MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szanuj wycieraczki

(wak)
Mimo zapowiadanej odwilży, nadal są niskie temperatury. A właśnie wtedy auto sprawia szczególnie dużo kłopotów.

Jeśli przychodzimy rano do samochodu i nie możemy otworzyć drzwi, to wiadomo, że przymarzły uszczelki. Stało się tak, gdyż nie przesmarowaliśmy uszczelek np. wazeliną techniczną czy innym środkiem. A skoro się już stało, otwierajmy drzwi bardzo ostrożnie. Nie szarpmy z całych sił, bo możemy uszkodzić uszczelki. Spróbujmy otworzyć drzwi "na raty".

Szanuj wycieraczki

Jeśli nie mamy centralnego zamka, możemy mieć też kłopoty z włożeniem kluczyka i odryglowaniem drzwi. Do ogrzania zamka nie używajmy zapalniczki, lecz wpuśćmy płyn WD40, a w ostateczności odmrażacz. Dopiero wtedy próbujmy uruchomić zamek.
W zimie przeciętnie co drugi kierowca niszczy wycieraczki auta. A przecież wystarczyłoby, by przychodząc rano do zmrożonego samochodu nie odrywał ramienia wycieraczki, lecz spryskał je odmrażaczem. I dopiero po kilku minutach spróbował odkleić od szyby. Nie zapomnijmy też o dyszach spryskiwacza. Jeśli będą zatkane lodem, to już po kilkuset metrach zabrudzone szyby uniemożliwią nam jazdę.

Pamiętaj o dmuchawie

Wielokrotnie pisaliśmy, że nadmuch trzeba włączyć (najlepiej na drugi lub trzeci poziom) zaraz po uruchomieniu silnika i skierować go na szybę. I tu przekazujemy słuszną uwagę naszego czytelnika Jana S. z Zielonej Góry, by na postoju nie rozgrzewać silnika. A jeśli już, to tylko przez kilkanaście sekund. Jazdę rozpoczynamy tuż po uruchomieniu motoru, koniecznie z włączoną dmuchawą. Wtedy wnętrze auta będzie się nagrzewało równomiernie i wolno, a więc unikniemy zaparowania szyby przedniej i bocznych.
Niektórzy kierowcy zasłaniają w zimie chłodnicę auta, inni zaś twierdzą, że to niedopuszczalne. Co więc robić? Otóż w autach nowych zasłanianie chłodnicy jest zbędne. Komputer czy termostat tak steruje układem chłodzenia, by silnik jak najszybciej uzyskał właściwą temperaturę. Ale w starszych pojazdach nie zaszkodzi zasłonić chłodnicy. Trzeba to jednak zrobić bardzo ostrożnie, np. przesłonić tylko pół chłodnicy. A gdy wzrośnie temperatura powietrza, natychmiast przesłonę usunąć. W przeciwnym wypadku silnik będzie się nadmiernie nagrzewał i możemy nawet go uszkodzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska