Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są zmiany w telewizji cyfrowej. Nowy standard nadawania a stary telewizor

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
"(...)Obecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) z kodowaniem obrazu MPEG- 4  (H.264/ AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3)" - napisano w "Poradniku dla telewidzów". (...) "Telewizor pracujący w tym systemie (lub telewizor z odbiorem analogowym wyposażony w odbiornik „przystawkę STB” – tuner DVB-T) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz znacznie lepszej jakości niż obraz telewizji analogowej, w tym nawet obraz wysokiej rozdzielczości (HD), a także dźwięk wielokanałowy.(...)"
"(...)Obecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) z kodowaniem obrazu MPEG- 4 (H.264/ AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3)" - napisano w "Poradniku dla telewidzów". (...) "Telewizor pracujący w tym systemie (lub telewizor z odbiorem analogowym wyposażony w odbiornik „przystawkę STB” – tuner DVB-T) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz znacznie lepszej jakości niż obraz telewizji analogowej, w tym nawet obraz wysokiej rozdzielczości (HD), a także dźwięk wielokanałowy.(...)" Sławomir Kowalski
Telewidzowie korzystający ze zwykłych anten, których odbiorniki nie działają w systemie DVB-T2 w 2022 roku - jeśli w porę się nie przygotują - mogą mieć problem z odbiorem sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Bo czeka nas zmiana standardu nadawania. Najczęściej dotyczy ona mieszkańców wsi, którzy nie korzystają z kablówek, telewizji satelitarnej lub IPTV.

- Czy to prawda, że już od początku przyszłego roku mój telewizor, który kupiłam ponad 10 lat temu, nie będzie mógł odbierać telewizji ze zwykłej anteny? - pyta czytelniczka z pow. bydgoskiego.

Chodzi oczywiście o odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Rodzice są bardziej zestresowani, gdy ich dzieci oglądają telewizję. Dlaczego?

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Krzysztof Frydrych, dyrektor Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Bydgoszczy wyjaśnia: - Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej rozpocznie się w marcu 2022 roku i zakończy w czerwcu 2022 r., a więc nie od początku przyszłego roku. Na terenie naszego województwa, czyli kujawsko-pomorskiego zmiany zostaną wprowadzone od 25 kwietnia 2022 r.

Dyrektor zauważa, że z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że telewizor kupiony 10 lat temu nie posiada odbiornika systemu DVB-T2, który zostanie wprowadzony od 25 kwietnia 2022 r., zatem wszystko wskazuje na to, że czytelniczka nie będzie mogła odebrać naziemnej telewizji cyfrowej ze zwykłej anteny, za pomocą tego telewizora.

Stary telewizor też da radę, ale z odpowiednim dekoderem

- Nie oznacza to jednak, że będzie on zupełnie bezużyteczny - dodaje Krzysztof Frydrych. - Wystarczy do tego telewizora dokupić zewnętrzne urządzenie - dekoder, który posiada możliwość odbioru nowego systemu DVB-T2 z kodekiem HEVC.

Jego zdaniem koszt takiego urządzenia to około 100 zł.

Sprawdziliśmy. W internecie jest bardzo dużo ofert sprzedaży takich dekoderów. Najtańsze można kupić za ok. 70 złotych, ale z opinii internautów wynika, że lepiej wydać o kilkadziesiąt złotych więcej na urządzenia lepszej jakości. Kupujący radzą także, by dla osób starszych wybierać dekodery mniej skomplikowane w obsłudze.

- By upewnić się co do możliwości lub braku możliwości odbioru przez telewizor nowego standardu (DVB-T2 z kodekiem HEVC) można także zajrzeć do instrukcji obsługi odbiornika telewizyjnego - wyjaśnia dyrektor. - Jeżeli nie posiadamy instrukcji, można spróbować znaleźć informacje na stronach internetowych producenta telewizora.

To też może Cię zainteresować

Klienci kablówek nie muszą się martwić. Nie odczują zmian

Czytelniczka pyta także o to, czy jej wnuk, który mieszka w Bydgoszczy (ma także telewizor starego typu) i odbiera sygnał za pośrednictwem kablówki, będzie mógł odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej w przyszłym roku?

Dyr. Frydrych odpowiedział: - Należy zaznaczyć, że jeśli korzysta on obecnie z odbioru telewizji za pomocą platformy płatnej takiej jak telewizja kablowa, satelitarna lub IPTV, nie musi on podejmować żadnych działań, gdyż po zmianach będzie nadal odbierał programy telewizyjne w taki sam sposób jak dotychczas, za pomocą tego samego odbiornika, tunera, dekodera, czy karty – dostarczonego przez operatora tej platformy. Jeżeli jednak chciałby do telewizora podłączyć zwykłą antenę, to podobnie jak w przypadku czytelniczki jego odbiornik prawdopodobnie nie odbierze sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, gdyż prawdopodobnie nie posiada możliwości odbioru w systemie DVB-T2 z kodekiem HEVC.

To też może Cię zainteresować

Po co te zmiany? „(...)Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych (...)” - czytamy w „Poradniku dla telewidzów” wydanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Takie są zmiany w telewizji cyfrowej. Nowy standard nadawania a stary telewizor - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska