Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TAK dla twórców

Tomasz Bielicki
2,5 tysiąca złotych. Tyle maksymalnie można uzyskać z Toruńskiej Agendy Kulturalnej na realizację swojego pomysłu. Co konkretnie można zrobić za te pieniądze?

2,5 tysiąca złotych. Tyle maksymalnie można uzyskać z Toruńskiej Agendy Kulturalnej na realizację swojego pomysłu. Co konkretnie można zrobić za te pieniądze?

<!** Image 2 align=right alt="Image 188569" sub="Dzieci z Podgórza w ramach przedsięwzięcia „Stoi na stacji lokomotywa” mogły skonstruować cały kolorowy, kartonowy pociąg [Fot.: nadesłana]">- Pokrywamy koszty zakupu przedmiotów i usług, bez których kulturalne lub edukacyjne działania nie mogłyby zostać zrealizowane - wyjaśnia Magdalena Jadczak-Myszka, koordynator projektu. „Mikrowsparcie” zainaugurowało działalność już w grudniu. Działa na zasadach konkursu. Komisja ekspertów ocenia zgłoszone projekty, biorąc pod uwagę m.in. ich innowacyjność i poziom artystyczny. W pierwszej edycji wpłynęło 31 projektów, z których wybrano 13.

Działania realizowane w ramach „Mikrowsparcia” są bardzo różnorodne. Obejmują muzykę, sztuki plastyczne, literaturę, edukację artystyczną. Przykład? W ramach projektu „Sajkiatryk”, dwie studentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK: Dorota Skupniewicz i Kalina Kudzewicz przemalowały na radośniejsze kolory żeński oddział szpitala psychiatrycznego w Toruniu, a następnie urządziły wystawę prezentującą wykonaną pracę, która stała się inspiracją do rozmowy o świecie ludzi cierpiących na schizofrenię i depresję. Co jeszcze?

<!** reklama>Dzięki „Mikrowsparciu” w ramach akcji „Kolej na książkę” na toruńskim Dworcu Głównym zorganizowano niecodzienna akcję zachęcającą do czytania książek i promowania literatury. Przez piętnaście minut uczestnicy projektu czytali przyniesione przez siebie książki na dworcu PKP, czym wzbudzali ogromne zainteresowanie i zaskoczenie wśród podróżnych. Inny wyjątkowy projekt, który adresowano do dzieci zrealizowano na Podgórzu.

- W ramach przedsięwzięcia „Stoi na stacji lokomotywa”, dzieci mogły wykonać lokomotywę z gliny oraz skonstruować cały kolorowy, kartonowy pociąg. Podczas warsztatów czytały wiersze i bajki poświęcone kolei, w tym najbardziej znaną „Lokomotywę” Juliana Tuwima. To był frekwencyjny sukces! – twierdzi Magdalena Jadczak-Myszka. Zainteresowanie ubiegających się o wsparcie z Krzywej Wieży rośnie z każdą kolejną edycją.

- Czasami torunianie wpadają na niezwykle zaskakujące pomysły. W piątek jedna z osób dopytywała nas o możliwość uzyskania wsparcia na sprowadzenie do Torunia Indian północnoamerykańskich - mówi Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. - Chciała ich sprowadzić przy okazji organizacji etnologicznej konferencje naukowej.


Warto wiedzieć

Trzeci nabór na projekty potrwa do 20 maja. Wnioski można wypełniać on-line na stronie www.tak.torun.pl

Dzielnice preferowane w ramach bieżącego naboru to Stare Miasto, Bydgoskie Przedmieście oraz Bydgoskie.

Więcej informacji pod nr tel. 56 651 02 43 lub 56 651 03 33. .

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska