Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda "opieka" nad drzewami przy placu Rapackiego. Zobaczcie zdjęcia!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Przesadzanie drzewa przy Dolinie Marzeń
Przesadzanie drzewa przy Dolinie Marzeń Nadesłane
Co się dzieje na placu Rapackiego w Toruniu? Jak bardzo trzeba podkopać korzenie drzewa, aby groziło ono osunięciem się do wykopu? Radny miejski interweniował w sprawie jednej z przesadzanych lip. Jego obawy się potwierdziły, operacja została przeprowadzona nieprofesjonalnie i niezgodnie z zasadami.

Władze miasta zapewniają, że na placu Rapackiego pod topór idą tylko drzewa chore i takie, których uratować się nie da. W ramach rekompensaty w centrum miasta ma się pojawić wiele nowych drzew. Na kolportowanych przez Miejski Zakład Komunikacji wizualizacjach okolice al. Jana Pawła II zaczynają przypominać las, pełen dorodnych i zdrowych okazów. Tymczasem wygląda na to, że wiele przeznaczonych do zachowania lip nie przeżyje budowy. Rośliny tracą korzenie. Podobnie jest z roślinami, które miały zostać przesadzone.

Trwa głosowanie...

Czy drzewa na placu Rapackiego mają szansę na przeżycie?

Drzewa przenoszone koparką

W internecie pojawiły się niedawno zdjęcia z takiej operacji. Drzewa wyrwanego z ziemi, przenoszonego przy pomocy koparki.

Członkowie Federacji Arborystów Polskich zwrócili uwagę, że drzewo powinno być przenoszone z całą bryłą korzeniową, odpowiednio wyciętą i zabezpieczoną przed przesychaniem. Pień nie powinien być obwiązany liną, bo to niszczy korę, ale zabezpieczony przed takimi otarciami. W nowym miejscu wreszcie roślina powinna być zakotwiona w gruncie, ponieważ pozbawione zaczepienia drzewo przewróci się pod wpływem podmuchów wiatru. Przesadzanie zostało również sfilmowane. Lipa powinna także być opalikowana. Żaden z tych wymogów nie został tu spełniony.

Polecamy

W tej sprawie 31 stycznia interweniował radny Bartosz Szymanski (KO) i kilka dni temu otrzymał odpowiedź podpisaną przez prezydenta Michała Zaleskiego.

"Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. przeprowadził w sprawie postępowanie wyjaśniające - czytamy. - Ze złożonego w dniu 12 lutego przez prezesa spółki oświadczenia wynika, że w jego ramach pozyskana została od Inżyniera Kontraktu opinia sporządzona przez specjalistę ds. zieleni odnośnie usunięcia drzewa przez przesadzanie. Ustalenia te wskazują, że prace te pod względem technicznym zostały wykonane nieprofesjonalnie, niezgodnie z zasadami prac pielęgnacyjnych na terenach zieleni i zasadami prac pilarzy drzew ozdobnych.Przedmiotowe drzewo, zgodnie z decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej z dnia 6 grudnia 2019 roku przeznaczone było do zachowania. Jego przesadzenie przeprowadzone było przez wykonawcę awaryjnie (istniało zagrożenie osunięcia się drzewa do wykopu), bez powiadamiania Inwestora oraz specjalisty do spraw zieleni".

Czytaj także

Jak bardzo trzeba podkopać korzenie drzewa, aby groziło ono osunięciem się do wykopu? To co się dzieje na placu budowy obserwują społecznicy z Zielonego Torunia. Przeanalizowali oni również projekt budowlany. Niewesołymi wnioskami podzielili się we wtorek na Facebooku.

Inwestycja za grube miliony

Przebudowa placu Rapackiego, fragmentu Wałów gen. Sikorskiego, ulicy Chopina oraz placu Niepodległości ma pochłonąć ponad 72 miliony złotych. Projekt jest realizowany w ramach drugiego etapu programu BiT-City. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego sięga niemal 37 milionów złotych.

Inwestycja ta wywołała w Toruniu protesty. W ubiegłym roku na placu Rapackiego odbyły się dwie duże demonstracje, ich uczestnicy zwracali uwagę m.in. na to, że proponowane rozwiązania są bardzo kosztowne, a ich przydatność wątpliwa. Po przebudowie placu pasażerowie komunikacji miejskiej trafią na wąski peron platformy przesiadkowej otoczonej dużymi arteriami pełnymi samochodów. Aby się na peron dostać, będą musieli skorzystać z przejścia dla pieszych, co znów będzie zakłócało płynność ruchu pojazdów, które ostatecznie i tak trafią na wąskie gardło, jakim jest stary most. Protestujący sprzeciwiali się także wycinkom drzew podkreślając, że w czasie katastrofy klimatycznej duże drzewa w centach miast stają się bezcenne. Władze miasta odpowiadały, że wycinki zostały ograniczone do minimum, zostaną zrekompensowane licznymi nasadzeniami, a proponowane rozwiązania poprawią układ komunikacyjny oraz komfort korzystania z komunikacji miejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska