MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Terapię z dziećmi rozpoczną za miesiąc

Marcin Dutkowski
W Grudziądzu powstaje ośrodek terapii behawioralnej dla dzieci autystycznych. Projekt i wystrój wnętrz wykona telewizyjny program „Dekoratornia”.

W Grudziądzu powstaje ośrodek terapii behawioralnej dla dzieci autystycznych. Projekt i wystrój wnętrz wykona telewizyjny program „Dekoratornia”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 78607" sub="Hanna Schultz, współorganizatorka ośrodka (na zdjęciu z synem Michałem), prezentuje pomieszczenia, w których terapii będą poddawane autystyczne dzieci / Fot. Marcin Dutkowski">Ośrodek powstaje w ramach działającego od 2004 roku Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Poszkodowanym w Wypadkach. Dzięki niemu autystyczne dzieci w wieku od 3 do 15 lat z Grudziądza i okolic będą objęte profesjonalną terapią behawioralną.

Pomysł zaczerpnięty z Kwidzyna

- Do tej pory nie było w Grudziądzu takiego ośrodka - mówi wiceprezes stowarzyszenia Hanna Schultz, mama 8-letniego Michała. - Każdy z rodziców na własną rękę szukał miejsc, do których można udać się na konsultacje.

Miasto pomogło

Hanna Schultz pojechała do Kwidzyna, gdzie spotkała Dagnę Zachorowską, psychologa z tamtejszej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Prowadzi ona terapię dla młodych autystyków w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Terapii i Edukacji Dzieci z Autyzmem.

- To właśnie od niej wyszedł pomysł, aby w Grudziądzu działać tak jak Kwidzynie - przyznaje Hanna Schultz. - Przyjechała tu zupełnie bezinteresownie i pomogła przekonać do tej inicjatywy władze miasta. Osobiście przeprowadzała rozmowy z kandydatami na terapeutów.

<!** reklama>Grudziądzkie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Poszkodowanym w Wypadkach, którego prezesem jest Ewa Kruszewska, ma pod opieką 20 dzieci. Obecnie 5 z nich poddawanych jest terapii we własnych domach. Wkrótce się to zmieni.

- Zaczęliśmy od zera, ale na szczęście w pomoc dla nas aktywnie włączył się Wydział Edukacji grudziądzkiego ratusza - mówią władze stowarzyszenia. - Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Kasprowicza odstąpiła nam dwa pomieszczenia z łazienką. W jednym powstaną dwie sale terapii indywidualnej, w drugim sala terapii grupowej.

W tej chwili wymienione są już okna i położona podłoga. Pomieszczenia, choć na razie puste, wkrótce zostaną zaaranżowane przez profesjonalistów.

Pokażą ich w Czwórce

- Regularnie oglądam program “Dekoratornia” w TV4 - opowiada Hanna Schultz. - To magazyn wnętrzarski łączący treści poradnikowe i prawdziwe historie bohaterów poszczególnych odcinków. Kiedy we wrześniu ub.r. obejrzałam odcinek, w którym projektantki urządzają pokój dla chłopca poruszającego się na wózku, przyszło mi do głowy, że moglibyśmy poprosić producentów programu o pomoc w urządzaniu naszego ośrodka. Dzięki temu mielibyśmy szansę przyciągnąć większą liczbę sponsorów. Moją propozycję wysłałam do twórców programu drogą elektroniczną. Odpowiedź przyszła już po godzinie.

Pierwsze konsultacje z ekipą „Dekoratorni” odbyły się w połowie stycznia. Wystrój wnętrz ma zostać wykonany jeszcze w tym miesiącu. Finał metamorfozy zaplanowano na 4 kwietnia, kiedy to odbędzie się uroczyste otwarcie ośrodka.

Stowarzyszenie stara się uzyskać kolejnych sponsorów. Zwłaszcza, że średni miesięczny koszt terapii dziecka dotkniętego autyzmem to ok. 1,5 tys. zł. Zainteresowani mogą kontaktować się z prezes Ewą Kruszewską pod numerem telefonu 668 408 901 lub z wiceprezes Hanną Schultz pod numerem 603 648 671. Na rzecz organizacji można również przekazać w swoim rozliczeniu PIT jeden procent podatku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska