Tofifest 2016. Brodka, Przybysz, Skubas, Tymański i...

Tofifest 2016. Brodka, Przybysz, Skubas, Tymański i Makowiecki zaśpiewają piosenki Davida Bowie

tob

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Koncertowi "Tribute to David Bowie" towarzyszyć będzie przegląd filmów, w których wystąpił legendarny artysta.

Koncertowi "Tribute to David Bowie" towarzyszyć będzie przegląd filmów, w których wystąpił legendarny artysta. ©Materiały organizatorów

W tym roku po uroczystej gali zakończenia 14. edycji festiwalu Tofifest w sali na Jordankach czeka nas wielki koncert. Brodka, Natalia Przybysz, Skubas, Tymon Tymański i Tomasz Makowiecki wykonają piosenki Davida Bowie. Koncertowi towarzyszyć będzie przegląd filmów, w których wystąpił legendarny artysta.
Koncertowi "Tribute to David Bowie" towarzyszyć będzie przegląd filmów, w których wystąpił legendarny artysta.

Koncertowi "Tribute to David Bowie" towarzyszyć będzie przegląd filmów, w których wystąpił legendarny artysta. ©Materiały organizatorów

Jeden z najważniejszych artystów w historii muzyki rozrywkowej zmarł 10 stycznia tego roku. Koncert, który odbędzie się podczas zakończenia 14. edycji Tofifest, 22 października, będzie pierwszym w Polsce hołdem polskich artystów dla prekursora wielu gatunków muzyki: glam rocka, art rocka, dance popu, punku i muzyki elektronicznej.

"Tribute to David Bowie" w sali koncertowej na Jordankach- Pomysł zorganizowania koncertu w hołdzie Davidowie Bowie nasunął mi się w naturalny sposób. On łączył w sobie talent muzyczny i aktorski. Należał nie tylko do świata muzyki, ale także do świata kina – mówi pomysłodawczyni wydarzenia, Katarzyna Jaworska, dyrektorka Tofifest.

Jak się okazało, niektórzy artyści - jak Tymon i Natalia Przybysz - od razu wskazali piosenki Bowiego, które zaśpiewają, bo „od zawsze mieli je w głowie”. Inni poświęcili na wybór utworu na koncert dużo czasu, jak mówią „z szacunku dla wielkości tego Artysty”.

Czytaj także: Tofifest 2016. Złoty Anioł dla Allana Starskiego

Nieprzypadkowo „Tribute to David Bowie” odbywa się podczas festiwalu filmowego. Wielki muzyk, był również znakomitym aktorem. W 1976 roku zagrał w dramacie S-F "Człowiek, który spadł na ziemię" Nicolasa Roega. Za rolę otrzymał nagrodę amerykańskiej Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films. Wystąpił u boku Marleny Dietrich w "Zwyczajnym żigolo” (1979) oraz u Davida Lyncha w „Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” (1992). Dużą popularność przyniosła mu rola w „Labiryncie”, gdzie zagrał króla Goblinów Jaretha.

Muzyk wcielał się też postaci historyczne. W „Prestiżu” Christophera Nolana odtwarzał rolę wielkiego wynalazcy, Nicoli Tesla, w „Basquiat - taniec ze śmiercią” Juliana Schnabla zagrał Andy Warhola, a w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa" Martina Scorsese (1988)wcielił się w Poncjusza Piłata. Co ciekawe odrzucił propozycję zagrania w serii o Jamesie Bondzie, jako czarny charakter, Max Zorin w „A View to a Kill”.

Zobacz galerię: Tofifest 2016. David Bowie - filmografia

Warto dodać, że jego utwory wykorzystano w ścieżkach dźwiękowych 530 filmów (!). Za temat do filmu „Cat people” był nominowany do Złotego Globu, a za muzykę do „Buddy z przedmieścia” do BAFTA Award.

Koncertowi "Tribute to David Bowie" towarzyszyć będzie specjalne pasmo „David Bowie w filmie”. W jego ramach zobaczymy: „Labyrinth”, „The Hunger”, „The Man Who Fell to Earth”, „Absolutni debiutanci”, „Sekret Pana Rice”, „Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” oraz wystawę na ekranie – „David Bowie Is”

Koncert „Tribute to David Bowie” odbędzie się 22 października 2016, po gali zakończenia 14. MFF Tofifest, w CKK Jordanki w Toruniu. Bilety są już dostępne na url]http://bilety24.pl[/url]

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Toffi (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Uwielbiam DB i przypomnienie nie tylko Jego muzyki ale i filmów jest wspaniałym pomysłem. Z niecierpliwością czekam na ten koncert.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kinofan (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A to jest festiwal muzyczny?
Co z programem filmowym?
czekam na nowości bo dużo widziałem w CSW jak nowi kuratorzy przejęli kino, wiec mam nadziej na super NOWE FILMY ZE ŚWIATA.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mały Kazio (gość)

Zgłoś naruszenie treści

przestancie dzieci straszyc

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo