Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testujemy Geodium

Redakcja
To może być wielki przebój, który pobudzi fantazję a jednocześnie udzieli odpowiedzi na wiele nurtujących każdego pytań. A wszystko krąży wokół Ziemi.

To może być wielki przebój, który pobudzi fantazję a jednocześnie udzieli odpowiedzi na wiele nurtujących każdego pytań. A wszystko krąży wokół Ziemi.

<!** Image 3 align=none alt="Image 188415" sub="Stanisław Rokita, autor opisów do wszystkich instalacji Geodium, podczas prezentacji efektu Coriolisa [Fot.: Adam Zakrzewski]">Nie ma miejsca na wstęp. Opowieść z pogranicza nauki i sztuki, na którą zaprasza toruńskie Planetarium, rozpoczyna się od razu najmocniejszym akcentem - wybuchem wulkanu. Naciskając odpowiedni przycisk sami możemy dokonać jego erupcji, a później podglądać, jak bulgocze nam przed oczami wylewająca się lawa. A to tylko pierwsza z czterech interaktywnych części, na które podzielono Geodium. Podróżując po każdej z nich przyglądamy się najciekawszym procesom zachodzącym na naszej planecie. <!** reklama>

W poszukiwaniu tęczy

Jak powstaje trzęsienie ziemi? Wystarczy chwycić za pokrętła i prześledzić, jak napręża się skorupa ziemska. Oko cyklonu? Proszę bardzo - wystarczy zakręcić odpowiednio przygotowaną do tego obrotową planszą. Aby powstały wydmy, trzeba już nieco więcej siły, by podrzucany piasek nabrał odpowiednich kształtów. W Geodium dowiemy się również, na jakiej zasadzie działają prądy konwekcyjne, co to jest efekt Coriolisa, poznamy zasady precesji obracających się ciał, a także... poszukamy ukrytej we wnętrzu budynku tęczy.

<!** Image 4 align=none alt="Image 188415" sub="Dyrektor Planetarium Anna Broniewicz zaintrygowana tworzącym się okiem cyklonu [Fot.: Adam Zakrzewski]">Dotykać i eksperymentować

- Nie chcieliśmy tworzyć drugiego Orbitarium i dlatego przy tej interaktywnej ekspozycji zdecydowaliśmy się połączyć naukę ze sztukę. Całość ma przyciągać emocjami i obrazem. Wszystkiego można dotykać i samodzielnie eksperymentować - zachęca Anna Broniewicz, dyrektor Planetarium. - Prawdziwe testy urządzenia przejdą, gdy pojawi się widownia. Warto podkreślić, że każde z nich ma unikatowy charakter i narodziło się w głowach naszych pracowników.

<!** Image 5 align=none alt="Image 188415" sub="Główny konstruktor Bogdan Pater oraz Stanisław Rokita w części Geodium poświęconej energii odnawialnej [Fot.: Adam Zakrzewski]">Plastyczna strona Geodium robi wrażenie już od momentu przekroczenia progu budynku. W centralnym punkcie ustawiono wielki obracający się model kuli ziemskiej, którego powierzchnię wykonano z zachowaniem wszelkich szczegółów na podstawie zdjęć satelitarnych. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można zaobserwować, dlaczego mamy pory roku, a po dniu następuje noc.

Lodowiec pod wodą

Jak już wspominaliśmy, całość wystawy podzielono na cztery części, a każdej z nich poświęcono osobną interaktywną makietę. Poza wulkanem mamy również ocean, w którym poruszają się dawno wymarłe trylobity; lodowiec z zorzą polarną a także makietę prezentującą cywilizację. Możemy na niej sprawić, że zapadnie noc, ruszy pociąg lub zapalą się światła w kopalni. Woda płynie tam z wodospadu przez całą instalacji. I jest nawet małe młyńskie koło.

A zanim na końcu drogi przez Geodium odlecimy rakietą w kosmos, czeka nas jeszcze spotkanie z energią odnawialną, którą sami możemy sobie wytworzyć. Takich pomysłów ekipie Planetarum można tylko pozazdrościć.


Rozdajemy zaproszenia

Zwiedzanie Geodium dla grup szkolnych zaplanowano w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki. Osoby indywidualne będą mogły korzystać z Geodium od soboty 28 kwietnia. .

Dla Czytelników mamy 5 podwójnych zaproszeń. Trafią do osób, które dziś o godz. 13 jako pierwsze prześlą na adres [email protected] odpowiedź na pytanie: W którym roku powstało Planetarum? W mailu należy podać swoje imię i nazwisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska