Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tam po wodę trzeba chodzić codziennie nawet po pięć kilometrów

Redakcja
Studnia w Mogadiszu to przykład współpracy organizatorów festiwalu „Afryka” i Polskiej Akcji Humanitarnej
Studnia w Mogadiszu to przykład współpracy organizatorów festiwalu „Afryka” i Polskiej Akcji Humanitarnej Materiały PAH
Do tej pory afrykańscy uchodźcy nie mieli wody. Teraz będą mogli skorzystać z niej codziennie. A wszystko dzięki miłośnikom muzyki z Torunia.

[break]
Bondhere to dystrykt w południowo-wschodniej części Mogadiszu w Somalii. To właśnie tam - dzięki wsparciu uczestników toruńskiego festiwalu „Afryka” - Polska Akcja Humanitarna naprawiła niedawno kompleksowo studnię.

Całkowity koszt wyniósł 36,7 tysięcy dolarów, z czego prawie 7,9 tys. dolarów to środki zebrane w Toruniu w latach 2010-2014. Resztę pozyskano z funduszu ECHO. Za tę sumę wymieniono całą instalację wewnątrz studni. Zbudowano też nową pokrywę i kanały odpływowe. Od czasu naprawy jest ona własnością całej społeczności. Dlaczego wybór padł akurat na Bondhere?

2-3 litry wody na osobę

- O lokalizacji studni zadecydowała skala i rodzaj potrzeb w tym regionie. Bondhere zamieszkiwany jest przez dużą grupę uchodźców wewnętrznych. Ich liczbę szacuje się na 8 tys. osób, czyli około 1500 rodzin. Nie istnieje tam jakakolwiek infrastruktura, zapewniająca im godne warunki życia - tłumaczy Łukasz Bartosik, dyrektor Biura Polskiej Akcji Humanitarnej w Toruniu. - Nowe zakładane obozy nie mają oficjalnego charakteru, a więc nie ma tam również infrastruktury wodnej, co sprawia, że uchodźcy wewnętrzni borykają się z ogromnymi trudnościami w pozyskaniu wody. W Somalii dostęp do niej jest najczęściej płatny. Pomimo niewysokiej ceny, nie wszystkie rodziny stać na to, aby codziennie ją kupować. To powoduje ograniczenie jej zużycia do 2-3 litrów dziennie na osobę i przekłada się również na złą sytuację higieniczno-sanitarną.

Według danych PAH dzięki wsparciu festiwalowiczów około 3 tys. osób (500 rodzin) ma teraz dostęp do wody pitnej. Wcześniej w całym dystrykcie nie było żadnego funkcjonującego źródła wody.

- Poza starannie wybraną grupą najbardziej potrzebujących rodzin, pozostałe osoby mogą korzystać ze studni za minimalną opłatą. Pozyskane w ten sposób fundusze pokryją koszty utrzymania studni, która jest własnością danej społeczności, a zatem również to na niej spoczywa odpowiedzialność dbania o jej należyty stan - opowiada Łukasz Bartosik. - Uruchomienie studni poprawiło szczególnie sytuację kobiet i dzieci. Nie muszą już kupować wody, mogą przeznaczyć pieniądze na jedzenie, opłaty za szkołę lub artykuły higieniczne. Nie muszą też pokonywać dużego dystansu z 20-litrowymi kanistrami, często narażając się na wiele niebezpieczeństw związanych z samotną wędrówką.

Każdy może wpłacić

„Afryka” jest jednym z najstarszych cyklicznych festiwali reggae. Pierwszy raz odbył się w 1991 roku w toruńskim klubie „Od Nowa” pod nazwą „Africa Is Hungry”.

Od samego początku dochód z imprezy przekazywany był poprzez polskie misje lub przez organizacje humanitarne do najbiedniejszych krajów Czarnego Lądu.

Dzięki festiwalowiczom w 2010 roku udało się uzbierać kwotę potrzebną do wybudowania pierwszej studni w Sudanie. Powstała w Langbar, w miejscu, z którego mieszkańcy każdego dnia, aby zdobyć wodę, musieli pokonywać trasę o długości około 5 km.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć Polską Akcję Humanitarną w związku z budową kolejnych studni we wschodniej Afryce, mogą to zrobić przez cały rok wpłacając pieniądze na konto: BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Somalia” lub „Dostęp do wody i godnych warunków sanitarnych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska