Migrena. Czym sie charakteryzuje?
Migrena jest uważana za jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób neurologicznych. Wymienia się ją pośród najczęściej stwierdzanych pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie są wywołane innymi chorobami. Pierwszy atak migrenowego bólu głowy w około 90 proc. przypadków, jak czytamy na luxmed.pl ma miejsce przed 40. rokiem życia. Migrena u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet. Do jej najważniejszych cech zalicza się:
Ból głowy – ma postać napadu, który trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin, zazwyczaj jest jednostronny, rzadziej obustronny lub naprzemienny – raz po jednej, raz po drugiej stronie głowy. Ma on charakter pulsujący, rwący, rozpierający i różny poziom nasilenia, a ataki choroby pojawiają się z różną częstotliwością.
Nadmierna wrażliwość na dźwięki (tzw. fonofobia), światło (tzw. fotofobia), zapachy (tzw. osmofobia).
Nudności i wymioty.
Zaburzenia wegetatywne.
Przebieg napadu w typowych przypadkach jest trójfazowy:
objawy występujące przed napadem, które przepowiadają wystąpienie migreny – aura,
napad bólu głowy,
wyczerpanie, senność, spowolnienie.
Niekiedy chorzy odczuwają objawy zwiastunowe, które występują nawet przez kilka dni, zanim rozwinie się napad migreny. Są to głównie zaburzenia apetytu, koncentracji, nastroju.
Cicha migrena. objawy
Migrena dotyka około 10-12 proc. światowej populacji. Z kolei tzw. cicha migrena to aura migrenowa, która nie przechodzi w ból głowy. Szacuje się, że z tego typu migreną zmaga się ok. 20 proc. wszystkich chorych na migrenę. Symptomy tzw. cichej migreny, jak czytamy na zdrowie.razdiozet.pl, gdy pojawiają się po raz pierwszy, mogą wystraszyć. Przyczyniają się one do pogorszenia samopoczucia psychicznego. Cicha migrena trwa zwykle około godziny i mija samoistnie. Mimo to, gdy pojawia się regularnie, może wpływać na codzienne życie. Po ataku cichej migreny chory odczuwa silne zmęczenie i bolesność całego ciała, tak jak po ciężkim wysiłku fizycznym. Oto objawy charakterystyczne dla cichej migreny.
Eksperci podkreślają, że migrena jest zaburzeniem neurologicznym, które dotyka 12-15 procent populacji krajów wysokorozwiniętych. Niektóre źródła mówią nawet o 20 proc. Faktem jest, że problem o wiele częściej dotyczy kobiet – nawet trzykrotnie częściej, aniżeli mężczyzn.