Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już 85 lat klubowej historii! Toruński Pomorzanin obchodzi swój piękny jubileusz

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Historyczne zdjęcia, które ilustrują artykuł, pochodzą ze wspomnianego albumu „80 lat toruńskiego Pomorzanina” i zostały udostępnione przez klub.
Historyczne zdjęcia, które ilustrują artykuł, pochodzą ze wspomnianego albumu „80 lat toruńskiego Pomorzanina” i zostały udostępnione przez klub. Z albumu „80 lat toruńskiego Pomorzanina”
Pomorzanin nie bije obecnie rekordów popularności i nie gromadzi na trybunach wielkich tłumów. Zarazem nie ma chyba jednak w Toruniu poważnego kibica, który nie doceniałby bogatego sportowego dorobku klubu. W powoli kończącym się 2020 roku Pomorzanin obchodzi piękny jubileusz - to już 85 lat!

Zobacz wideo: Koronawirus kontra piłka nożna. Pandemia torpeduje rozgrywki.

Pięć lat temu, przy okazji klubowego 80-lecia, na obchody złożyło się m.in. wydanie okolicznościowego albumu opracowanego przez Andrzeja Kamińskiego, znanego toruńskiego dziennikarza i fotoreportera, a przy tym sportowca i członka Pomorzanina od 1955 roku, sztangisty i kulturysty. W bieżącym roku z powodu pandemii okoliczności nie ułatwiają świętowania. Nie zmienia to jednak faktu, że tegoroczna rocznica jest doskonałą okazją do przypomnienia chociaż niektórych ważniejszych momentów z klubowego dorobku.

Warto przeczytać

Jak to się wszystko zaczęło? Pomorzanin został założony w 1935 roku, ale korzenie klubu sięgają nieco głębiej w przeszłość. W 1930 i 1933 roku w Toruniu powstały dwa ogniska Kolejowego Przysposobienia Wojskowego, które były powiązane z dworcami Toruń Główny i Toruń Miasto. Oba ogniska zostały w końcu połączone i fuzja zaowocowała powstaniem KS KPW Pomorzanin. Nowo powstały klub już wtedy otrzymał swoje barwy, które przetrwały do dziś, i jeszcze w okresie przedwojennym mógł się pochwalić szeregiem sekcji.

Po wojnie Pomorzanin zachował swój kolejarski charakter. Na przełomie lat 40. i 50., w związku z wielką reformą polskiego sportu, przez którą kluby utraciły prawo do samodzielnego funkcjonowania i na wzór radziecki musiały przynależeć do zrzeszeń, torunianie występowali pod szyldem Kolejarz Toruń. Tradycyjna nazwa mogła powrócić dopiero na fali odwilży, w 1957 roku, gdy kluby znów zaczęły odzyskiwać charakter prawdziwych klubów i wznawiały działalność w sposób możliwie niezależny, nawet jeśli formalnie dalej były związane z danym zrzeszeniem.

Dziś Pomorzanin ma dwie sekcje - piłkarską i hokeja na trawie (pięściarze usamodzielnili się w 2013 roku, choć zachowali swoją nazwę). Wyliczmy jednak także te, które istniały w przeszłości, bo ich liczba pokazuje, jak wszechstronną działalność prowadził zasłużony klub. Na przestrzeni lat w barwach Pomorzanina rywalizowali także bokserzy, gimnastycy, hokeiści na lodzie, lekkoatleci, koszykarze, siatkarze, szachiści, zapaśnicy, sztangiści, łyżwiarze, a nawet żeglarze.

Warto przeczytać

Na przestrzeni lat, jak wyliczył Marcin Rygielski, najwięcej medali w różnych kategoriach wywalczyli dla Pomorzanina hokeiści na trawie - aż 143. 103 medale to dorobek bokserów, 97 lekkoatletów, 17 kajakarzy, 14 hokeistów na lodzie, 4 łyżwiarzy figurowych, 2 siatkarzy, a po jednym gimnastyków artystycznych i futbolistów. W przypadku tych ostatnich mowa tu o złotym medalu mistrzostw Polski juniorów w 1953 roku. Należy dodać, że wśród wywalczonych medali są nie tylko krajowe trofea, ale również medale mistrzostw Europy i świata.

Dumą Pomorzanina są jego olimpijczycy. Na przestrzeni lat klub dochował się ich siedmiu, biorąc pod uwagę tylko tych, którzy reprezentowali jego barwy w momencie olimpijskiego występu. Jako pierwsza olimpijką została Melania Sinoracka, która podczas igrzysk w Londynie rywalizowała w rzucie oszczepem. Cztery lata później w Helsinkach startował hokeista na trawie Tadeusz Tulidziński (uprawiał także hokej na lodzie). W 1964 roku toruński klub mógł się pochwalić aż trójką swoich reprezentantów podczas zimowych igrzysk w Innsbrucku - byli to hokeiści Józef Stefaniak, Józef Wiśniewski oraz Andrzej Żurawski.

Trwa głosowanie...

Czy chodzisz na mecze Pomorzanina?

Osiem lat później w Sapporo w ich ślady poszedł Ludwik Czachowski. Ostatnim, jak na razie, olimpijczykiem rodem z Pomorzanina jest hokeista na trawie Tomasz Szmidt, któremu mogliśmy kibicować 20 lat temu przy okazji igrzysk w Sydney. Grono olimpijczyków mogło być szersze - wybuch drugiej wojny światowej zabrał najlepsze sportowe lata m.in. Grzegorzowi Duneckiemu. Wprawdzie po jej zakończeniu znakomity sprinter (był min. mistrzem Polski na 200 metrów w 1939 roku) wznowił starty, ale w 1940 roku nie mógł rywalizować w Tokio, gdzie planowane były kolejne igrzyska.

Wielu weteranów Pomorzanina do dziś jest blisko klubu, jeśli nie fizycznie, to chociaż emocjonalnie. Piłkarz Walter Sitko (lata gry 1954-1961, w tym występy w II lidze) ma 88 lat i mieszka poza Polską, ale cały czas śledzi wyniki swojej drużyny. Rówieśnikiem Sitki jest wspomniany wcześniej Tadeusz Tulidziński, olimpijczyk z Helsinek, występujący jako bramkarz, który do dziś mieszka w Toruniu. Pan Tadeusz jest obecnie najstarszym żyjącym polskim hokeistą na trawie, który ma w dorobku start na igrzyskach. A jak wygląda teraźniejszość klubu? Chlubą „Pomorka” są właśnie hokeiści na trawie. Zespół przyzwyczaił już kibiców, że niemal zawsze kończy sezon medalami, zarówno na otwartych boiskach, jak i w halach. W ostatnich latach dobrze radzą sobie także piłkarze, którzy w roku jubileuszu awansowali do III ligi.

Warto przeczytać

Pomorzanin czeka na klubowe pamiątki do muzeum

Działacze Pomorzanina chcą w większym stopniu zadbać o historię i mają zamiar utworzyć coś w rodzaju klubowego muzeum, lub izby pamięci, która przypominałaby o klubowym dorobku. Pomysł jest nadal aktualny, ale do jego realizacji potrzeba przestrzeni, w której powstałaby ekspozycja. Póki co „Pomorek” apeluje o udostępnienie pamiątek, zdjęć itd., które można by zewidencjować, lub, jeśli to wykonalne, skopiować. Osoby, które posiadają tego rodzaju materiały, mogą kontaktować się pod adresem mailowym [email protected].

Historyczne zdjęcia, które ilustrują artykuł, pochodzą ze wspomnianego albumu „80 lat toruńskiego Pomorzanina” i zostały udostępnione przez klub. Polecamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska