Spis treści
Internet w Polsce i jego początki
Odkąd szybki internet stał się ogólnodostępny, wiele ludzi nie wyobraża sobie bez niego życia. Duża część codzienności współczesnego człowieka odbywa się w sieci.
Komunikujemy się dzięki niej ze znajomymi,
czytamy wiadomości z całego świata,
uczymy się
i pracujemy.
Co więcej, obecnie każdy z nas nosi w kieszeni urządzenie pozwalające na uzyskanie natychmiastowego dostępu do internetu, a nielimitowana wymiana wiadomości ze znajomymi w każdym miejscu na Ziemi nie jest niczym niezwykłym. Początki sieci wyglądały jednak zgoła inaczej.
Na początku światowa sieć dawała dość ograniczone możliwości. Dostęp do internetu wymagał posiadania komputera i modemu, który korzystał z tego samego pasma, co telefon. Transfer danych był bardzo wolny i drogi, przez co mało kto mógł sobie na to pozwolić.
Stare strony internetowe
Z uwagi na ówczesną technologię strony internetowe były wówczas nie tak atrakcyjne wizualnie jak dziś i znacznie mniej skomplikowane. Ich design opierał się na prostych tabelkach i tekście, a grafiki, które ładowały się bardzo powoli, umieszczano na nich rozważnie i oszczędnie. Teraz wszystko wygląda zupełnie inaczej, a stare czasy można powspominać dzięki serwisom archiwizującym internet.
Google - najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie od zawsze stawiała na minimalizm. Pierwsze logo znacznie różniło się od obecnego, ale zamysł pozostał ten sam - zniknął jedynie wykrzyknik i zmienił się font. Polska wersja Google'a wyposażona była już w nowszą wersję logotypu i większość pamięta wyszukiwarkę w tej odsłonie.
Gadu-Gadu - dawniej najpopularniejszy komunikator internetowy w Polsce, dziś rzecz zupełnie nieużywana i trochę zapomniana. GG reklamowało się jednocześnie jako miejsce do rozmów, jak i bramka SMS, co zresztą było prawdą i działało całkiem nieźle. A tak wyglądała strona, z której zazwyczaj pobierało się ten kultowy program.
Allegro - najpopularniejszy polski serwis aukcyjny od początku jest wierny pomarańczowemu kolorowi, jednak logo i wygląd strony obecnie w niczym nie przypominają korzeni firmy. Warto zwrócić uwagę na cyfry występujące przy poszczególnych kategoriach. Aukcji wówczas było dość niewiele.
Fotka - obecnie jest to serwis randkowy, jednak Fotka to w zasadzie jeden z pierwszych polskich serwisów społecznościowych. Użytkownicy wrzucali tam swoje zdjęcia, a inni mogli je oceniać i zostawiać komentarze. W ten sposób tworzyły się sieci znajomości oraz poznawało się nowych ludzi. To co, 10/10 i liczę na rewanżyk?
Nasza-klasa - na fali popularności Facebooka w USA polscy programiści stworzyli naszą-klasę. Serwis pozwalał nie tylko na posiadanie profilu i publikację zdjęć, ale też na tworzenie klas i rozmowy ze starymi znajomymi ze szkolnej ławki. Niestety, obecnie już nie istnieje, gdyż konkurencja jest już tak duża, że prawie nikt tam nie zaglądał.
Onet - kiedyś nie był to jedynie serwis informacyjny, ale także główny dostawca usług e-mail Polaków. Część osób korzystało z niego także jako z wyszukiwarki internetowej, zamiast Google. Z kolei na czatach rozmawiało się z nieznajomymi na przeróżne tematy. Obecnie całość wygląda zdecydowanie inaczej.
Epuls - Epuls był jednym z pierwszych polskich serwisów społecznościowych, który cieszył się dużą popularnością wśród młodszych internautów. Oferował użytkownikom możliwość tworzenia profilów, dzielenia się zdjęciami, pisania mini-pamiętników oraz komunikacji poprzez prywatne wiadomości i kluby tematyczne.
Zobacz również:
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?