MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby nie powinny jeść ziemniaków. Zobacz skutki uboczne spożywania tego warzywa

mfred
Ziemniaki od wielu lat królują na polskich stołach. I chociaż w ostatnich latach część osób zmieniło swoje nawyki żywieniowe to jednak najbardziej popularnym warzywem obiadowym są ziemniaki. Podawane pod różną postacią cieszą podniebienia smakoszy. Spożywanie ziemniaków oprócz walorów smakowych i odżywczych ma również swoje ciemne strony. Powoduje skutki uboczne dla naszego organizmu.

Ziemniaki. Co zawierają?

Ziemniaki w Polsce pojawiły się w XVII wieku. Od tego czasu trwa ich nieustanne królowanie na polskich stołach. W powszechnym odczuciu uważa się, że ziemniaki są tuczące. Nie do końca jest to prawdą. Nie mają w swoim składzie tłuszczów, i nie są kaloryczne – 100 g ziemniaków to około 76 kcal. W ziemniakach znajduje się sporo witamin z grupy B, ale najwięcej, bo aż około 440 mg/100 g, znajdziemy w nich potasu. Spożycie 200 g ziemniaków jest w stanie zapewnić połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C i aż 40 procent na potas.

W ziemniakach oprócz potasu można odnaleźć również:

  • cynk,

  • fosfor,

  • jod,

  • magnez,

  • mangan,

  • miedź,

  • witaminę A

  • witaminę C,

  • witaminy z grupy B,

  • foliany,

  • beta-karoten.

Zawartość błonnika pokarmowego w ziemniakach sprawia, że poprawiają trawienie i perystaltykę jelit. Błonnik powoduje także zwiększenie objętości treści pokarmowej, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości. Dodatkowo neutralizuje zakwaszające działanie produktów zbożowych i mięs. Pomagają zatem w eliminacji kwasu w żołądku – mają działanie zasadotwórcze.
Ziemniaki mają zatem wiele pozytywów dla naszego organizmu. Spożywanie ich jednak w nadmiarze może wywołać skutki uboczne.

Ziemniaki i skutki uboczne

Okazuje się, że nie wszyscy powinni jeść ziemniaki. Ze względu na dużą wysoki indeks glikemiczny, nie są wskazane dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Cukier zawarty w bulwach ziemniaków, jak czytamy na stronie zywienie.abczdrowie.pl szybko trafia do krwi i podnosi w niej poziom cukru. Ponadto skrobia w ziemniakach pod wpływem obróbki termicznej staje się łatwiejsza do strawienia, co tym bardziej może przyczyniać się do wzrostu stężenia glukozy we krwi.

Nie tylko jednak osoby zagrożone cukrzycą powinny ograniczyć spożywanie ziemniaków. Zobacz jakie skutki uboczne niesie jedzenie tego warzywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska