Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te leki warto trzymać w domowej apteczce, aby zwalczyć objawy COVID-19. Zobacz [lista i nazwy]

Zygmunt Kossakowski
Infekcja koronawirusem przebiega na tyle różnych sposobów. Dodatkowo łagodne symptomy mogą nagle przybrać szybko na sile. Jeżeli dodatkowo stanie się to w weekend to trzeba sobie jakoś z tym poradzić. Dlatego warto mieć w domu kilka przydatnych i sprawdzonych leków przeciw początkowej infekcji Covid-19. Sprawdźcie, jakie to leki!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Infekcja koronawirusem przebiega na tyle różnych sposobów. Dodatkowo łagodne symptomy mogą nagle przybrać szybko na sile. Jeżeli dodatkowo stanie się to w weekend to trzeba sobie jakoś z tym poradzić. Dlatego warto mieć w domu kilka przydatnych i sprawdzonych leków przeciw początkowej infekcji Covid-19. Sprawdźcie, jakie to leki!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot. Archiwum Polska Press
Popularne leki na koronawirusa. Co warto mieć? Infekcja koronawirusem przebiega na tyle różnych sposobów. Dodatkowo łagodne symptomy mogą nagle przybrać szybko na sile. Jeżeli dodatkowo stanie się to w weekend to trzeba sobie jakoś z tym poradzić. Dlatego warto mieć w domu kilka przydatnych i sprawdzonych leków przeciw początkowej infekcji Covid-19. Sprawdźcie, jakie to leki!

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Jakie leki z apteki pomogą na zakażenie koronawirusem i jego objawy?

W przypadku koronawirusa, pewna zapobiegliwość akurat jest wskazana, szczególnie w przypadku seniorów oraz osób mieszkających samotnie. Jednak zanim udamy się do apteki po zestaw leków na wszelki wypadek, warto zrobić przegląd tego, co już leży w naszej apteczce i pozbyć się przeterminowanych medykamentów. A w co najlepiej się zaopatrzyć?

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, w komentarzu dla x-news wymienia m.in.: niesterydowe leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe czy środki rozpuszczające śluz.

Natomiast w razie wystąpienia suchego kaszlu poleca zabieg nebulizacji (wdychanie chłodnej mgiełki zawierającej cząsteczki leku) z zastosowaniem soli fizjologicznej. Ta metoda pomaga nawilżyć i udrożnić błony śluzowe dróg oddechowych. Żeby wykonać ten zabieg, trzeba jednak mieć specjalny inhalator.

Te leki pomagają przy infekcji Covid-19:

- Pamiętajmy o tym, że wirus zwiększa krzepliwość krwi – mówi dr Grzesiowski – i w związku z tym stosujemy niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego, takie jak w kardiologii.

Kwas acetylosalicylowy jest pochodną kwasu salicylowego i ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, a ponad 20 lat temu odkryto również jego właściwości przeciwzakrzepowe. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy to m.in. aspiryna i polopiryna, jednak przed ich użyciem należy dokładnie przestudiować ulotkę, gdyż mogą wchodzić w reakcje z innymi lekami.

Dr Katarzyna Śleziak-Barglik, kierowniczka poradni POZ w Rudzie Śląskiej ostrzega: - Aspiryna powoduje poty, a później gwałtowne osłabienie, co w przypadku chorób wirusowych nie jest najkorzystniejsze dla pacjenta.

W naszych apteczkach powinny się znaleźć paracetamol i ibuprofen, ewentualnie lek wykrztuśny i przeciwkaszlowy, na wypadek wystąpienia różnego typu objawów – dodaje dr Śleziak-Barglik.

Lekarze przypominają, że gorączkę zbijamy, jeśli się pojawi. Paracetamol na zmianę z ibuprofenem można stosować tylko wtedy, gdy mamy objawy. Natomiast nie należy leków przeciwgorączkowych, np. paracetamolu i jego pochodnych, zażywać zapobiegawczo.

- Zaopatrzmy się w probiotyki, zawierające dobre bakterie przewodu pokarmowego – uzupełnia dr dr Śleziak-Barglik. - To na wypadek wystąpienia biegunki.

A co najważniejsze - w razie nasilenia się objawów, kontaktujemy się z lekarzem lub dzwonimy po pogotowie. Pamiętajmy, aby poinformować, że objawy mogą być wynikiem infekcji koronawirusem.

Koronawirus. Jak się wspomagać w czasie leczenia?

W związku z infekcjami koronawirusem wielu lekarzy poleca przyjmowanie witamin - C i D.

Uzupełnianie witaminy D3 jest zalecane w naszym kraju wszystkim pacjentom od 18. roku życia – tłumaczy dr Śleziak-Barglik - bo prawie wszyscy mają niedobory. 2 tys. jednostek dziennie to jest standard, więc jeżeli ktoś jeszcze nie bierze, dobrze byłoby, żeby zaczął. Natomiast jeśli chodzi o witaminę C, proponuję dawkę 500 jednostek dwa razy dziennie.

Specjaliści podkreślają, że w przeciwdziałaniu infekcji koronawirusem, jak i wielu innym chorobom, podstawową zasadą jest dobre odżywianie, jak najwięcej ruchu oraz pozytywne myślenie. Zgadzają się również co do tego, że stan psychiczny człowieka wpływa na przebieg infekcji. Stąd w ramach zapobiegania, stawiają też na uspokajanie czy medytację. Nie wpadajmy w czarną rozpacz, bo nie jest wcale powiedziane, że każdego z nas koronawirus dosięgnie, że przechorujemy COVID-19 ciężko lub z powikłaniami.

- Zamiast surfować po internecie w poszukiwaniu porad, warto kupić sobie pulsoksymetr - zachęca dr Śleziak-Barglik. - Przeczytać instrukcję obsługi i monitorować saturację, kiedy poczujemy duszność. Jeżeli saturacja spadnie poniżej 93 proc., trzeba natychmiast zadzwonić po pogotowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska