Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr liczy na skarby ukryte w szufladach wiernych widzów

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Rzeźba dłuta Ernsta Hertera przedstawia Terpsychorę, grecką muzę tańca i pieśni. Po drugiej stronie przed teatrem siedzi Melpomena, muza tragedii
Rzeźba dłuta Ernsta Hertera przedstawia Terpsychorę, grecką muzę tańca i pieśni. Po drugiej stronie przed teatrem siedzi Melpomena, muza tragedii Filip Kowalkowski
To mogą być afisze, zdjęcia, programy i artykuły prasowe, dotyczące toruńskiego teatru w latach 1920-1950.

[break]
Tego wszystkiego poszukuje Teatr im. Wilama Horzycy. Prośbę o udostępnienie pamiątek kieruje do swych widzów w związku z przypadającym w tym roku 95-leciem sceny polskiej w Toruniu.

Niedługo stulecie

- Mogą to być również wspomnienia. Poszukujemy wszelkich dokumentów z początków działalności polskiego teatru w Toruniu, a więc od 1920 roku - mówi Paulina Tchurzewska z działu promocji Teatru im. Wilama Horzycy. - A skąd ta druga data? Po prostu archiwaliów z pierwszych trzech dziesięcioleci mamy najmniej.

Do czego posłużą zebrane wśród torunian pamiątki?

- Początkowo myśleliśmy, że dołączymy je do wystawy, którą będziemy otwierać 28 listopada. Na razie jednak nikt na nasz apel nie odpowiedział - przyznaje Paulina Tchurzew-ska. - Pewnie więc zostaną pokazane później. Wszak pomału będziemy się przygotowywać do stulecia polskiej sceny w Toruniu. Sposób wykorzystania pamiątek będzie też zależał od tego, ile i co do nas trafi.

Premier i „Zemsta”

Zbudowany w 1904 roku według projektu wiedeńskich architektów Ferdinanda Fellnera i Hermana Helmera (którzy są autorami 48 teatrów, od Zurychu po Odessę!) toruński teatr w polskie ręce trafił po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.

Uroczyste otwarcie polskiej sceny odbyło się 28 listopada 1920 roku. Gościem był premier Wincenty Witos. Wystawiono „Zemstę” Aleksandra Fredry. Jak piszą Bogusław Mansfeld i Kazimierz Wajda w publikacji „Teatr w Toruniu” (TNT 1976) w międzywojennym dwudziestoleciu dano tu 701 premier, od klasyki po farsy. Wystawiano nawet opery. Gościnnie występowały takie gwiazdy jak Stanisława Wysocka, Ludwik Solski i Juliusz Osterwa.

Pierwsza powojenna premiera - „Dam i huzarów” Fredry - odbyła się już 16 czerwca 1945 roku. Pięć miesięcy później dyrekcję toruńskiego teatru objął Wilam Horzyca. Trzy lata jego szefowania to znakomity okres w dziejach naszej sceny.

Prawie dwa tygodnie

Na teatralne pamiątki „u Horzycy” czekają do 23 listopada. Można je przynosić do sekretariatu w budynku „Sceny na Zapleczu”. Po zeskanowaniu i zarchiwizowaniu zostaną oddane właścicielom.

Do udostępnionych archiwaliów należy dołączyć swoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu. Jeśli mamy stare teatralne zdjęcia, podajmy, kto je wykonał.

Można przesłać także zeskanowane już dokumenty na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska