MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te powojniki ozdobią ogród późnym latem i jesienią. Polecamy piękne pnącza dla początkujących, niecierpliwych i zapracowanych

Katarzyna Laszczak
Kwiaty powojników drobnokwiatowych rzeczywiście nie są duże, ale te pnącza kwitną bardzo obficie i ilość wynagradza wielkość kwiatów.
Kwiaty powojników drobnokwiatowych rzeczywiście nie są duże, ale te pnącza kwitną bardzo obficie i ilość wynagradza wielkość kwiatów. Katarzyna Laszczak
Powojniki to piękne pnącza, które mają całe mnóstwo gatunków i odmian. Niektóre pięknie kwitną późnym latem i jesienią, a w dodatku wyglądają dekoracyjnie również wtedy, gdy przekwitną. Jeśli szukasz pnącza, które szybko rośnie i jest łatwe w uprawie, zwróć uwagę na powojniki drobnokwiatowe. Sprawdź, jak wyglądają te pnącza, jak je uprawiać i jakie wybrać.

Spis treści

Klematisy, czyli powojniki, to bardzo atrakcyjne pnącza. Najczęściej kojarzą się z powojnikami wielkokwiatowymi, które rzeczywiście mają duże i kolorowe kwiaty, ale są dość kapryśne i wymagające. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z powojnikami drobnokwiatowymi. Ich kwiaty rzeczywiście nie są za duże, ale roślina wytwarza ich bardzo dużo. Poza tym nie sprawiają problemów w uprawie. Jeśli szukamy mało wymagającego pnącza, które szybko rośnie, to dobry wybór.

Sprawdź: Co robić, żeby powojniki wielkokwiatowe dobrze rosły i kwitły? O to musisz zadbać

Jaki powojnik wybrać?

Powojniki drobnokwiatowe mają kilka gatunków. Należy do nich przede wszystkim powojnik pnący, jesienny oraz prosty. Mają podobny wygląd, ale różnią się nieco wymaganiami i terminem kwitnienia. Ich kwiaty są niewielkie, jednak zebrane w większe kwiatostany, więc wyglądają bardzo efektownie. Ich ozdobą są długie pylniki, które nadają im „puszysty”, lekki wygląd.

Powojnik pnący. Pnącze o minimalnych wymaganiach

Powojnik pnący szybko rośnie i tworzy długie pędy (do 10-12 m). Ma zielone liście złożone z pięciu części oraz drobne, białe kwiaty. Zakwita w lipcu i kwitnie do jesieni, a potem zdobią go puszyste owocostany, które utrzymują się jeszcze zimą. To gatunek, który rośnie dziko w Polsce. Jest odporny na mróz, suszę, a także zanieczyszczenia (dobrze sobie radzi nawet w sąsiedztwie ruchliwych ulic i może posłużyć do osłonięcia płotu). Nie ma specjalnych wymagań co do ziemi, choć najbardziej lubi przepuszczalne i takie, które nie są kwaśne. Doskonale rośnie w słońcu, znosi też półcień, a nawet cień (jednak wtedy gorzej kwitnie). Nie wymaga przycinania, ale wiosną można to robić, jeśli chcemy kontrolować jego rozrost.

Jesienią na powojnikach drobnokwiatowych pojawiają się puszyste owocostany, które są trwałe i wyglądają ładnie również zimą.
Jesienią na powojnikach drobnokwiatowych pojawiają się puszyste owocostany, które są trwałe i wyglądają ładnie również zimą. Katarzyna Laszczak

Powojnik jesienny ozdobi ogród późną jesienią

Powojnik jesienny to także szybkorosnące pnącze o nieco krótszych pędach (do 7 m). Również kwitnie na biało, ale kwiatami obsypuje się późno, bo wrześniu i kwitnie nawet do listopada. To bardzo efektowna ozdoba jesiennego ogrodu. Jest oporny na mróz (choć ozdobne odmiany, jak Early Snow mogą być bardziej wrażliwe). Powojniki jesienne również słońce i żyzną, przepuszczalną ziemię. Niestety źle znoszą suszę i jeśli nie pada, należy je podlewać. Ziemię u jego podstawy warto wyściółkować, dzięki czemu podłoże będzie lepiej utrzymywać wilgoć. Ten powojnik należy mocno przycinać każdej wiosny (na wysokość ok. 0,5 m).

Powojnik prosty zakwitnie latem

Powojnik prosty tworzy znacznie krótsze pędy niż pnący i jesienny, bo osiągają nieco ponad 1 m długości, ale tworzy ładne kępy. Jego drobne, białe kwiaty pojawiają się latem (w lipcu-sierpniu) i mają przyjemny zapach. Jesienią i zimą zdobią go puszyste owocostany. Warto zwrócić uwagę na odmianę Purpurea, która ma ciemnofioletowe liście.

Powojnik prosty najlepiej sadzić w słonecznych (ewentualnie półcienistych) miejscach, na żyzne, przepuszczalnej i w miarę wilgotnej ziemi (gdy dłużej nie pada, warto go podlewać, doceni też ściółkowanie podłoża). Wiosną należy go mocno przyciąć, tuż nad ziemią. To gatunek odporny na mróz. Warto wiedzieć, że rośnie też dziko w Polsce, ale jest rzadki i objęty ścisłą ochroną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska