Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Topola małżeńskim mieniem [POGOTOWIE REPORTERSKIE]

Piotr Lampkowski
Na wycięcie drzewa z własnej działki potrzebna jest zgoda odpowiedniego wydziału
Na wycięcie drzewa z własnej działki potrzebna jest zgoda odpowiedniego wydziału Grzegorz Olkowski
Kwestie związane z wycinką drzew reguluje ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku. Obecnie wymagane jest, że jeśli drzewo ma obwód pnia większy niż 25 centymetrów mierzony na wysokości 5 centymetrów, trzeba złożyć wniosek o jego wycięcie.

[break]
Wraz ze zbliżającą się wiosną coraz więcej mieszkańców Torunia posiadających działki rozpoczyna ich porządkowanie między innymi wycinając drzewa. Ci, którzy to robią, muszą jednak pamiętać, że na wycięcie drzewa z własnej działki potrzebna jest zgoda odpowiedniego Wydziału Środowiska i Zieleni.

Reguluje ustawa

Kwestie związane z wycinką reguluje Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku. Wcześniej wyglądało to tak, że jeśli drzewo miało powyżej 30 lat, dopiero wtedy wymagano zezwolenia, później obniżono ten wiek do 10 lat.

Obecnie wymagane jest, że jeśli drzewo ma obwód pnia większy niż 25 centymetrów mierzony na wysokości 5 centymetrów, do jego wycięcia potrzeba przedłożyć stosowny dokument.

Dla siedmiu gatunków (topola, wierzba, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinia akacjowa i platan klonolistny) wymagany jest obwód pnia większy niż 35 cm, aby starać się o pozwolenie na ich wycięcie.

- Wniosek można pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej lub bezpośrednio w siedzibie Wydziału Środowiska i Zieleni na ulicy Wały gen. Sikorskiego 12 w Toruniu - radzi Tadeusz Kozłowski, kierownik Referatu ds. Kształtowania Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - Musimy w nim określić gatunek drzewa (np. sosna czarna lub pospolita, a nie tylko „sosna”) oraz podać obwód pnia na wysokości 1,3 metra. Na dokumencie muszą znajdować się podpisy wszystkich właścicieli działki, na przykład również małżonków, jeśli działka jest współwłasnością, ponieważ drzewo też jest traktowane jako majątek.

Należy dołączyć również mapkę działki z zaznaczonym drzewem do wycięcia.

Identyczna procedura obowiązuje nawet w przypadku drzew chronionych jak na przykład cis, który rośnie na naszej działce. Gatunki chronione rosnące na dziko nie mogą być usuwane.

Dwa tygodnie

- Wydział ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, ale nigdy nie trwa to dłużej niż dwa tygodnie - zapewnia Tomasz Kozłowski.- Wydział może wysłać urzędnika na wizję, aby sprawdzić na przykład zgodność przedstawionego planu ze stanem faktycznym na działce. Jeśli stwierdzimy, że niestety w wyniku wycinki szkoda w środowisku jest znaczna, stosuje się tzw. sadzenie kompensacyjne, które ma wyrównać powstałe zubożenie drzewostanu, jednak jest to dość rzadka praktyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska