"To będzie armagedon" - mówią kierowcy. Czy czeka nas paraliż komunikacyjny Torunia? Remonty w kilku miejscach!

Sara Watrak
Sara Watrak
Plac NOT
Plac NOT Aleksandra Rozwadowska
Udostępnij:
W związku z budową linii tramwajowej na osiedle Jar w Toruniu część ulic zostanie wyłączona z ruchu, inne będą zwężone. Czekają nas zakazy, nakazy i... korki. - Przy tak rozległym zakresie prac nie da się uniknąć utrudnień. Za to po ich zakończeniu powstanie nie tylko nowa linia tramwajowa i nowe przystanki, ale także nowy, lepszy i bezpieczniejszy układ drogowy — ciągi piesze i rowerowe oraz cała infrastruktura towarzysząca — mówi prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Jednocześnie przeprasza za niedogodności i prosi o cierpliwość. Ta niewątpliwie przyda się toruńskim kierowcom.

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu w Toruniu weszły w życie już w sobotę

Na skrzyżowaniu Polnej i Ugorów powstało rondo tymczasowe. Drogowcy zamknęli południową stronę Polnej, dwukierunkowy ruch w tym miejscu odbywa się jezdnią północną. Kierowcy nie mogą też skręcić w ul. Traktorową. MZK sugeruje objazd ulicą Polną i Forteczną. Taki stan rzeczy potrwa dwa miesiące, do 15 lipca.

Remont w samym centrum Torunia

To jednak nie najgorsze, co nas czeka. W sobotę, 21 maja zmieni się organizacja ruchu na jednym z najważniejszych skrzyżowań w mieście — placu NOT. Kierowcy, uzbrójcie się w cierpliwość i przygotujcie na utrudnienia. Zamknięta będzie al. Solidarności. Nie wjedziemy też w Szosę Chełmińską – ani od strony Czerwonej Drogi, ani od Odrodzenia. Z kolei jadąc Szosą Chełmińską, będziemy mogli skręcić tylko w prawo – w stronę Bydgoskiego. Niemożliwa będzie jazda na wprost ani skręt w lewo, w Odrodzenia. Co jednak najgorsze, w rejonie skrzyżowania ruch ulicą Odrodzenia i Czerwoną Drogą będzie odbywał się tylko po północnej jezdni, po jednym pasie w każdą stronę.

Polecamy

Te wszystkie zmiany będą powodować korki. Gdzie największe? Kierowcy mówią, że zatory mogą zaczynać się już na moście. Prawdopodobnie gęsto będzie też na zwężonej Szosie Chełmińskiej oraz na Grudziądzkiej – zarówno w okolicy banku PKO, jak i na skrzyżowaniu z Warneńczyka.

Kierowcy będą próbowali uciekać od pl. NOT. Którędy polecamy jeździć?

  • Jadąc od strony lewobrzeża, warto wjechać na Bulwar Filadelfijski albo Wały gen. Sikorskiego i nie dojeżdżać do Czerwonej Drogi.
  • Jeśli musimy dostać się z lewego brzegu na północ Torunia np. na Wrzosy i do tej pory jeździliśmy Szosą Chełmińską, musimy zmienić trasę. MZK poleca z al. Jana Pawła II skręcić w lewo w Kraszewskiego, a następnie w Bema i w ten sposób dostać się do Szosy Chełmińskiej.

Sylwia Derengowska zapewnia, że w związku ze zmianami organizacji ruchu zweryfikowany zostanie program sygnalizacji świetlnej.

- Służby miejskie będą obserwowały, jak rozkłada się ruch i w razie potrzeby wprowadzane będą korekty – informuje rzeczniczka MZK.

Polecamy

Ciaśniej może zrobić się także na Uniwersyteckiej. Nasi Czytelnicy sygnalizują, że korki będą tworzyć się również na Odrodzenia, już w okolicy Kaszownika, szczególnie w godzinach szczytu. Auta jadące wcześniej dwupasmową Grudziądzką, a następnie szeroką Odrodzenia, przy pl. NOT będą musiały zmieścić się na jednym pasie. Będzie trzeba odstać swoje.
Jak długo potrwa armagedon w centrum miasta? Aż do 30 września.

To nie koniec zmian. Inaczej pojedziemy na rondzie Czadcy w Toruniu

Od 4 czerwca do 2 września inaczej będzie wyglądać organizacja ruchu drogowego na rondzie Czadcy – tym przy zajezdni MZK. Drogowcy zamkną jezdnię zachodnią, od strony Długiej. Ruch będzie odbywać się dwukierunkowo, ulicą Legionów, po wschodniej stronie ronda. Kierowcy jadący ul. Wielki Rów od strony Grudziądzkiej będą mogli skręcić tylko w prawo, w stronę Polnej. Niedozwolony będzie skręt w lewo w Legionów. Nie będzie można też skręcić w prawo z Legionów w Wielki Rów. MZK proponuje objazd Trasą Średnicową oraz ul. Polną. My ze swojej strony polecamy także objazdy ul. Żwirki i Wigury – np. gdy chcemy dostać się z Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej.

Polecamy

Oczywiście w związku ze zmianami w organizacji ruchu inaczej pojadą autobusy i tramwaje. Zmienią się też lokalizacje niektórych przystanków.

Remont torów przy Warneńczyka w Toruniu poczeka do lata

W obliczu tak potężnych zmian w organizacji ruchu warto zapytać, co dalej z modernizacją torów przy Warneńczyka, na skrzyżowaniu z Grudziądzką i Bażyńskich i budową w tym miejscu ronda turbinowego? W kwietniu podpisano umowę na realizację zadania. Na razie jednak, w związku z wystarczającym galimatiasem na toruńskich drogach, ekipa nie wejdzie na plac budowy.

- Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest latem. Przed rozpoczęciem, z odpowiednim wyprzedzeniem, będziemy informowali o szczegółach i zmianach w organizacji ruchu — zapewnia Sylwia Derengowska.

Dodajmy, że nie opóźni to inwestycji – ta ma się zakończyć w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, a więc do kwietnia przyszłego roku.

Zobaczcie, jak zmieni się organizacja ruchu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie