Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palce umarlaka, próchnilec czy świńskie uszy - straszne grzyby w polskich lasach. Niektóre są pyszne!

DS
Ten gość przywędrował do nas w latach 70., nazywany jest także śmierdzącą ośmiornicą lub palcami diabła. Nie jest to grzyb trujący, ale ze względu na przykry zapach raczej nie nadaje się do spożycia.Na następnych zdjęciach kolejne grzyby prosto z horroru. Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Ten gość przywędrował do nas w latach 70., nazywany jest także śmierdzącą ośmiornicą lub palcami diabła. Nie jest to grzyb trujący, ale ze względu na przykry zapach raczej nie nadaje się do spożycia.Na następnych zdjęciach kolejne grzyby prosto z horroru. Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo. Archiwum
Sezon grzybowy trwa w najlepsze. Na grzybiarzy czekają w polskich lasach koźlaki, podgrzybki czy borowiki. Ale nie tylko. Czasami możecie trafić na grzyby, które mogą zjeżyć włosy na głowie. Zobaczcie galerię najdziwniejszych grzybów polskich lasów. Niektóre naprawdę potrafią wystraszyć!

Sezon grzybowy trwa w najlepsze. Na grzybiarzy czekają w polskich lasach koźlaki, podgrzybki czy borowiki. Ale nie tylko. Czasami możecie trafić na grzyby, które mogą zjeżyć włosy na głowie. Zobaczcie galerię najdziwniejszych grzybów polskich lasów. Niektóre naprawdę potrafią wystraszyć!

Najdziwniejsze grzyby w polskich lasach. Nie uwierzycie, na co możecie trafić

W polskich lasach możemy znaleźć kilkadziesiąt jadalnych gatunków grzybów. Jedno są smaczniejsze, inne mniej, tak samo niektóre zdrowsze, inne bardziej dla nas obojetne. Polacy to namiętni grzybiarze i jesienią tysiącami ruszają do lasów. Sprawdzone grzybowe miejsca zwykle trzymają w ścisłej tajemnicy.

Do tej pory na całej kuli ziemskiej zidentyfikowano ponad 5 mln gatunków grzyubów, Te jadalne mają duże właściwości zdrowotne: chronią przed nowotworami, dostarczają wiele witamin i pożytecznych związków, poprawiają odporność organizmu.

Te grzyby odstraszą większość grzybiarzy. Najdziwniejsze gatunki w polskich lasach

Grzyby jednak nie są dla wszystkich. Kto powinien się ich wystrzegać? Na pewno alergicy, osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego lub nerek. Grzyby nie są także wskazane dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Objawy zatrucia grzybami. Na te objawy szczególnie zwróć uwagę!

  • kłopoty z układem trawienia, związane z zapalenia żołądka i jelit
  • wymioty, biegunka
  • rozszerzenie lub zwężenie źrenic
  • potliwość, uczucie zmęczenia
  • kłopoty z oddychaniem spowodowane zwężeniem oskrzeli

Pamiętajmy też, że grzybów absolutnie nie należy łączyć z alkoholem. Zwykle może to skończyć się dużą niestrawnością, ale są gatunki, które w połączeniu z "procentami" mogą okazać się śmiertelne. Objawy takiego zatrucia to m.in. uczucie gorąca, metaliczny smak w ustach, wymioty i uczucie niepokoju.

Dziwne grzyby, które bywają całkiem smaczne. Oto kilka takich gatunków

Najbardziej poszukiwane grzyby w Polsce to borowiki, rydze, koźlarze, nie brakuje amatorów czubajek kani czy pieprznika jadalnego, popularnie zwanego kurką. Ale w czasie wędrówek po lasach możemy trafić na grzyby, na których widok włosy jeżą się na głowie. Oto kilka najdziwniejszych gatunków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska