Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tony śmieci z nielegalnych wysypisk! Toruń znów z nimi walczy

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Stare meble, muszle klozetowe, gruz zalegają na dzikim wysypisku przy skrzyżowaniu ulic Krasińskiego i Klonowica
Stare meble, muszle klozetowe, gruz zalegają na dzikim wysypisku przy skrzyżowaniu ulic Krasińskiego i Klonowica Grzegorz Olkowski
Władze Torunia rozkręcają akcję likwidacji dzikich wysypisk śmieci. Czekają na sygnały od mieszkańców, gdzie znajdują się takie miejsca.

Obejrzyj: Tak było na Festiwalu Pierogów Świata w Toruniu

od 16 lat

Dzikie wysypiska w Toruniu

Z dzikimi wysypiskami jest jak z psimi kupami - bardziej widoczne są w mieście w końcu zimy. Mechanizm ich powstawania jest prosty - ktoś porzuci jakieś odpady, a potem inni dorzucają kolejne. Pojawiają się one w różnych miejscach – w lasach, na łąkach, w rowach, ale także w środku miasta. Widać to na naszych zdjęciach - to śmieci porzucone na niewielkim trawniku przy skrzyżowaniu ulic Krasińskiego i Klonowica na Bydgoskim Przedmieściu. Jest ich tyle, że zaczęły "wylewać" się na chodnik.

-Najpierw ktoś porzucił tu gruz - opowiada Czytelniczka mieszkająca w tej części Torunia. - Widać tak postanowił się go pozbyć przy okazji remontu mieszkania. Potem inni szybko zaczęli podrzucać kolejne niepotrzebne im rzeczy, choćby muszle klozetowe.

Warto przeczytać

Dzikie wysypiska: to walka z wiatrakami

- Staramy się takie nielegalne składowiska na bieżąco je likwidować, ale wydaje się, że to walka z wiatrakami. Często w miejscach już uprzątniętych pojawiają się nowe dzikie wysypiska śmieci - mówi Joanna Pepłowska, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Usług Komunalnych w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urząd Miasta Torunia.

Wydawałoby się, że świadomość tego, jak ważna jest ochrona środowiska i ekologia rośnie, a działania edukacyjne w tym zakresie przynoszą efekt. Jednak nie u wszystkich. Co roku Toruń ponosi ogromne koszty związane z usuwaniem dzikich wysypisk. Czyli jest to problem i ekologiczny, i ekonomiczny.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

- Dzikie wysypiska są niebezpieczne dla zwierząt i roślin, mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu, stwarzają zagrożenie epidemiologiczne, mogą powodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych oraz skażenie gleby – mówi wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

1033,67 ton odpadów w 153 lokalizacjach – to bilans ubiegłorocznych działań Urzędu Miasta Torunia związanych z usuwaniem dzikich wysypisk śmieci. Kosztowało to kasę miejską ponad 100 tysięcy złotych.

Służby miejskie czekają na sygnały o wysypiskach

Co roku, w końcu zimy Urząd Miasta wzmaga akcję walki z dzikimi wysypiskami. Czeka na sygnały od torunian, gdzie takie składowiska powstały. Taka akcja rozpoczęła się również w tym roku. Na informacje o dzikich wysypiskach śmieci czeka Wydział Gospodarki Komunalnej UMT pod numerem telefonu (56) 611 83 32 i adresem mailowym [email protected], a także Straż Miejska pod numerem telefonu 986 i adresem [email protected].

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega klientów wielu znanych sklepów. Po zbadaniu próbek niektórych kiełbas, wędlin, mięsa i jajek wiemy, że należy je wyrzucić. Sieci handlowe usunęły całe partie żywności z półek i ostrzegają klientów przed spożywaniem. Trzeba jednak sprawdzić, czy nie mamy tych produktów już w domu. Wyniki kontroli zostały upublicznione w aktualnym raporcie i podlegają natychmiastowej wykonalności. Sprawdź, które produkty muszą być wycofane. To głównie żywność, napoje i używki. Są jednak to także między innymi przedmioty kuchenne. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Biedronka, Lidl, Kaufland i inne sklepy usuwają ten towar. M...

- Wydział Gospodarki Komunalnej służy również pomocą w realizacji „oddolnych”, społecznych akcji sprzątania terenów gminnych. W ramach współpracy chętnym wolontariuszom przekazywane są nieodpłatnie rękawice i worki do gromadzenia odpadów. Miasto gwarantuje też odbiór i unieszkodliwienie zebranych śmieci. W ubiegłym roku wolontariusze uporządkowali łącznie ponad 30 lokalizacji, usuwając niemal 10 ton odpadów! - wylicza Joanna Pepłowska.

Urzędnicy apelują, by torunianie reagowali w sytuacjach, gdy w przestrzeni miejskie wyrzucane są śmieci i zgłaszali takie przypadki służbom miejskim.

-Zanieczyszczanie terenów publicznych stanowi wykroczenie. Interwencje w tym zakresie podejmuje toruńska Straż Miejska - dodaje wiceprezydent Fiderewicz.

Jeśli tak jest, to strażnicy jak najprędzej muszą się zainteresować sytuacją na bydgoskim Przedmieściu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska