Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatralne laury dla toruńskiej groteski

Renata Napierkowska, Fot. Agnieszka Kocznur i Renata Napierkowska
Prawda sceniczna i osobowość młodych aktorów zdecydowały o tym, kto otrzymał nagrody podczas X Festiwalu Małych Form Teatralnych Arlekinada w Inowrocławiu. Przegląd zakończył koncert Czesława Mozila.

Prawda sceniczna i osobowość młodych aktorów zdecydowały o tym, kto otrzymał nagrody podczas X Festiwalu Małych Form Teatralnych Arlekinada w Inowrocławiu. Przegląd zakończył koncert Czesława Mozila.

 

Na inowrocławskiej scenie Teatru Miejskiego przed zgromadzoną na widowni publicznością i jury w składzie: Joanna Brodzik, Beata Kawka i Jerzy Rochowiak zaprezentowało się siedem zespołów teatralnych z całej Polski. <!** reklama>

Pierwszą nagrodę i 3 tysiące złotych przyznano Przedsiębiorstwu Indywidualnej Groteski z o.o. z MDK -u w Toruniu, które przedstawiło spektakl pt. „Ciasta” w oparciu o utwór laureatki nagrody Nobla, Elfriede Jelinek. Nagrodę dla najlepszego reżysera i czek o wartości 1,5 tysiąca złotych odebrała opiekunka toruńskiej grupy Hanna Sieradzińska.

- Wybór był trudny, ponieważ ocenialiśmy różnorodne spektakle – przyznawali członkowie jury.

- Zastanawiałam się, jak ocenić to, co przez dwa dni obejrzałam i dziś usłyszałam to od cudownej pani, która przyjechała ze swoimi podopiecznymi z Kaliningradu. Powiedziała, że wy to chyba musicie mieć bardzo dobrze, bo na tej scenie jest strasznie poważnie. Życzę wam i sobie, by w przyszłym roku nie było gorzej, ale żeby było weselej – mówiła Joanna Brodzik podczas podsumowania Arlekinady.

Spektakl toruńskich aktorów opowiadał o młodych ludziach i trudnych relacjach z rodzicami oraz przemocy i konfliktach w ich środowisku.

- Jurorzy poszukiwali w przedstawieniach przede wszystkim prawdy i osobowości scenicznych wśród młodzieży, a nie tylko talentu instruktora – podkreśla Elżbieta Piniewska, twórczyni Arlekinady i jednocześnie przewodnicząca Rady Artystycznej Festiwalu, która wcześniej dokonała selekcji siedmiu przedstawień, spośród 22 zgłoszonych do przeglądu. Druga nagroda i 2,5 tysiąca złotych pozostały w Inowrocławiu. Otrzymała ją „mojra” z III LO za spektakl „Kopciuszek – historia prawdziwa”. Dwa tysiące złotych i trzecie miejsce zajęła „Grupa pod wiszącym kotem” z Częstochowy, która zaprezentowała przedstawienie „Romeo i Julia”. Za najlepszą aktorkę uznano Kingę Piechocińską, a tytuł najlepszego aktora otrzymał Konrad Cichoń. Sylwia Skonieczka i Justyna Sobierajska zostały nagrodzone jako najlepszy duet aktorski. Jury przyznało również wyróżnienie w wysokości tysiąca złotych Teatrowi „Avis” z Nowej Soli za spektakl „Oczy matki”.Oprócz profesjonalistów występy rówieśników oceniała również inowrocławska młodzież. Poza konkursem wystąpił zespół „Wesołe podróżnicy” z Kaliningradu.

- Chciałabym podziękować organizatorom tegorocznego festiwalu : inowrocławskiemu Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Miejskiemu w Inowrocławiu za zaangażowanie w przygotowanie festiwalu oraz marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu za przyjęcie honorowego patronatu – dodaje Elżbieta Piniewska.

Festiwal zakończył koncert Czesława Mozila.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska