Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taśma naszym przodkom szkodzi. Poznaj tajniki konserwacji rodzinnych pamiątek

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Ten szklany negatyw przez kilkadziesiąt lat znajdował się pod podłogą. Konserwatorzy mieli przy nim sporo pracy
Ten szklany negatyw przez kilkadziesiąt lat znajdował się pod podłogą. Konserwatorzy mieli przy nim sporo pracy Szklany skarb z Podgórza
Archiwiści z Torunia zapraszają na warsztaty. Pokażą, jak należy zadbać o rodzinne archiwa. Będzie można poznać tajniki konserwacji zdjęć i papieru, będzie można również skopiować rodzinne pamiątki.

O tym, że w szufladach, biurkach, bądź biblioteczkach - jednym słowem domowych archiwach kryją się często skarby o jakich się historykom czy muzealnikom nie śniło, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy zerknąć chociażby do Albumu rodzinnego „Nowości”, który od lat m.in. z takich skarbów jest budowany. Ile razy jednak różnym poszukiwaczom i tropicielom historii zdarzało się trzymać w ręku taki skarb, bądź klucz do jakiejś zagadki sprzed lat, z którego nie można było skorzystać? Zdjęcia do połowy zeżarte przez grzyba. Dokumenty w tak fatalnym stanie, że strach przy nich oddychać, aby się nie rozleciały. Albo fotografie bardzo ciekawe i w doskonałym stanie, ale takie, że nie można ich zidentyfikować, a na odwrocie jest napisane tylko „Leon przed domem”, albo „Toruń 1923”, albo „Dla kochanej Lusi”. Bezpośredni właściciele zdjęć wiedzieli doskonale, o kogo chodzi, ale bardzo często bywa tak, że gdy ich zabraknie, to nawet rodzone dzieci mają problemy z identyfikacją.

Polecamy

W rodzinnych archiwach znajdują się prawdziwe skarby, które niestety często tracimy. A w kraju tak bardzo przeoranym wojnami jak Polska, gdzie ludzie często musieli uciekać czy się przeprowadzać, zostawiając za sobą cały swój dobytek, tego typu zabytki trzeba otaczać szczególną troską.

Wiedzą o tym archiwiści i we wrześniu rozpoczynają program Archiwa Rodzinne Niepodległej. Akcja ma zasięg ogólnopolski, będą w niej brali udział również pracownicy Archiwum Państwowego w Toruniu oraz Włocławku.

- Będziemy uczyć, jak przechowywać, konserwować i opisywać takie archiwa domowe - mówi dr Dariusz Chyła z Archiwum Państwowego w Toruniu.

Polecamy

Wielkim wrogiem starych dokumentów jest na przykład wciąż jeszcze niestety powszechnie stosowana taśma klejąca. Używany w niej klej wchodzi w reakcje i bardzo często powoduje nieodwracalne szkody. O tym, jak tego typu błędów unikać, opowiedzą konserwatorzy podczas dwóch zorganizowanych przez archiwum warsztatów. Pierwsze odbędą się 30 września oraz 7 listopada w siedzibie Archiwum Państwowego przy placu Rapackiego 4 a także w oddziale włocławskim przy ul. Skorupki 4. Aby się na nie dostać, trzeba się zapisać, przesyłając e-maila na adres: [email protected], bądź dzwoniąc na numer 56-622-47-54 wewnętrzny 29, czynny w godzinach pracy archiwum od godz. 8 do 15.

Archiwiści będą tłumaczyli, jak przechowywać i konserwować dokumenty, poza tym są gotowi je w profesjonalny sposób skopiować. W archiwum znajdują się głównie dokumenty oficjalne, jakie w odróżnieniu od dokumentów rodzinnych, na ogół nie pokazują życia codziennego. Dzięki programowi każdy więc może coś zyskać. Każdy dokument będzie kopiowany podwójnie.

- Jeden komplet skanów zostanie w archiwum, drugi zostanie wraz z dokumentami przekazany osobie użyczającej - mówi Dariusz Chyła.

Polecamy

Program nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak nie oznacza to, że w warsztatach mogą skorzystać wyłącznie posiadacze zdjęć, listów czy dokumentów sprzed wieku. Papierowe pamiątki z dwudziestolecia międzywojennego czy II wojny światowej, także mają ogromne znaczenie. Gdyby ktoś poszukiwał dobrych rąk, aby w nie swoje pamiątki rodzinne przekazać, w Archiwum Państwowym na pewno je znajdzie.
Nowy rower miejski w Toruniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska