Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To najbardziej spektakularne sukcesy polskich Olimpijczyków. Pamiętasz je wszystkie?

Tomasz Bliński
Wideo
od 16 lat
Czy wiesz, że Polska na igrzyskach zdobyła aż 284 medali, wśród nich 68 jest złotych? Sięgali po nie najwybitniejsi sportowcy, jak Halina Konopacka, która podczas igrzysk w 1928 r. w Amsterdamie została pierwszą polską mistrzynią olimpijską. Rywalizowała w wielu konkurencjach lekkoatletycznych, a krążek wywalczyła w rzucie dyskiem. Była wszechstronnie uzdolniona, nie tylko sportowo. To także dama z wyższych sfer, poetka i malarka.

Memoriał "Kusego" to jeden z najważniejszych mityngów lekkoatletycznych w Polsce. Odbywa się ku pamięci Janusza Kusocińskiego, który w Los Angeles w 1932 roku został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim wśród mężczyzn oraz rekordzistą świata i olimpijskim w biegu na dziesięć kilometrów. Nauczyciel wychowania fizycznego, który nie miał sobie równych w Polsce międzywojennej.

Jerzy Kulej w 64 roku w Tokio i cztery lata później w Meksyku zdobył złote medale w boksie. W tamtym czasie był w ścisłej czołówce najpopularniejszych polskich sportowców. Jedyny polski pięściarz, który w trakcie kariery nie tylko nie został znokautowany, lecz także nie leżał nawet na deskach!

Pani magister ekonomii, która doskonale funkcjonowała na lekkoatletycznych bieżniach całego świata. Irena Szewińska to najwybitniejsza sportsmenka w dziejach Polski. W latach 60. i 70. zdobyła aż siedem medali olimpijskich, w tym trzy złote. Była członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Waldemar Baszanowski miał 165 cm wzrostu, ale był wielkim sportowcem. Zadał kłam klątwie chorążego. Niósł biało-czerwoną flagę na igrzyskach w Tokio w 1968 roku i w Meksyku cztery lata później, a tak zdobył na obu imprezach złote medale w podnoszeniu ciężarów. Był wielokrotnym mistrzem świata i Europy, jest także trzecim najlepszym sztangistą w historii dyscypliny.

Władysław Kozakiewicz w 1980 roku został bohaterem narodowym. Na igrzyskach w Moskwie zdobył złoty medal, bijąc przy tym rekord świata w skoku o tyczce. Po wylądowaniu pokazał, co sądzi o wygwizdujących go radzieckich kibicach i nie tylko. Jego "gest Kozakiewicza" przeszedł do historii.

Pod wodzą Huberta Wagnera reprezentacja Polski w składzie Bronisław Bebel, Ryszard Bosek, Wiesław Gawłowski, Marek Karbarz, Zbigniew Lubiejewski, Lech Łasko, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Edward Skorek, Włodzimierz Stefański, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki zdobyła złoty medal na igrzyskach w Montrealu w 1976 roku. W finale pokonała ZSRR i była tak popularna, jak Rolling Stonesi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To najbardziej spektakularne sukcesy polskich Olimpijczyków. Pamiętasz je wszystkie? - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska