Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak oszczędza się w Toruniu! Zamknięte przedszkole, zimna woda na UMK i niższa temperatura w firmach i urzędach

Sara Watrak
Sara Watrak
Jeśli chcemy oszczędzać ciepło, grzejników lepiej nie zakrywać...
Jeśli chcemy oszczędzać ciepło, grzejników lepiej nie zakrywać... Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Toruńskie urzędy, firmy i instytucje walczą ze wzrostem opłat za prąd czy ogrzewanie. Jak? Na różne sposoby: od pozornie małych kroków jak proszenie pracowników o gaszenie światła, przez nieco bardziej radykalne np. obniżanie temperatury. Na UMK jeśli chcemy umyć ręce, lepiej zróbmy to w zimnej wodzie.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Przedszkole w Toruniu próbuje zmniejszyć rachunki, zamykając się w wybrane dni

Rodzice, których pociechy uczęszczają do Przedszkola Miejskiego nr 5 w Toruniu, otrzymali od dyrektorki Jolanty Węder informację, że "z uwagi na wysokie koszty energii elektrycznej i cieplnej zachodzi bezwzględna potrzeba oszczędzania w przedszkolu mediów tak, by można było funkcjonować bez awarii do końca roku". Co w związku z tym? Przedszkole proponuje, by w poniedziałek, 31 października, w przeddzień święta Wszystkich Świętych, które wypada w tym roku we wtorek, placówka była zamknięta. Rodzice muszą postarać się zapewnić swoim dzieciom opiekę w domu.

- Ten rok będzie bardzo trudnym rokiem pod względem finansowym - przyznaje dyrektorka Jolanta Węder.

Wstępnie poinformowała ona już rodziców, że przedszkole przygotowuje się do tygodniowego zamknięcia w czasie ferii zimowych. Dyrektorka apeluje o współpracę i zrozumienie w tej kwestii.

Polecamy

Na UMK w Toruniu z ciepłej wody lepiej nie korzystać

UMK na razie się nie zamyka, nie wprowadza też zajęć zdalnych, ale, jak wszyscy, boryka się ze skutkami kryzysu energetycznego. Wiadomo, że opłaty za prąd w przypadku UMK w przyszłym roku wzrosną czterokrotnie.

- Jesteśmy w trakcie analizy zarządzania gospodarką energetyczną i wypracowywania jej optymalizacji. Niezależnie od tego niezmiernie ważny jest sposób codziennego działania każdego z nas - czytamy w piśmie podpisanym przez rektora prof. dr hab. Andrzeja Sokalę i kanclerza dra Tomasza Jędrzejewskiego.

Władze uczelni zwracają się więc z prośbą do pracowników, doktorantów i studentów o wprowadzenie pewnych zasad gospodarowania zasobami uniwersytetu. Apelują m.in. o rezygnację z korzystania ze zbędnych urządzeń elektrycznych, takich jak podgrzewacze powietrza, proszą o gaszenie światła przed wyjściem z pomieszczenia i wyłączanie urządzeń po zakończeniu pracy.

Polecamy

W komunikacie widnieje też prośba o nieotwieranie okien podczas chłodzenia lub grzania pomieszczenia, wyłączanie klimatyzacji przed wyjściem z pracy czy niezasłanianie urządzeń grzewczych oraz chłodniczych. Głowice termostatyczne na kaloryferach mają być odpowiednio ustawione (pośrodku, o rozkręcaniu "na maksa" nie ma mowy), a przed planową dłuższą przerwą w pracy np. przed weekendem - zupełnie zakręcane.

Nie zabrakło także próśb o ograniczenie zużycia wody, zakręcanie kranów i korzystanie, w miarę możliwości, tylko z wody zimnej.

Urzędnicy też dostaną zalecenia

A co robi Urząd Miasta? W tej chwili przygotowuje rekomendacje.

- Prezydent powołał gminny zespół ds. zużycia energii i, na podstawie przygotowanych przez zespół rekomendacji, powstaną zalecenia zarówno dla urzędu, jak i podległych jednostek - informuje Aleksandra Iżycka, p.o. rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.

Szczegóły poznamy podczas konferencji prasowej w przyszłym tygodniu.

Zobacz koniecznie

W Urzędzie Marszałkowskim już jest nieco chłodniej.

- Analizujemy koszty, decyzje przed nami. Na ten moment ciepłownia centralnie obniżyła wyjściową temperaturę, jeśli chodzi o ogrzewanie budynku Urzędu Marszałkowskiego. Co do energii elektrycznej, to kalkulujemy koszty, a jednocześnie, od lat sukcesywnie, wymieniamy urządzenia na energooszczędne - mówi sekretarz województwa Marek Smoczyk.

Jak wygląda oszczędzanie w firmach w Toruniu?

Sybilla Walczyk, rzeczniczka prasowa Grupy Neuca, zapewnia, że Neuca optymalnie wykorzystuje media nie od dziś.

Budynek magazynowy i biurowy w Toruniu wyposażony jest w energooszczędne oświetlenie, a także system BMS pozwalający sterować pracą instalacji budynkowych wg ustawionych harmonogramów.

- Dbamy, by urządzenia i sprzęt posiadały jak najwyższą klasę energetyczną. Prowadzimy też bieżące przeglądy i konserwacje, aby zapobiegać ewentualnym ponadnormatywnym poborom. Poza tym edukujemy naszych pracowników z dobrych praktyk w zakresie korzystania z mediów (gaszenie światła po wychodzeniu z kuchni czy opuszczaniu salek konferencyjnych, wyłączanie listew zasilających po zakończeniu pracy, zgłaszanie nieszczelnych kranów do administracji itp.) Dodatkowo aktualnie obniżamy nastawy temperatur w obiektach i eliminujemy oświetlenie zewnętrzne do niezbędnego minimum - wylicza rzeczniczka.

Warto podkreślić, że trudno o wprowadzenie oszczędności w energochłonnych magazynach, w których znajdują się produkty farmaceutyczne. Obowiązuje tam ścisły reżim w zakresie utrzymywania odpowiedniej temperatury, zgodnej z warunkami przechowywania produktów leczniczych, i wilgotności powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska