Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr szerzej otwiera podwoje. Lektor opisze suknię aktorki, jej gesty i miny

Mirosława Kruczkiewicz
Na prezentacji nowego sprzętu lektorką była Mirosława Sobik
Na prezentacji nowego sprzętu lektorką była Mirosława Sobik Grzegorz Olkowski
Spektakl ogląda się ze słuchawkami na uszach. Lektor, którego głos przez nie dochodzi, opisuje to, co widać na scenie: gesty i ruchy aktorów, ich kostiumy, scenografię.

Na tym polega audiodeskrypcja, która służy osobom niewidomym i słabowidzącym (oczywiście słucha się też głosów płynących ze sceny).

- Byłem na wielu filmach z audiodeskrypcją, a także na spektaklach, w tym musicalowych i operowych. Dla mnie audiodeskrypcja jest koniecznym warunkiem pełnego odbioru sztuki. W wielu kinach czy teatrach możliwość skorzystania z niej to standard - mówi Rafał Poppe, niewidomy mieszkaniec Ciechocinka.

Rok temu Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu po raz pierwszy zaprosił widzów na dwa przedstawienia z takim opisem na żywo. Słuchawki z odbiornikami wypożyczył wtedy z bydgoskiego Ośrodka im. Braille’a. Pożyczanie już nie będzie konieczne. Toruński teatr kupił zestawy do audiodeskrypcji. Sprzęt kosztował 30 tys. 750 zł brutto, z czego 25 tys. zł to dotacja z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego, reszta - wkład własny teatru.

Tylko 10 proc. uczniów nie chodzi na nieobowiązkowe zajęcia z wychowania do życia w rodzinie – tak wynika z szybkiego sondażu przeprowadzone wśród dyrektorów toruńskich szkół. Wszyscy ten rodzaj edukacji uważają nie tylko za potrzebny, ale wręcz konieczny.JAK REALIZOWANA JEST EDUKACJA SEKSUALNA W TORUŃSKICH SZKOŁACH? CZYTAJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>>tekst: Justyna Wojciechowska-NarlochPolecamy: 15 ciekawostek na temat seksu [18+]Czytaj także: Porodówki w Kujawsko-Pomorskiem. Która jest najlepsza?

Edukacja seksualna w szkołach. Jak wygląda w Toruniu?

- Pomysł takiego zakupu zgłosiła marszałkowi województwa Elżbieta Olszewska z fundacji „ABC XXI - Cała Polska Czyta Dzieciom” i Fundacji „Nieograniczona” im. Bogny Olszewskiej - mówi Jerzy Janczarski, dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim. - Przystaliśmy na ten pomysł i sfinansowaliśmy zakup pierwszego, ale pewnie nieostatniego, takiego zestawu dla placówek kultury.

- Na początek audiodeskrypcję będą miały cztery nasze spektakle - „Natan mędrzec”, „Dziadek do orzechów”, „Hamlet” i przygotowywany właśnie „Wróg się rodzi” - a docelowo wszystkie. Planujemy też wydawanie programów alfabetem Braille’a i warsztaty dla osób z dysfunkcjami wzroku - mówi dyrektor artystyczny Teatru Horzycy Paweł Paszta.

Sprzęt do audiodeskrypcji będą mogły wypożyczać inne instytucje kulturalne.

Zobacz także: Marina Abramović w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska