MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To koniec trzynastej emerytury? Co będzie zamiast niej? Takie są propozycje

redpp
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jedną z głównych zapowiedzi obecnej koalicji rządzącej było hasło jasno mówiące, że "nic co zostało dane, nie zostanie zabrane". Nie oznacza to jednak, że nic się nie zmieni w zakresie wypłacanych świadczeń. W 2024 roku ustalono, że trzynaste oraz czternaste emerytury będą wypłacone. Jednak nie jest takie pewne, cyz to nie zmieni się w przyszłych latach. O potencjalnym, rozważanym rozwiązaniu opowiedział poseł Trzeciej Drogi, Ryszard Petru.

Spis treści

Likwidacja 13. i 14. emerytury - co proponuje Trzecia Droga?

Partia ta, a raczej koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawiała swoje pomysły już w kampanii wyborczej. Pokazywano wtedy, że dobrym pomysłem byłoby zastąpienie trzynastej oraz czternastej emerytury wypłacaniem bazowych świadczeń bez podatku. Co prawda temat ten ucichł, gdy Trzecia Droga weszła do koalicyjnego rządu. Nie oznacza to jednak, że temat został zasypany i uznany za niebyły. Wtedy perspektywa walki z szybkim dopięciem budżetu nie pozwalała na gruntowne zmiany w przepisach, jednak obecnie można więcej mówić o potencjalnych zmianach.

Propozycja Ryszarda Petru ws. 13. i 14 emerytur

Poseł Trzeciej Drogi Ryszard Petru wyszedł z bardzo konkretną propozycją. Jego pomysł dotyczy właśnie trzynastej emerytury, ale także i tzw. czternastki.

- Opozycja złożyła już konkretną propozycję. Pojawił się pomysł, by zastąpić trzynastkę i czternastkę likwidacją podatku na stałe. Trzynasta emerytura stałaby się częścią emerytury miesięcznej - tak w Radiu Zet mówił Ryszard Petru.

Jak broni pomysłu poseł?

Przedstawiciel trzeciej drogi zaznaczył, że w praktyce emeryci i renciści otrzymywaliby dodatkowe świadczenia, ponieważ ich miesięczna emerytura byłaby wyższa. Brak podatku od emerytury miałby zastąpić "prezenty od państwa". W efekcie, choć seniorzy straciliby trzynastą i czternastą emeryturę, w praktyce i tak mieliby wyższe świadczenia emerytalne.

Co ze zwolnieniem ze składki seniorów?

W tym miejscu warto przypomnieć, że w swoim przedwyborczym programie Trzecia Droga mówiła o tym, aby seniorów aktywnych zawodowo zwolnić z obowiązku płacenia składki rentowej. Dodatkowo partia ta chciała, aby trzynastą emeryturę otrzymywali wszyscy, którzy osiągną wiek emerytalny. Również osoby, które dalej będą pracowały. Takie rozwiązanie, przy zachowaniu wypłaty 13. emerytury, zachęcałoby do tego, aby po ukończeniu wieku emerytalnego kontynuować pracę zarobkową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska