Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus
Żelazo najczęściej kojarzy nam się z metalami ciężkimi wykorzystywanymi w przemyśle. Pod względem swojej masy jest pierwiastkiem chemicznym, który występuje najczęściej na Ziemi. Okazuje się również, że żelazo jest niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu.
Żelazo w ludzkim organizmie. Do czego jest potrzebne?
Znajduje się w hemoglobinie, tkankach, mięśniach, szpiku kostnym, białkach krwi, enzymach, ferrytynie, hemosyderynie oraz w osoczu. Żelazo jest jednym z podstawowych mikroelementów, niezwykle istotnym dla zapewnienia zdrowia i dobrej kondycji ludzkiego organizmu.
Jak czytamy na medonet.pl 70 procent żelaza wchodzi w skład hemoglobiny, około 10 procent znajduje się w enzymach i białkach, natomiast pozostałe 20 procent tego pierwiastka gromadzi się w wątrobie, szpiku kostnym, śledzionie oraz mięśniach. To oznacza zatem, że pierwiastek ten znacząco wpływa na prawidłowy transport tlenu do komórek oraz dwutlenku węgla z tkanek do płuc. To pierwiastek, którego właściwości wpływają na przemiany metaboliczne.
Polecamy
Żelazo jest także składnikiem mioglobiny, która z kolei jest odpowiedzialna za magazynowanie tlenu.
Łatwo więc można skojarzyć, że niedobór żelaza może przyczyniać się do anemii. Ilość żelaza w organizmie wpływa na poziom czerwonych ciałek krwi, prawidłową pracę serca, sprawność mięśni, odporność, a także zrównoważoną gospodarkę hormonalną.
Skąd bierze się niedobór żelaza w organizmie?
- Niewłaściwie skomponowana dieta - niedobór żelaza bardzo często jest spowodowany niedostateczną ilością tego pierwiastka w spożywanym jedzeniu.
- Spożywanie produktów ubogich w żelazo doprowadza do stopniowego wyczerpywania się zapasów tego pierwiastka w organizmie;
- Nieprawidłowe bądź nieodpowiednie wchłanianie się żelaza z przewodu pokarmowego;
- Utrata krwi - np. podczas obfitej miesiączki, ale także w wyniku utajonego krwawienia.
- Problem niedoboru żelaza może także wystąpić u osób, które są dawcami krwi, zwłaszcza wtedy gdy dawca nie zadba o to, by prawidłowo uzupełniać niedobór żelaza;
- zwiększone zapotrzebowanie na podaż żelaza - kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, ale także dzieci i młodzież, które wchodzą w okres dojrzewania.
Polecamy
Żelazo. W jakich produktach jest go najwięcej?
- Najwięcej żelaza znajduje się w czerwonym mięsie, czyli w wołowinie, cielęcinie czy baraninie.
- Znajdziemy je również w wędlinach, wysokiej jakości pasztetach i innych przetworach. Żelazo znajduje się również w podrobach, takich jak wątroba wieprzowa, wołowa lub drobiowa, a także rybach: sardynkach, śledziach, wędzonych: dorszu czy makreli.
- Żelazo znajdziemy również w warzywach i owocach. Warto jeść boćwinę, bób, buraki, groszek, koper, szpinak czy pietruszkę, poziomki, czarne porzeczki, maliny.
W codziennej diecie warto pamiętać o tym, by spożywać produkty zawierające żelazo. Bardzo często, jak czytamy w medonet.pl to błędy w komponowaniu diety powodują niedobór żelaza, a w konsekwencji anemię. Przykładowo zbyt częste picie kawy czy herbaty może blokować wchłanianie się żelaza. Niekorzystna jest także dieta uboga w białko oraz taka, która charakteryzuje się dużą zawartością szczawianów, fosforanów i fitynianów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?