Teraz nagroda dla architekta

Teraz nagroda dla architekta

Marcin Dutkowski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Teraz nagroda dla architekta
Znamy nazwisko tegorocznego laureata Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba. Został nim Andrzej Ryczek.
Teraz nagroda dla architekta

Znamy nazwisko tegorocznego laureata Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba. Został nim Andrzej Ryczek.


">Decyzja zapadła w ubiegłym tygodniu. Kapituła nagrody wybrała Andrzeja Ryczka, pochodzącego z Torunia projektanta obiektów sakralnych. - Laureat urodził się 3 września 1936 roku - informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. - Studiował na Wydziale Architektury Politechniki w Gdańsku. Następnie przez 6 miesięcy pracował w Powiatowej Pracowni Urbanistycznej w Grudziądzu jako starszy asystent. Nieco później został zatrudniony w toruńskiej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej pod kierownictwem Kazimierza Gregorkiewicza. Po 12 latach pracy w kraju wyjechał w 1972 roku do USA. Tam zajmował się projektowaniem wnętrz dla dużych korporacji. Na miejscu uczestniczył również we wszelkich imprezach kulturalnych organizowanych przez Polonię, wspierając tych, którzy dbali o zachowanie naszej tradycji i kultury narodowej.


Andrzej Ryczek ze względów rodzinnych ponownie zamieszkał w Toruniu. Rozpoczął się dla niego wówczas okres twórczego oddania dla Kościoła i zwrócenia się w stronę projektowania obiektów sakralnych. Wśród nich znalazły się m.in. wnętrze kościoła św. Antoniego w Toruniu, ołtarz papieski razem z „bramami” na toruńskim lotnisku, przy którym 7 czerwca 1999 roku modlił się Jan Paweł II, architektura wnętrza kościoła bł. Stefana Frelichowskiego w Toruniu, będąca przedłużeniem funkcji ołtarza zaprojektowanego na potrzeby wizyty papieża oraz wnętrze kaplicy w Wyższym Seminarium Duchownym. - Moje projekty związane ze sztuką sakralną są twórczym oddaniem dla Kościoła, niejako hołdem za najpiękniejszą strefę narodu polskiego i mojej rodziny, jaką stanowiła wiara katolicka. Począwszy od 1999 roku są one zawsze bezinteresownym darem dla Kościoła - tłumaczył w jednym z wywiadów Andrzej Ryczek.


Obecnie architekt ponownie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Informację o przyznaniu Nagrody im. ks. Pasierba przekazał mu telefonicznie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza Sławomir Szymański, jeden z członków kapituły.


- Andrzej Ryczek był zażenowany, ale jednocześnie bardzo zaszczycony, że otrzymał takie wyróżnienie. Kiedy przedstawiłem mu wcześniejszych laureatów, był pod ogromnym wrażeniem, że dołączy do tak zacnego grona - relacjonuje Sławomir Szymański. Dokładny termin wręczenia nagrody Andrzejowi Ryczkowi jeszcze nie został ustalony. Wszystko wskazuje na to, że stanie się to w listopadzie.


Oni decydują  • Skład kapituły Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba: ks. inf. Tadeusz Nowicki (przewodniczący kapituły), Robert Malinowski, prezydent Grudziądza, Karola Skowrońska, prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, Jadwiga Drozdowska z grudziądzkiego Muzeum oraz Tomasz Wołowski i Sławomir Szymański, prezes i wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo