Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańce na klawiaturze

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych zdobywał już w wieku dziewięciu lat. W zeszłym roku, jako 16-latek, wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy.

Nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych zdobywał już w wieku dziewięciu lat. W zeszłym roku, jako 16-latek, wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194473" sub="Tomasz Ritter, wykonawca recitalu. Fot. archiwum artysty">

W ten sposób dołączył do świetnego grona poprzednich zwycięzców tego konkursu - m.in. Rafała Blechacza i Julianny Awdiejewej.

Tomasz Ritter, siedemnastoletni pianista, naukę muzyki rozpoczął w rodzinnym Lublinie, ale od kilku lat jest uczniem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Iriny Rumiancewej-Dąbrowskiej.<!** reklama>

Jego najważniejsze osiągnięcia to: wygrana na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim, I nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Wolfganga Amadeusza Mozarta na XIV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie, nagroda specjalna jury za wykonanie preludiów Wojciecha Kilara na VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów im. Władimira Horowitza w Kijowie, I nagroda na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w San Sebastian, Nagroda Przewodniczącego Jury na Międzynarodowym Przeglądzie Laureatów Konkursów Pianistycznych „Mlady Klavir” w Pradze.

Recital utalentowanego adepta pianistyki jest kolejną propozycją XVI Międzynarodowego Festiwalu „Europa - Toruń. Muzyka i architektura”.

Młody wykonawca skonstruował program koncertu bardzo ciekawie. Znalazły się w nim tak słynne dzieła, jak II Partita c-moll Jana Sebastiana Bacha, Wariacje c-moll Ludwiga van Beethovena, Elegia es-moll, dwa Preludia: g-moll i a-moll oraz dwie Etudes-tableaux: d-moll z op. 33 i, fis-moll z op. 39 Sergiusza Rachmaninowa. Zabrzmią też: „Písen lásky” op. 7 świetnego czeskiego kompozytora z przełomu XIX i XX wieku Josefa Suka oraz tańce Alberta Ginastery. Warto dodać, że za wykonanie „Tańców argentyńskich” tego twórcy Tomasz Ritter zdobył Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta na 40. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Virtuosi per la musica di pianoforte” w Usti nad Łabą w 2007 roku.

Koncert poprowadzi Jan Popis - muzykolog, dziennikarz radiowy i krytyk muzyczny, producent i wydawca płyt.

Także finał tegorocznego festiwalu „Muzyka i architektura” należeć będzie do młodych pianistów z różnych krajów. Efekt swoich wysiłków 25 sierpnia zaprezentują uczestnicy warsztatów „Paderewski Piano Academy”. To są wyjątkowe kursy muzyczne - biorący w nich udział artyści w scenerii ostromeckiego pałacu uczą się grać koncerty z orkiestrą. A towarzyszy im - pod batutą dwojga młodych dyrygentów - Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która wystąpi z nimi podczas festiwalowego finału w Sali Wielkiej Dworu Artusa.

  • Recital Tomasza Rittnera (fortepian) - sobota, 11 sierpnia, godz. 20, Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska