Maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek wynosi teraz już 17,5 procent. Tyle stosują banki i instytucje pożyczkowe zazwyczaj przy kredytach gotówkowych w szybkich i uproszczonych procedurach. Zamiast dawać im zarobić może lepiej dać zarobić zamożniejszym członkom rodziny. Uczciwe jest podzielenie się hipotetycznym zyskiem po połowie, ale wszystko to kwestia umowna.
Tak czy owak czasy sprzyjają spopularyzowaniu pożyczek w kręgu rodziny i znajomych. Warto więc wiedzieć jakie takie rozwiązanie może mieć też wady.
Dla pożyczkobiorców w kręgach rodziny i bliskich zaskoczeniem może być fakt, że w niektórych sytuacjach powinni od takiej pożyczki zapłacić podatek. Jeśli tego nie zrobią, Urząd Skarbowy najpierw ściągnie sam podatek, a potem nałoży jeszcze grzywnę w wysokości nawet 20% pożyczonej kwoty! A wtedy pożyczkobiorca będzie miał nie tylko dług wobec rodziny, ale i wobec Urzędu Skarbowego. Jak więc pożyczać w rodzinie, by nie mieć problemów z fiskusem, a nawet komornikiem?
Spis treści
- Nieważne, że pożyczka w rodzinie: musi być umowa, są obowiązki podatkowe
- Umowa pożyczki: dlaczego trzeba ją spisać – także w rodzinie
- Pożyczka w rodzinie: co powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa?
- Podatek od pożyczki w rodzinie: kiedy się należy i jak jest wyliczany?
- Pożyczka w rodzinie: kiedy do zwrotu jest dług i grzywna w skarbówce
- Pożyczka od członka rodziny: to dobre rozwiązanie czy raczej kiepski pomysł?
Chociaż zaciągnięcie pożyczki u członka rodziny samo w sobie jest niezwykle proste, bez wątpienia wymaga wiedzy. Oczywiście, wiadomo, że nie każdy jest w stanie na bieżąco śledzić zmiany przepisów, ale przed pożyczeniem pieniędzy warto zapoznać się z ich aktualnie obowiązującą wersją dla własnego bezpieczeństwa finansowego.
Nieważne, że pożyczka w rodzinie: musi być umowa, są obowiązki podatkowe
Pożyczkę od rodziny traktuje się jako świetną alternatywę dla kredytów bankowych czy pożyczek w parabankach, nie tylko ze względu na to, że najczęściej jest „tańsza”. Może być też szybsza (rodzina nie analizuje naszej zdolności kredytowej jak bank), a dodatkowo często możemy liczyć też na elastyczność w warunkach i terminie spłaty.