych rzesz wiernych. Na specjalnie wzniesionym pomoście przy rozpoczętych już fundamentach świątyni, dokąd wprowadzono od ulicy ks. biskupa w procesji, przemówił proboszcz par. Mokre ks. Gołomski, podnosząc pobożność parafjan Mokrego, którzy ze swoich "wdowich groszy" wznoszą świątynię. Po przemówieniu ks. biskupa Dominika, twórca projektu świątyni inż. Ulatowski odczytał akt erekcyjny, który poświęcono i z zachowaniem specjalnego rytuału zamurowano w fundamentach kościoła."
Opisaną scenę widzimy na fotografii z 30 maja 1929 roku. Biskup Konstanty Dominik siedzi przy klęczniku, po prawej Kazimierz Ulatowski czyta akt erekcyjny, czemu przygląda się ks. Bernard Gołomski (na zdjęciu stoi odwrócony bokiem, pierwszy z prawej).

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

Skarpa z lotu ptaka – wideo z drona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Tak budowano kościół na Mokrem! [RETRO, DUŻO ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ] - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska