Język ma to do siebie, że nieustannie się zmienia. Dochodzą nowe słowa. Inne zaczynają znaczyć coś innego niż pierwotnie, jeszcze inne odchodzą w zapomnienie.
Gwara naszego regionu
Zmienia się rzeczywistość wokół nas, a wraz z nią zmieniają się słowa, które ją opisują. Kiedyś ktoś kto opowiadał niestworzone historie opowiadał po prostu ambaje. To słowo praktycznie nie jest już dziś używane. Podobnie jest z wieloma wyrażeniami, które funkcjonowały w naszym regionie. Gwara w części województwa kujawsko-pomorskiego, które było pod zaborem pruskim, kształtowała się pod wpływem języka niemieckiego. Słowa przenikały do języka polskiego i były dość powszechnie używane. Dlatego nikogo nie dziwiło nazywanie garnka tryglem, czy też kromki chleba sznytką.
Specyficzne słowa
Słowa te używane były w wielu domach. Zdarzało się jednak również tak, że w zależności od części regionu były one nieco modyfikowane. Czasami wystarczyło kilka kilometrów, by na sodę oczyszczoną w jednym domu mówiono natron a w innym natrun. Podobnych przykładów można by mnożyć. Najważniejsze jednak jest to, że cały czas część z tych słów jest używana do dzisiaj. Świadczy o tym reakcja czytelników Nowości na post dotyczący słów, których używa się w naszym regionie. Podaliście wiele propozycji. Wybraliśmy dla was te najpopularniejsze. Znacie ich znaczenie? Sprawdźcie w naszej galerii
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?