MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby nie powinny jeść awokado. Zobacz czy jesteś wśród nich

mfred
Awokado przebojem wdarło się do polskiej kuchni. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez spożycia tego owocu. Jakie są właściwości awokado i kto nie powinien go jeść? Sprawdź szczegóły!

Pochodzenie awokado

Awokado pochodzi z Meksyku. Uprawiany jest od tysięcy lat. Wyróżnia się gruszkowatym kształtem i intensywnie zieloną skórką. W środku zobaczymy sporych rozmiarów pestkę i miękki miąższ. Obecnie na rynku powszechnie dostępne są dwie odmiany awokado: 

  1. Fuerte – najczęściej spotykana. Ma połyskującą skórkę, kształtem zbliżone jest do gruszki, 

  2. Hass – chropowata skórka ma kolor od ciemnozielonej do brązowej. Jest mniejsze od fuerte i posiada owalny kształt. 

Oprócz tych odmian są jeszcze Bacon i Zutano i wiele innych. Bacon ma skórkę o cienkim czerwonym nalocie. Zutano zaś jest mniejsze i ma bardziej jasny miąższ. Wiele odmian awokado w ogóle nie trafia na nasz rynek.

Właściwości zdrowotne awokado

Awokado to jedno z najzdrowszych owoców na świecie. Jest bogate w zdrowe tłuszcze, głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu. Ponadto jest źródłem:

  • jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają prace serca,

  • wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są doskonałym źródłem energii,

  • błonnika pokarmowego, który zapewnia sytość na długie godziny i wspomaga perystaltykę jelit,

  • witamin z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,

  • kwasu foliowego, który wspiera budowę i odnowę komórek,

  • przeciwutleniaczy, głównie witaminy A, C i E, manganu miedzi i cynku – składniki te hamują starzenie się organizmu.

Na co pomaga awokado?

Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, błonnika, witamin i karotenoidów pomaga, jak czytamy na drmax.pl, utrzymać poziom cholesterolu na właściwym poziomie. Co więcej, związki obecne w awokado wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, 

  • Nienasycone kwasy tłuszczowe usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego, co sprzyja poprawie pamięci i koncentracji. Obecność składnika w diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, 

  • Składniki aktywne awokado przyspieszają regenerację skóry. Z tego powodu owoc ten często jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków o właściwościach nawilżających i przeciwstarzeniowych, 

  • Obecne w awokado karotenoidy, witaminy C i E chronią organizm przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Ma to duży wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. 

Okazuje się jednak, że są osoby, które powinny unikać awokado, gdyż może on niekorzystnie wpływać na ich zdrowie. Kto powinien zrezygnować z jedzenia awokado?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska