Już 20 lutego wszelkiego rodzaju diety i ograniczenia mogą odejść do lamusa. Tego dnia równie chętnie spożywane są wszelkiego rodzaju ciasta i pierniki. Tłusty Czwartek rozpoczyna jednocześnie ostatni dzień karnawału i przypada na tydzień przed Środą Popielcową, kiedy to zaczyna się Wielki Post.
Polecamy
Polecamy
Tłusty czwartek 2020: co to za święto? Kiedy wypada?
Starożytni rzymianie doskonale wiedzieli jak organizować pełne splendoru zabawy. Nadejście wiosny i pożegnanie zimy świętowali: jedzeniem tłustego mięsa, piciem wina, a zagryzkę stanowiły pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. Stąd m.in. wywodzi się Tłusty czwartek, ale jak dotarł on do Polski? O tym już poniżej...
Tłusty czwartek 2020: Combrowy Czwartek
Polska legenda dotycząca tzw. Combrowego Czwartku wywodzi się z Krakowa, a konkretniej od burmistrza – Combra, który żył w tym mieście w XVII w. Włodarz był bardzo surowym, a nawet niesprawiedliwym człowiekiem. Przy każdej okazji wyznaczał handlarkom wysokie kary za ich niewielkie błędy. Zły burmistrz według legendy miał umrzeć właśnie w czwartek, a kiedy wieść o jego śmierci rozeszła się po mieście, handlarki rozpoczęły huczne świętowanie. Z kolei w książce Zygmunta Glogera Tłusty Czwartek był dniem, w którym można było pozwalać sobie na więcej niż na co dzień np. pić duże ilości alkoholu i jeść spore ilości pączków i chrustu czyli popularnych faworków.
Tłusty czwartek 2020: kiedy pączki pojawiły się w Polsce?
Tłusty Czwartek to również huczne pochody, dzięki którym ich uczestnicy mogli zyskać szczęście w nadchodzącym roku. W trakcie wesołych marszów przez miast grano muzykę, a na ich czele kroczyły postacie związane z obrzędem kolędy m.in. kurka, turoń czy bocian.
Tłusty Czwartek 2021. Jesteś jak Al Pączino? MEMY Internauci...
Słodkie pączki w Polsce pojawiły się dopiero w XVI w. Jednak do tych dzisiejszych nadal jest im daleko, ponieważ w środku nie znajdowało się nadzienie - jak ma to miejsce obecnie, lecz mały orzech lub migdał. Szczęśliwiec, który zjadł takiego pączka mógł cieszyć się powodzeniem oraz szczęściem przez resztę swojego życia.
Niestety tak szybkie nadejście Tłustego Czwartku powoduje jednoczesne skrócenie okresu trwania karnawału. Przypomnijmy, że w 2011 r. Tłusty Czwartek wypadał dopiero 3 marca,a trzy lata później – 27 lutego. Z podobnie krótkim okresem karnawału mieliśmy do czynienia w 2013 r., kiedy Tłusty Czwartek obchodzono 7 lutego, a w 2008 r. - 31 stycznia
Zjedzenie jednego pączka powoduje zwiększenie ilości kalorii w naszych organizmach – średnio o 300-400 kalorii z każdym pochłonięciem puszystych słodkości. Można je w bardzo szybki sposób spalić poprzez: co najmniej godzinny spacer, przejażdżkę rowerową, pływanie lub 30-minutowy bieg.
Jak powstają pączki? Poszczególne etapy produkcji możecie obejrzeć w materiale wideo poniżej:
Faworki i pączki na tłusty czwartek 2020
Faworki, nazywane również chrustami, to tradycyjne, chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone w głębokim tłuszczu i posypywane cukrem pudrem. Najczęściej pieczone są w okresie karnawału. W Polsce, wraz z pączkami, stały się symbolem tłustego czwartku.
PRZEPIS NA FAWORKI. Sprawdź najlepsze i proste przepisy na faworki
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej (=300g)
- 4 żółtka
- 1 łyżka spirytusu (lub ocet 6%)
- ½ łyżeczki cukru
- ½ łyżeczki soli
- ok. 5 kopiatych łyżek gęstej, kwaśniej śmietany
- olej lub smalec do smażenia
- cukier puder
Pyszne faworki na tłusty czwartek: Sposób przygotowania:
Wymieszaj mąkę z cukrem i solą. Dodaj żółtko, spirytus i śmietanę. Zagnieć na jednolitą masę. Ciasto połóż na blat, uderzaj wałkiem rozpłaszczając je, następnie rozwałkuj. Czynność naprzemiennie powtarzaj przez kilkanaście minut. Dzięki temu ciasto na faworki będzie jednolite i elastyczne, a po usmażeniu kruche. Ciasto rozwałkuj i podziel na cieniutkie porcje. Blat podsyp jak najmniejszą ilością mąki. Ciasto, które czeka na rozwałkowanie przykryj ściereczką, aby ciasto nie wyschło. Najpierw ciasto pokrój na kilkucentymetrowe paski (3-4 cm), następnie na prostokąty o długości 9-10 cm. Każdy kawałek natnij na środku i przeciągnij go chwytając za jeden z końców.
Kiedy wypadają Ostatki 2020?
OSTATKI, czyli ostatnie dni karnawału, zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą się zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem”. Ostatki to czas na huczne bale oraz zabawy. W ludowej tradycji karnawał traktowano jako dobry okres na organizowanie wesela, zabawy, tańce i śpiew.
Ostatki to był również czas najadania się, ponieważ w kończący ostatki wtorek gospodyni czyściła starannie patelnię i - już pozbawioną śladów tłuszczu - wieszała na widocznym miejscu. Żeby wszyscy widzieli, że niczego już na tłuszczu nie smaży...
W tym roku ostatni dzień karnawału wypada 25 lutego.
Słynne bale ostatkowe:
- Wielki bal na Placu Świętego Marka w Wenecji
- Karnawał w Binche (Belgia)
- Karnawał w Bahia (Salwador)
- karnawał w Kolumbii
- parady karnawałowe w Nicei (Francja)
- karnawał Carnaval de Chipiona (Hiszpania)
- karnawał w Nowym Orleanie

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?